Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Ohio

Предложения относно Борса

53 posts in this topic

Предлагам да се въведе задължително изискване в обявите да се посочва населеното място за което се отнасят.

Така ще се спестят много недоразумения и ненужни телефонни разговори.

6 people like this

Има още много неща, които трябва да се пооправят във форума. Аз съм ЗА автоматичното заключване на темите след постването им, с цел ограничаване на ненужния спам. Като цяло да се въведът изисквания, като задължително снимки на предлаганата стока.

Поздрави

2 people like this

Също няма да е лошо, да се упоменава задължително цена и контакт с продавача, различен от лично съобщение!

4 people like this

Също няма да е лошо, да се упоменава задължително цена и контакт с продавача, различен от лично съобщение!

Ред трябва да има, но

НО:

"Демокрацията е ужасно нещо, но по- добро от нея няма измислено."

Не разбирам защо? трябва да мисля като тебе, например. А не - ти - като мен? Или някой друг - като мен? Или аз - като някой друг?

p.s. Впрочем, пиша това, защото и в момента админите на сайта си вършат работата. А Демокрацията е ценност, свобода, право и много лесно се убива... достатъчно е някой да мисли еднопосочно или едноцветно... като черно- бял телевизор...

Така, де, темата е излишна... най- малкото в раздел "Употребявани продава".

2 people like this

Очевидно някои хора бъркат демокрацията с анархията!!!

Разбрали, недоразбрали.

:gamer:

2 people like this

Очевидно някои хора бъркат демокрацията с анархията!!!

Разбрали, недоразбрали.

:gamer:

Аз лично смятам, че хората не са толкова прости...

Включително и админите, които следят темите...

1 person likes this

Наистина е добре да има такава тема, даже и ние мислихме да създадем такава с ваши предложения.

Всеки регистриран потребител може да отключва и заключва своята тема в Борса, въпрос на собствен избор.

Препоръчително е в обявите да има телефон за контакти. Все пак всеки телефон вече трябва да е регистриран и могат лесно да бъдат отстранени измамните обяви.

Относно града, Еконт не си ли грижи за това да няма такива ограничения като място на продажба?

Имахме идея да се създаде специална група и раздел за утвърдени, доверени потребители с над определен брой мнения и ниво на репутация.

Не забравяйте обаче, че тук основно се публикуват лични обяви, на хора които продават старият лаптоп или части, за да си купят нов, примерно. Та е хубаво да се поставяме на тяхно място и как възможно най-лесно да публикуват своята обява за продава или купува.

4 people like this

Има съществена разлика между покупката директно от човек и тази чрез Еконт. Тя е, че ако нещо не харесаш по лаптопа можеш да зададеш уточняващи въпроси, да предоговорираш цената и дори да откажеш покупката. Ако лаптопа идва чрез Еконт вариантите са два - купуваш нещо което не харесваш или отказваш да го купиш с финансови последствия за продавача, който след това те оплюва във форума...

Посочването на населено място в обявата не отнема много време и би трябвало да е препоръчително за всички. Непосочването, от друга страна, би трябвало да се счита за опит да се скрие важна информация относно сделката.

3 people like this

Напълно съм съгласен и подкрепям това начинание.

1 person likes this

Предлагам да се въведе задължително изискване в обявите да се посочва населеното място за което се отнасят.

Така ще се спестят много недоразумения и ненужни телефонни разговори.

Абсолютно съм съгласен с колегата, аз също предпочитам да контактувам с хора от моя град или някои наблизо, където мога да отида лично. За който желае да използва Еконт няма значение, но за тези които искаме да видим какво купуваме, мисля че това е полезно предложение.

Има съществена разлика между покупката директно от човек и тази чрез Еконт. Тя е, че ако нещо не харесаш по лаптопа можеш да зададеш уточняващи въпроси, да предоговорираш цената и дори да откажеш покупката. Ако лаптопа идва чрез Еконт вариантите са два - купуваш нещо което не харесваш или отказваш да го купиш с финансови последствия за продавача, който след това те оплюва във форума...

Посочването на населено място в обявата не отнема много време и би трябвало да е препоръчително за всички. Непосочването, от друга страна, би трябвало да се счита за опит да се скрие важна информация относно сделката.

това е точно така. :thumbsup:

И според мен трябва да има определени критерии, касаещи продавачите или купувачите, сответно и техните теми. Да са възможност за лесна администрация от самия автор .

А бе истината е "някаъде там" ама като не се коментира това, няма как да си определим най-рационалните за всички ни правила.

OК, очевидно дори и тази страница с "опарените" няма да свърши работа, а измамниците са сред нас и продължават по същия нагъл начин да печелят пари на наш гръб. Казвам го и като потърпевш.

За да пазаруваш от Ибей да речем, попълваш едни дълги листи с информация, после ти проверяват най-обстойно сметката на дебитната/кредитната карта и чак тогава вече имаш право да търгуваш. Ами защо тук не се направи нещо подобно. Идеята е, че вече взема да става бизнес измамата на хора а това нещо трябва да се прекрати. Аз лично не бих се притеснил да попълня голям лист с лична информация, която ще бъде изисквана ако това е начина интересите ми да бъдат запазени. Нямам какво да крия и не ме е страх от предоставената информация тъй като не смятам да злоупотребявам със сайта. Но за тези които смятат да го правят това ще представлява проблем.

Освен личната информация, предлагам да се направи нещо като локален чат - имам предвид сделката между хората да се извършва в самият сайт, като той, сайта, трябва да предразполага за подобно нещо, а именно мигновенен чат между потребители. А не отделни писма за всяко съобщение. Така ако се наложи, сайта поема инициативата да търси правата на пострадалите, като имайки личната информация на всеки един от тях и разполагайки с лог в който е описано какво очаква едната страна и какво е обещала другата страна може да се стигне до най-верния отговор. Веднъж да се случи, сайта вече ще бъде запознат с правата и задълженията, със закона за защита на потребителите, мерките и изискванията и така на татъка, ще подобри самата система за търговия и всяка следваща издънка ще бъде наказвана по отъпкания вече път.

За грижата за безопасноста, сайта би се наел ако евентуално има изгода от това, затова предлагам да има и някаква базова такса от всяка покупко-продажба, да речем левче. Така и сайта ще гледа да си върши работата, и измамниците ще се зачудят преди да се захванат с подобна дейност, и ние нормалните потребители ще можем по-спокойно да търгуваме помежду си.

Всякакви идеи за доусъвършенстване на идеята са добре дошли, а кой знае, в най-скоро време нищо чудно и да се случи.

2 people like this

OК, очевидно дори и тази страница с "опарените" няма да свърши работа, а измамниците са сред нас и продължават по същия нагъл начин да печелят пари на наш гръб. К......

Абсолютно съм съгласен, така трябва да е. Таксите на пейпал мисля, че бяха % от самата сделка, независимо дали купуваш или продаваш. Но за нашите сделки тук, във форума, това ще са пренебрежимо малко пари, които по никакъв начин не могат да се съпоставят с евентуалните разговори по телефона, молби, заплахи, изгубено време и пр. и пр. Но за целта сайта трябва да започне да събира въпросните такси, а и как ще стане всичко това, без да се използва пейпал? Ако сайта/форума има полза от това, може да се пусне плащане с пейпал - за мен това си остава най-сигурния начин. Досега съм нямал проблем с плащанията, че някой може да ми гепне номера на картата, че няма да ми върнат парите, ако си купя нещо, а пристигне друго.... Идеята ти е много добра, но Модовете какво ще кажат..

1 person likes this

Относно предложението на SmokeWithMe:

Измамници винаги ще има, но може да се ограничи вредата от тях като спазваме правилата на форумите и да сме активни участници в тях. Имам в предвид следното:

- Съвети на Лаптоп.бг: Използвайте бутона "Докладвай" под всяко мнение, за да сигнализирате при нередности. Следете репутацията на потребителя, преди да се свържете с него. Всякакви обиди и неуместни мнения биват наказвани със забрана за достъп от 14 дни до перманентна. Редовните и съвестни потребители имат над 50 мнения и добра репутация, подхождайте с по-голямо доверие към тях отколкото на новорегистриран потребител с 1 мнение.

- Да се научим да използваме системата за рейтинг във форума. (тук едно предложение към админите - спрете опцията потребителя сам да си оценява мненията)

- Желателно е обявите да съдържат повече детайли за продавача - примерно да бъде задължително посочването на телефонен номер. Знам, че някои ще негодуват на това предложение, но смятам, че е полезно.

Относно ebay и други аукциони като aukro.bg - там има не по-малко измамници, независимо от това, че при регистрацията се иска точен адрес и т.н. Няма да навлизам в подробности - старите ebayer-и знаят какво имам в предвид.

Относно този форум. Същността на Форумите и он-лайн аукционите са две различни неща. Нормално е да има лични съобщения между потребителите. Също така изискването на дебитни/кредитни карти и такса за покупко-продажба не е удачно. А и да го има - то няма да спре измамниците.

Относно Закона за Защита на Потребителя - не разчитайте мното на него, когато става въпрос за покупки на употребявати стоки, без касова бележка или фактура.

Като идея - подкрепям инициативата да се търси вариант за по-безопасно пазаруване във форума !!

П.С. - Да не забравяме, че админите поддържат този форум без да им се заплаща усилието.

Иначе идеята за създаване на нещо като регистър на потребителите (достъпен само за админите), който да съдържа повече детайли за всеки потребител ми изглежда добра. Особено за раздел купува/продава. И ако има проблем с дадена сделка - АДМИН да предоставя на "опарения" данните за продавача.

П.С. 2 - Но както е казано "в спора се ражда истината". Очаквам да се заформи дискусия (при спазване на добрия тон и зачитане на личното мнение) по този въпрос и да се "роди" идеята за по-безопасно пазаруване.

2 people like this

Ние не искаме да ставаме посредник при пазаруването, нито да ви взимаме такси за това.

Форумът ви позволява да публикувате свободно обяви.

Интересно е обаче да посочите повече подробности как точно сте измамени? Имам предвид, че ако работите с Еконт, то задължително изисквайте от купувача да посочи, че желаете пратката да бъде видяна, тествана, преди да е приета. След като посочите това условие какви измами са възможни? Ако продавачът и вие сте коректен, то проблем няма да има.

Няма начин ние да усъществяваме финансов контрол.

Ние не искаме да ставаме посредник при пазаруването, нито да ви взимаме такси за това.

Форумът ви позволява да публикувате свободно обяви.

Интересно е обаче да посочите повече подробности как точно сте измамени? Имам предвид, че ако работите с Еконт, то задължително изисквайте от купувача да посочи, че желаете пратката да бъде видяна, тествана, преди да е приета. След като посочите това условие какви измами са възможни? Ако продавачът и вие сте коректен, то проблем няма да има.

Няма начин ние да усъществяваме финансов контрол.

Дори и пратката да е с опция "отвори преди да платиш" в Еконт Експрес, не винаги има възможност за тестване. Куриерът осигурява 15 минути за преглед, но не и условия за това. В много случаи дребен или специфичен дефект не може да бъде открит.

Като участник във форума, ще си позволя да предложа да откриете тема: Проблеми в раздел "Laptop.bg борса", за да може тези теми да са отделени и видни за всички участници във форума, а и да не пречат на раздел "Употребявани продава". В други сайтове има такива теми и това не е новост. Там всеки може да коментира конкретна сделка, конкретен продавач или купувач и да опише случая без да се смесват темите с обявите.

Да, не е лошо да се създаде нова тема 'персонални проблеми', както е на другите места. А не да се флуди тука купувам продавам. че скоро време само мушеници ще може да си купуваме, като горещи оферти.

А проблем ли ще е да обясниш защо форума не желае да става посредник при покупко-продажбата? Защото първото, което ми идва на ум е, че на форума не му се занимава щото няма изгода.

Ако предположим, че подобно нещо се случи аз от развоя виждам само позитиви както за нас, така и за вас. Това би дало една сигурност в пазаруването, която няма да остане незабелязана. Евентуално би довела до покачен интерес към форума както и уголемяването и доразвиването на раздела.

Съответно нормално е да искате да си продавате вашите нови машини тъй като вашият интерес е там. Но така и така сте направили форум с опция купувам/продавам защо да не е на нужното ниво? И другият ми въпрос към вас е защо не желаете сигурноста която Евентуално ще получим да бъде заплатена със символична сума от порядъка на 1 лев, която ще бъде стимул за вашата коректна работа и евтино спокойствие, което бихте осигурили на потребителите си? Благодаря предварително за спазения добър тон.

А проблем ли ще е да обясниш защо форума не желае да става посредник при покупко-продажбата? Защото първото, което ми идва на ум е, че на форума не му се занимава щото няма изгода.

Ако предположим, че подобно нещо се случи аз от развоя виждам само позитиви както за нас, така и за вас. Това би дало една сигурност в пазаруването, която няма да остане незабелязана. Евентуално би довела до покачен интерес към форума както и уголемяването и доразвиването на раздела.

Съответно нормално е да искате да си продавате вашите нови машини тъй като вашият интерес е там. Но така и така сте направили форум с опция купувам/продавам защо да не е на нужното ниво? И другият ми въпрос към вас е защо не желаете сигурноста която Евентуално ще получим да бъде заплатена със символична сума от порядъка на 1 лев, която ще бъде стимул за вашата коректна работа и евтино спокойствие, което бихте осигурили на потребителите си? Благодаря предварително за спазения добър тон.

Super shte e ako napraviat foruma taka. Tykmo kato se sgafi, shte moga da opra do advokat, zashoto shte ima niakoj da nosi otgovornost.

I v krajna smetka shte sam vinagi na pechalba. Kakto i drugite potrebiteli. Ama ako e mnogo skypo v foruma shte si hodq v technomarketa.

Как си представяте нашето посредничество? По какъв начин? Каква допълнителна сигурност може да предоставим?

Как си представяте нашето посредничество? По какъв начин? Каква допълнителна сигурност може да предоставим?

Има само един вариант. Пратката да се изпраща при вас, да се тества и с наложен платеж срещу заплащане да се праща на крайния получател. Това може да се използва като опция в обявата, например.

Това наистина ли го мислиш.Кой ще плати разноските по тестването.

Пък и това с посредничеството...да не би да правиш сделки за милиони че да ти трябва гарант по сделката.Несериозно е.

Това наистина ли го мислиш.Кой ще плати разноските по тестването.

Пък и това с посредничеството...да не би да правиш сделки за милиони че да ти трябва гарант по сделката.Несериозно е.

Въпрос на мислене. Въпрос на пари. Въпрос на организация. Въпрос на желание.

Ами как купувате стоката, тестате я и слагате 80% надценка. После продавате с гаранция и имате ваша печалба.

Всички доволни.

1 person likes this