Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Ohio

Предложения относно Борса

53 posts in this topic

Как си го представям ли, ето така:

Харесвам си лаптоп който е на уникална цена и със перфектните за моите нужди характеристики. Комуникацията с продавача става посредством онлайн чат тук, във форума, който както вече споменах служи най-вече за лог при евентуален проблем. Разбираме се човека да ми прати лаптопа по куриер с опция отвори преди да платиш, което мен ме удовлетворява. Отварям лаптопа преглеждам го и на пръв поглед всичко е 6. Спазвайки "правилото във форума" - (приемаме че то гласи, ако искам да очаквам някаква помощ от сайта при евентуален проблем, един вид се застраховам за събитието като просто по дадена сметка изпратя лев, ако щете и с смс го направете да се плаща, ако ще и символична месечна такса да е ) съм изпратил левчето по дадената сметка, просто ей така да се подсигуря. НО нещеш ли, дефекта в лаптопа е такъв, че няма как за 15 мин в офиса на Еконт да разбера за съществуването му. Недоволен от постъпката, аз пиша на скайпа на подлеца, когато в един момент с НЕучуда разбирам, че това е поредният фиктивен скайп на поредната фиктивна личност, тумор за населението, измет. И той съответно не ми отговаря, или както в моя случай човека ми казва " ти не разбра ли че си измамен " - неговата мама. И тук се намесвате вие.

Лог-а от нашата сделка който се пази на сайта, бива щателно прегледан, заради моето оплакване. Тогава става ясно кой на кого какво е обещал и в последствие кой какво е получил. Приемаме, че са ме измамили, което вие констатирате, и притежавайки доказателство за измамата на дадения човек се обръщате към защита на потребителя. Веднъж да се случи някой да си получи заслуженото, при последвало подобно деяние, вече ще знаете как се действа и просто ще повторите всичко и със следващия измамник.

Няма да го изтрия щото го писах много време, ама сега се замислям, че прекалено много се иска от един средностатистически форум. Ще си направя труда да проверя в защита на потребителя дали ако даден сайт предостави комуникацията между 2-ма и последвалата евентуална измама, логът би ли представлявал веществено доказателство решаващо изхода.

Доказателството е товарителницата на Еконт и сумата, която сте заплатили. Но за полицията това са дребни измами, ако става въпрос за продажба на части за лаптопи.

Доверието на хората не се купува с пари. Може би трябва да организираме една форум среща на която да се запознаят участниците и да има доверени потребители.

1 person likes this

Доказателството е товарителницата на Еконт и сумата, която сте заплатили. Но за полицията това са дребни измами, ако става въпрос за продажба на части за лаптопи.

Доверието на хората не се купува с пари. Може би трябва да организираме една форум среща на която да се запознаят участниците и да има доверени потребители.

Това е много добра идея, поздравления! Въпреки, че е много трудно да се организира - колкото повече хора присъстват, толкова по- трудна е организацията. Но тъй като форумът е открит за всякакви посетители, евентуална среща все пак ще има ограничен ефект.

:drinks:

Всички спорите за това как да не бъдете измамени.Но според мен има и друг проблем.Все по-често срещам обяви на лаптопи,които са чисто нови и ги предлагат с "гаранция" на невероятно ниски цени.От каде можем да бъдем сигурни,че даденият лаптоп не е краден? Също така ме притеснява още нещо.Как купувача ще гарантира на продавача,че ще си вземе дадената стока от Еконт? Само по телефона ли? Обади ми се едно момче от Варна и ми казва "Трябва ми зараядното от лаптопа ти".След като се разбрахме за парите и за мястото кадето да му го изпратя отидох и го оставих в Еконт,просто станах и го занесох (на момента).Момчето така и не отиде да си го вземе.Сега аз плащам на Еконт 15лв., за да си го получа обратно.Гадно а?

П.С. Благодарности на Камея и на Жоро за коректноста им към мен!

1 person likes this

Смятам че трябва а има лимит на незаключените теми пуснати от един потребител

Смятам че трябва а има лимит на незаключените теми пуснати от един потребител

то хубаво ама има потребител(и) дето ползват по 3-4-5-.... ник-а и ей ти пак заобикаляне. сеч трябва май, сериозна сеч...

то хубаво ама има потребител(и) дето ползват по 3-4-5-.... ник-а и ей ти пак заобикаляне. сеч трябва май, сериозна сеч...

сеч не, но е малко неприятно да отвориш продава и да видиш как някой е пуснал 15 отделни обяви

Предлагам да отпадне "Репутацията".

Един пример:

Преди време имах "Репутацията" +9, но имах неблагоразумието да напиша в един пост, че един юзер е мъж, а не жена за каквато се представяше. След което "Репутацията" ми от +9 стана за няколко дена на -29, най-вероятно с помощта на споменатия юзер.

Тогава за какво служи "Репутацията"?

2 people like this

Предлагам да отпадне "Репутацията".

Един пример:

Преди време имах "Репутацията" +9, но имах неблагоразумието да напиша в един пост, че един юзер е мъж, а не жена за каквато се представяше. След което "Репутацията" ми от +9 стана за няколко дена на -29, най-вероятно с помощта на споменатия юзер.

Тогава за какво служи "Репутацията"?

И аз съм "ЗА",какво значи "репутация",за която всеки може да гласува, без да се обоснове за това(криейки се зад 1 или няколко ника),а и обосновавайки се,някой трябва да реши дали е правилно мнението му,или не??След като това е един вид кредит на доверие,и сени под името на потребителя-трябва да има история на тази РЕПУТАЦИЯ(това е важно за хора,които не се крият зад няколко ника,а в същото време,ако не се промени,все едно ги насърчава да го направят!)

2 people like this

Относно супер голямата глупост с рейтинга на потребителя , от къде на къде един потребител ще може да отценява друг без да е търгувал с него.Защо да могат да се пишат плюсове и минуси на мнения на потребители само защото на някой не му харесва какво друг не написал за него (независимо то истина ли е или не) лично според мен този рейтинг трябва да зависи само от това купувача доволен ли е от продавача и обратното, а не някви юзаери да пишат минуси на други само защото са ги наредили,че продават нещо по скъпо от в магазина или да си пишат плусове само защото им харесва как един е наредил друг или го е оборил в някакъв спор.

Всички спорите за това как да не бъдете измамени.Но според мен има и друг проблем.Все по-често срещам обяви на лаптопи,които са чисто нови и ги предлагат с "гаранция" на невероятно ниски цени.

Християне криза е много хора вземат на изплащане и после им трябват спешно пари и продават лаптоп-ите или ги залагат по заложните къщи , имам познати които работят в заложни къщи казват не най масово залаганото неще е лаптоп и след това злато и бижута .

Що се отнася до това краден или не ако се окаже един лаптоп който си закупил с документи и с гаранция от човек и имаш данните му системата в момента работи така, че на теб ти се въстановява сумата която си дал за въпросната машина и чак след това органите не МВР имат право да ти я вземат като доказателство по даден случай защото гаранцията и касовата бележка са документ за покупко продажба и те нямат право да ти изземат стоката , защото аз мога да ти продам лаптоп-а и после да го обявя за откраднат и после кво праим : ) аз имам и пари и машина а ти гледаш умно и се чудиш какво става : )

Предполагам много пъти сте го обсъждали, но айде като сме един форум, един вид едно семейство които мразим мошениците. Администратори, направете така че всеки един в подписа да му пишат имената, телефон за връзка и от къде е. Някой хора ще кажат "чакай малко ама къде е личното ми пространство" Самоче преди да почнете да ревете тези които не ги устройва това, моля да се върнат преди регистрацията и да прочетът "Условията с които СТЕ СЕ съгласили вече при регистрацията"

[quote name='a_toshkov' timestamp='1285659277' post='40261']
Предполагам много пъти сте го обсъждали, но айде като сме един форум, един вид едно семейство които мразим мошениците. Администратори, направете така че всеки един в подписа да му пишат имената, телефон за връзка и от къде е. Някой хора ще кажат "чакай малко ама къде е личното ми пространство" Самоче преди да почнете да ревете тези които не ги устройва това, моля да се върнат преди регистрацията и да прочетът "Условията с които СТЕ СЕ съгласили вече при регистрацията"
[/quote]
а_toshkov, точно ти недей да даваш акъл, че с тояги те гоним от един друг форум за некоректно отношение и държание - и то защото отказваш да спазваш елементарни правила, сега си тръгнал на другите форума да оправяш. А и човек, който се крие зад 4-ири регистрации там не виждам как може да говори за лично пространство и данни. И да спреш да говориш за майките на админ/модовете, като те санкционирам, че жална ти ... ;)
Всичко е въпрос на доверие и за това не е удачно да се правят сделки за толкова скъпа техника по форуми и куриер, ако не е видяна с очи и тествана на място. В крайна сметка от единия край на БГ до другия и обратно да легне около 50-60 лв с автобус/влак - като ще купуваш стока за 1500 лв ще прежалиш и тия 50-60 + ден време, но ще си на ясно с какво си имаш работа. Колкото до "авантюрите" да се купи "на доверие" - и с 1000+ рейтинг пак не е гаранция, че няма да те цакат. Или си правите система като на ebay или си ходите на крака да видите стоката.

здравейте
днес с поредните двама доволни клиенти от форума разговаряхме точно по въпроса на живо.
Моето лично менение за подобрение е
Бан ип за повече от един юзър нейм /[size="5"][size="2"]после нека ходи в комшията да досажда или на бензиностаницята[/size][/size]/
Не рейтинг система а някакво пхп скриптче да се нагоди за feedback няма да се стъжни на форума с още един ред в mysql, да може да се вижда реално какво се е случило
на мястото пол и joined сложете positive feedback и negative feedback
така от колегите който работят повечко ще сме по сигурни че може да си поръчаме нещо по Еконт

Успех

П.С. относно по горен пост в който се обясняваше за случка с не взета поръчка от еконт.
Скоро поръчвах от колега от форума едни пластмаси за Х0.00лв беше забравил опцията "Отвори.." както често се случва /според мен/.
Доста се чудих дали да плащам без да мога да отвора тъй като нямам поглед над продавача, все пак платих. Ами ако бяха счупени панелите каквито си имам ............... ще се оплача на себе си,че съм тъпанар и си давам парите без бой на разни "психове" :drinks: :drinks: :drinks:

Здравейте на всички. Не влизам много често във форума, понеже не се интересувам много от лаптопи и обикновено когато вляза прекарвам всичкото време в раздел Борса като или търся нещо което ми е нужно или продавам нещо. Напълно съм съгласен с Ohio да се въведат правила.
Моите предложения за правила са:
1. Координати за обратна връзка (телефон, e-mail, и града от който сте).Никой не ви иска адреса по лична карта и никой няма да ви идва на гости. :cheers: :cheers:
2. Да има снимки на продаваната стока.
3. Задължително да има цени. (изключение потребители които продават примерно над 100 бр. части, те ще трябва цял ден да пишат цени)
4. Коректно написано заглавие, което да дава пълна информация за това което продавате. Не заглавия от рода на Продавам ТЕЛЕФОН. и трябва или да ровим из темата за да разберем какъв е или да хвърляме боб и той да ни каже :lol: :D :D :P :P

Извинявам се ако съм обидил някого

Хайде наистина се стегнете които отговаряте за този форум.Направете борсата по надеждна,че ми е много трудно да търся части втора употреба от други форуми,след като почти се отакзах от тука да търгувам поради начестилите измами,че и аз се оказах потърпевш

И аз съм съглсен дерктен БАН по IP
И за feedback системата

[quote name='SiSkOo' timestamp='1297386354' post='55039']
Здравейте на всички. Не влизам много често във форума, понеже не се интересувам много от лаптопи и обикновено когато вляза прекарвам всичкото време в раздел Борса като или търся нещо което ми е нужно или продавам нещо. Напълно съм съгласен с Ohio да се въведат правила.
Моите предложения за правила са:
1. Координати за обратна връзка (телефон, e-mail, и града от който сте).Никой не ви иска адреса по лична карта и никой няма да ви идва на гости. :cheers: :cheers:
2. Да има снимки на продаваната стока.
3. Задължително да има цени. (изключение потребители които продават примерно над 100 бр. части, те ще трябва цял ден да пишат цени)
4. Коректно написано заглавие, което да дава пълна информация за това което продавате. Не заглавия от рода на Продавам ТЕЛЕФОН. и трябва или да ровим из темата за да разберем какъв е или да хвърляме боб и той да ни каже [img]http://forum.laptop.bg/public/style_emoticons/default/laugh.gif[/img] [img]http://forum.laptop.bg/public/style_emoticons/default/biggrin.gif[/img] [img]http://forum.laptop.bg/public/style_emoticons/default/biggrin.gif[/img] [img]http://forum.laptop.bg/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img] [img]http://forum.laptop.bg/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img]

Извинявам се ако съм обидил някого
[/quote]

Напълно съм съгласен със колегата - даже за тия които публикуват обява може да се организира нещо като формуляр за попълване със задължителни полета. Например:

Заглавие на темата......
Продавана стока1.......цена.........описание..........снимки.....гаранция(до кога или не)
Продавана стока2.......цена.........описание..........снимки.....гаранция(до кога или не)
да могат да се добавят още полета за други
данни за продавача ......тел.........имейл.......населено място......отметка работи ли с куриери.......допълнителни сведения(ако реши)

единствено не съм съгласен с това да има изключения - щом продава нещо трябва да има цена колкото и малко да е то - повече време ще му отнеме да напише какво е то отколкото цената. И да не се допускат обяви с цена по договаряне - което нищо не значи - Трябва да има цена, а след това може да има отметка дали подлежи на договаряне или е твърда.
Смятам че така ще е по лесно за продавачите и по прегледно за купувачите.

Би било полезно при посочване на мобилен телефон да се указва към кой мобилен оператор е той за да знаем по каква тарифа ще си говорим...

[quote name='Ohio' timestamp='1314865162' post='77963']
Би било полезно при посочване на мобилен телефон да се указва към кой мобилен оператор е той за да знаем по каква тарифа ще си говорим...
[/quote]
Не мисля че това е толкова важно ..дали говориш с 0,10ст повече или по малко нчма никакво значение. Ако продавам изгодно лаптоп и съм на оператор който не е твоя това знчи ли че няма да ми звъннеш щото ще платиш повече ...Номера се дава само по желание на продавача или в следствие на някаква допълнителна уговорка. Иначе останалато е важно.

Не може ли да се помисли малко върху безпричинния "ЪП"?
Голяма тъпотия е.
Заради теми като [url="http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=22737&st=40"]http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=22737&st=40[/url], все по-рядко поглеждам във форума.

[quote name='4uk4a' timestamp='1322643190' post='89186']
Не може ли да се помисли малко върху безпричинния "ЪП"?
Голяма тъпотия е.
Заради теми като [url="http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=22737&st=40"]http://forum.laptop....pic=22737&st=40[/url], все по-рядко поглеждам във форума.
[/quote]
Ами то в други форуми "ъп-а" се прави в седмицата веднъж ако някой повтори или потрети обявата се трие а може и бан на ника да се наложи :)

би било добре да има 3-то лице през което да минават машините при размяна просто да има такава опция който вече реши да си използва и заплаща евентуално, съответно работещ във ваща фирма

ще е хубаво и стари обяви над 1 седмица да се трият автоматично

Вече сами може да скривате неактуални обяви чрез бутона "Скрий" ("Hide"), намира се под всяко едно ваше мнение.

Абсолютно съм съгласен, че трябва да се посочва населено място.

Личният контакт за мен е важно нещо, когато става въпрос за неща втора употреба. Пък и предпазва донякъде от продажба на крадени вещи. Кой от вас би се доверил на някой от "малцинството", да си купи компютър от него? А с Еконт - няма проблеми!

Второ: Много ме дразнят обяви "Цена - по договаряне". Правилно би било да се каже "Цена - еди колко си. Подлежи на дискусия", но да има някаква база, иначе тези обяви ги подминавам като спам, само заемат място и ме дразнят, че трябва да ги чета.

Laptop.bg може да прави класация на редовните продавачи, например: Продадени ... (брой) Рекламации ... (брой).

"Демократите" да ме извиняват, да вървят да развяват знамена пред Народно събрание. Впрочем, писна ми от "демокрация". Трябва ред.

Поздрави

[quote name='geocom' timestamp='1314460559' post='77481']
Напълно съм съгласен със колегата - даже за тия които публикуват обява може да се организира нещо като формуляр за попълване със задължителни полета. Например:

Заглавие на темата......
Продавана стока1.......цена.........описание..........снимки.....гаранция(до кога или не)
Продавана стока2.......цена.........описание..........снимки.....гаранция(до кога или не)
да могат да се добавят още полета за други
данни за продавача ......тел.........имейл.......населено място......отметка работи ли с куриери.......допълнителни сведения(ако реши)

единствено не съм съгласен с това да има изключения - щом продава нещо трябва да има цена колкото и малко да е то - повече време ще му отнеме да напише какво е то отколкото цената. И да не се допускат обяви с цена по договаряне - което нищо не значи - Трябва да има цена, а след това може да има отметка дали подлежи на договаряне или е твърда.
Смятам че така ще е по лесно за продавачите и по прегледно за купувачите.
[/quote]
:д по-глупаво предложение не бях прочел като искаш гаранция земи си нов лаптоп аз например като човек който халхабер си няма от тия неща като ти продам лаптопа си и ти дам гаранция как да съм сигурен че за периода и ти няма да му подмениш всички чаркалъци и да ми го върнеш като неработещ не забравяйте че както има некоректни продавачи така има и некоректни купувачи това е риска на покупка втора ръка а пък и в крайна сметка никой не те кара на сила да вземеш дадена стока