Sign in to follow this  
Followers 0
osvaldo

Втори сериен порт на IBM T23

9 posts in this topic

Здравейте, имам интерасен въпрос. Някой да е разглабял IBM T23 и да е разглеждал дъното на лаптопа? Интересува ме съществува ли макар и минимална възможност да се изведе втори сериен порт от дъното... било то и със запояване някъде към писти и т.н.

1 person likes this

чувал съм, че ако има инфраред той можел да се модне на COM2, защото инфраредите работят през сериал контролера.

Доколко е вярно и става това не знам, сигурно трябва и човъркане на биоса...

Здравейте, имам интерасен въпрос. Някой да е разглабял IBM T23 и да е разглеждал дъното на лаптопа? Интересува ме съществува ли макар и минимална възможност да се изведе втори сериен порт от дъното... било то и със запояване някъде към писти и т.н.

Ако толкова отчаяно ви трябват 2 серийни порта, мога да предложа docking station за IBM лаптопи, който има вграден PCI разширителен слот - монтирате един контролер PCI към 2 бр. RS232 и имате не 2, а 3 серини порта.

чувал съм, че ако има инфраред той можел да се модне на COM2, защото инфраредите работят през сериал контролера.

Доколко е вярно и става това не знам, сигурно трябва и човъркане на биоса...

да има инфраред, и в биоса може да му се сетва IRQ и IO Address като на сериен порт, с единствената разлика че има и някакво DMA в повече. Интересно инфрареда ако има същите изводи като на сериала ще поя някъде при порта. Иначе уви докинг станцията става вече доста непортативно решение но ще го имам в предвид

да има инфраред, и в биоса може да му се сетва IRQ и IO Address като на сериен порт, с единствената разлика че има и някакво DMA в повече. Интересно инфрареда ако има същите изводи като на сериала ще поя някъде при порта. Иначе уви докинг станцията става вече доста непортативно решение но ще го имам в предвид

Не можеш да използваш IR като RS232. Има разлика и във времедиаграмите, макар, че пак се ползва XON/XOFF. И драйверната програма в BIOS е различна :)

1 person likes this

човек, който разбира от програмиране ми ги разправяше тия работи, щял да модва стар Dell със PIII...

Тия дни мога да го питам какво е станало.

Ако те интересуват автодиагностики под дос - виждал съм pcmcia драйвъри за него или пък можеш да качиш win95/98 и със pcmcia to rs232...

Привет!

освен това, което е предложил madrigal съществъва също така Lenovo сертифициран преходник от USB към сериен и паралелен порт. Устройството не е евтино, но за сметка на това работи много добре (не както евтините преходници-боклуци за 10-20 лева). Ако проявявате интерес мога да предоставя парт номер и цената на Леново.

2-та хардуерни ком порта се използват само с една програма VISA Uniscan за автодиагностика не може да се използва никоя от по новите PCMCIA карти поради простата причина че няма драйвери за тези карти под DOS.По принцип как се прави добавянето на втори КОМ отваря се лаптопа намира се документация за така наречения super I/O това е чипа който отговаря за портовете.Намира се документация за този чип и се пише една малка програмка на нещо си чиято цел е да сетне инфрареда като втори ком порт после се слага max232 или някой подобен преобразувател на нива изкъртвате буксата за видеото и слагате втория ком порт.Бая играчка си е и по принцип не бих се навил да го правя за под 100 лв така че не знам дали си струва за този стар лаптоп.Между другото имам и малко платки на Visa Uniscan ако някой се интересува мога да ги продам.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0