Sign in to follow this  
Followers 0
ilinbg

Помощ при избор на лаптоп

24 posts in this topic

Здравейте!

Предстои ми покупка на лаптоп и се спрях тук. Виждам че предлагате и съвети за по-неориентираните. Горе-долу разбирам от компютри, но от лаптопи съвсем слабо. Трябва ми машина до 1200 лв., на която да гледам филми с добро качество, да ползвам фотошоп и да играя игри със сносна графика (в момента играя WoW, но това е защото не мога да подкарам Assassin's Creed).

Иска ми се процесорът да е i3, поне това, което прочетох в интернет беше добро като отзиви за него.

Видео карта - вечният и необятен за мен въпрос. Дали да е ATI или nVidia? С каква мощност (512MB,1GB?). Ако може да е DD3.

RAM - колебая се между 3GB и 4GB. "Колкото повече - толкова повече" е казал Мечо Пух. Дали това важи и тук?

HDD - насочиха ме към 500GB. В момента съм със 160 на PC-то и нямам проблеми.

И сега за материята напълно непозната за мен - екрана. Какво ще рече "лъскав" или "матов"? Кое е по-добро и какви са позитивните и негативните страни на всеки от тях?

Относно интернета - един продавач ми разказваше за някакво ново поколение, но за съжаление не му запомних лекцията :) Бих бил благодарен за някоя и друга насока.

Bluetooth не знам дали има смисъл да е вграден при положение, че се продават половинсантиметрови USB-дзвъчки, които вършат работата си прекрасно за мен.

Това е което се сещам, ако забравям нещо важно - моля подсетете ме.

И така, очаквам някой готов да помогне в моята дилема, като предварително му благодаря!

Edited by Horizon

Здрасти :D

матов дисплей :

+ като ти блесне слънцето :D в дисплея , се вижда по- добре от лъскавия .

- по- неконтрастни цветове .

проблем : матовите дисплеи за тия пари са рядкост .

Кажи колко инча да е дисплея и каква резолюция , да имали WINDOWS .

Edited by ALEK1970

Дисплея да не е повече от 15.6 инча, Уиндоус не желая.

Редакция: Също така се чудя и за Wide-Screen. Дали е по-удобно, по-приятно за работа?

Edited by Horizon

Здравейте!

Предстои ми покупка на лаптоп и се спрях тук. Виждам че предлагате и съвети за по-неориентираните. Горе-долу разбирам от компютри, но от лаптопи съвсем слабо. Трябва ми машина до 1200 лв., на която да гледам филми с добро качество, да ползвам фотошоп и да играя игри със сносна графика (в момента играя WoW, но това е защото не мога да подкарам Assassin's Creed).

Иска ми се процесорът да е i3, поне това, което прочетох в интернет беше добро като отзиви за него.

Видео карта - вечният и необятен за мен въпрос. Дали да е ATI или nVidia? С каква мощност (512MB,1GB?). Ако може да е DD3.

RAM - колебая се между 3GB и 4GB. "Колкото повече - толкова повече" е казал Мечо Пух. Дали това важи и тук?

HDD - насочиха ме към 500GB. В момента съм със 160 на PC-то и нямам проблеми.

И сега за материята напълно непозната за мен - екрана. Какво ще рече "лъскав" или "матов"? Кое е по-добро и какви са позитивните и негативните страни на всеки от тях?

Относно интернета - един продавач ми разказваше за някакво ново поколение, но за съжаление не му запомних лекцията :) Бих бил благодарен за някоя и друга насока.

Bluetooth не знам дали има смисъл да е вграден при положение, че се продават половинсантиметрови USB-дзвъчки, които вършат работата си прекрасно за мен.

Това е което се сещам, ако забравям нещо важно - моля подсетете ме.

И така, очаквам някой готов да помогне в моята дилема, като предварително му благодаря!

Здравейте,

От това което сте написали смятам,че ето този лаптоп е подходящият избор за вас:

http://laptop.bg/#/laptop/ASUS/K52JK/Asus_K52JK-SX001D

Имате i3 процесор от по-висок клас, 4 GB DDR3 памет, 500 GB диск, много-добра видео карта (ще може да играете по-новите игири). Имате и Bluetooth, няма нуджа от джвъчки:)

Единственото е,че цената е 99 лв. по-висока от тази, която сте обявили като бюджет, но смят си заслужава покупката.

Ако имате други въпроси,ще следя темата.

Поздрави,

Ди

Значи да започнем от видеокартата. По принцип една 512-ка може да е по-производителна от гигабайтова карта. Ако си на мнение, че "колкото повече - толкова повече", значи трябва да си вземеш лаптоп с видео с 1GB. За 1200 лева не мога да предложа точен модел с i3, защото сам по себе си за момента този процесор не е от най-евтините. Може да се вземе нещо с по-стар процесор и мощна видеокарта, но според мен не си заслужава. Колкото до рамта, ами по-добре 4GB, защото като цифра е по-хубаво да пише 4 и защото ще имаш повече оперативна памет за "извънредни" нужди. Ако вземеш лаптоп с 4GB рам, трябва да му сложиш Windows 7 - 64-битов. Освен, ако не ползваш Линукс.

За дисплея са ти обяснили горе-долу. Матовите дисплеи не се срещат в ниските класове лаптопи. При тях не са толкова ярки цветовете, но пък няма отблясъци като при лъскавите екрани. Лъскавите от своя страна пък имат много хубави и ярки цветове. Разбира се като се използва на слънце и на батерия лъскавия дисплей, има леко затруднение при четенето, заради отблясъците.

Едно интересно предложение е това, но е малко по-скъп - Asus K52JK

Ето и за точната цена, но е със стар процесор (не е стар, но е старо поколение) - Acer 5738ZG

Пак малко по-скъп, но просто няма за 1200 лева такова, каквото се търси - Acer 5741g

И.. да! - Acer 5740g

1 person likes this

Аз ще гледам да съм кратък също.

Дисплея: разликата е в по-специфичното покритие, което прави лъсйавите да изглеждат по-добре като контраст и яркост. Цветовете и ъглите на виждане са по-добри. Аз мислех, че ще имат доста неприятни за мен отражения, но след като от известно време го ползвам, нямам сериозни оплаквания. Наистина има отблясъци, но аз лично не работя много навън с него и това не ми е проблем. В конкретния случай ти препоръчвам да се спреш на лъскави, за да имаш по-добро качество при филмите и игрите, за които ти трябва.

Wi-Fi: Не знам за каква технология са ти говорили, но предполагам за Draft-N. Това е нова технология, която все повече машини притежават и просто разширява обхвата и позволява по-бърз трансфер на сигнала. Не мисля, че ще е голяма загуба, ако я нямаш, защото аз лично никога не съм имал нужда от нещо повече от безжичните адаптери. Дори да няма този стандарт, то пак ще имаш приличен безжичен интернет.

CPU: Смятам, че i3 е оптимален избор в този случай, в който се търси хем производителност, хем цена, Дали обаче ще се намери до 1200лв.?

RAM: Вече почти всички нови модели идват с 4GB, но има и такива с по-малко. За да ползваш всички 4, ще ти трябва 64-битова система, имай го предвид. С оглед на това и 3GB не е болка за умиране, а и винаги можеш да добавиш още.

HDD: Тук бих повторил горното: почти всички нови идват с по 250, 320 и нагоре. Но дори да не е 500, след време пак можеш лесно да сложиш друг диск.

GPU: Това с видеокартите е спорен въпрос и аз доста често се въздържам от коментари по него. И двете компании имат много добри предложения, а за по-добро сравнение и обективно мнение, можете да сравнявате класацията на колегите, които са направили нещо много добро: http://www.notebookcheck.com/Mobile-Grafikkarten-Benchmarkliste.735.0.html . Ако се колебаеш, можеш спокойно да сравняваш.

Иначе, както каза сам, колкото повете - толкова повече :) Ако можеш да си позволиш карта с повече памет, по-добре за теб.

Bluetooth-a няма смисъл да го коменрираме. Удобно е за връзка с телефона, но дори да нямаш, лесно ще се сдобиеш с външен.

Ето ти и малко наши линкове, на които да прочетеш някои основни неща за Wi-Fi и за Bluetooth:

http://wiki.laptop.bg/index.php/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D0%B6%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82_%28Wi-Fi%29

http://wiki.laptop.bg/index.php/Bluetooth .

Забравих да дам предложения:

http://laptop.bg/#/laptop/ACER/Aspire-5745G/Acer_Aspire_5745G_LX_PTX0C_003 - чисто новичък модел, много хубав и надявам се достатъчно мощен за целите;

http://laptop.bg/#/laptop/ACER/Aspire-5738/Acer_Aspire_5738ZG_LX_PQ10C_004 - тук се прави компромис с процесора, но пък се получава сериозно видео и твърд диск;

http://laptop.bg/#/laptop/ASUS/K52JK/Asus_K52JK-SX001D - надвишава бюджета, но пък не е зле;

http://laptop.bg/#/laptop/HP/ProBook-4520s/HP_ProBook_4520s_WD848EA - тук видеото е малко по-старо;

http://laptop.bg/#/laptop/SONY/VAIO-E/SONY_VAIO_E_VPCEB1E1E_WI_CEM - хубаво Sony, но пак превишава бюджета.

Питай смело, ако имаш други въпроси :)

Общо взето се старая да се поместя в по-ниския ценови клас, защото имам ограничени възможности :) Ако трябва да направя компромис между процесор и видео карта, кое бихте ми предложили? Настолният ми компютър е снабден с уникалния 1,8GHz AMD Sempron 3200+ и ми е писнало да цикли. Иска ми се да я има възможността на подобрения мултитаскинг на i3, но все пак и цената е определяща.

Не съм привърженик на "колкото повече, толкова повече", убеждавал съм се в това множество пъти. Просто съм неориентиран в тази сфера и затова съм доволен на вашата помощ.

Благодаря отново!

Според мен наблегни на процесора .

П.П. вземи acer-а който ти предлага dobrika или този на Kuonyy - Acer 5741g ,разликата е само 50 лв.

Edited by ALEK1970

Главата ми се напълни с цифри и марки лаптопи >.<

От марката Acer се отказвам, защото прочетох много тревожни мнения на хора по света и у нас за живота и качеството на батериите, отделно май те си държат по-малко като гледам в ревютата на laptop.bg. Отделно, хората говорят, че животът им бил ограничен като цяло, не знам дали да им вярвам. Много примамливо ми се вижда композиция от такива части на такива цени, но май се спирам на

http://laptop.bg/#/laptop/ASUS/K52JK/Asus_K52JK-SX001D/

като ще жертвам стотина лева в името на сигурността (според една статистика на SquareTrade Асус се явява на първо място по надеждност. поради тази причина се отказвам и от HP - те са с най-лош резултат) пък и ми харесва на външен вид до колкото успях да преценя от видеото и снимките. Моделът на Dell не ми харесва, защото по него има прекалено много лъскаво (имам PSP, което не дава да се докосне, защото остават отпечатъци...). K52JK поне отвътре е матов.

Иска ми се да му намеря някаква конкуренция за тази цена, но не успявам (след като изключих Acer-ите).

Тъй като смятам, че съвсем не на последно място идва мобилността, тежестта на машината също е от значение. Излишно е да споменаваме стилните Dell и Sony по този въпрос (това им го признавам).

П.П. От Сони бягам като от чума, защото имам приятел, който вижда много зор с драйверите, а и цената ми идва солено.

П.П.2 Забравих да кажа, че имах контакт с Island клавиатура и ми беше много удобна... още една причина да задраскам Dell

Edited by Horizon

Много ти е грешна представата за лаптопите, според мен.

При всяка марка се срещат проблеми. Батериите не ги произвеждат компаниите, които правят лаптопи, а други. Това, че някой не се грижи за батерията си както трябва, не значи, че марката лаптоп е скапана. Както има проблеми с Acer, така има и проблеми със Sony. При Acer са повече, защото продават много повече лаптопи от Sony. На Sony са им прекалено скъпи лаптопите, което по никакъв начин, според мен не се оправдава. Ако искаш скъп, елегантен, мобилен, лек, с издържлива батерия, с хубав дисплей, с хубав хардуер, с хубава клавиатура и всичко друго хубаво - най-добре се насочи към Apple.

Радвам се все пак, че помогнахме с избора на лаптоп. Asus също предлагат добри машини на ниски цени, както Acer.

1 person likes this

Не ме разбирайте погрешно - всеки иска нещо идеализирано, но на практика нещата стоят по съвсем различен начин. Ако имах достатъчно средства, най-вероятно нямаше дори да се запитам по-сериозно какви екстри искам. Идеята е, че се опитвам от един ценови клас да измъкна максималното възможно. Представи за това "най-добро възможно" има толкова, колкото и потребители, пък било то и с по-ограничени знания.

Радвам се, че проблемите с батериите не могат да се препишат на марката Acer като цяло. Това ще ми даде ново поле за размисъл, тъй като честно да ви кажа, се колебая между Acer и Asus.Виждам, че вие имате Acer, вероятно батерията му държи и нямате(имате?) оплаквания от него като цяло. Брат ми казва, че марката е "въпрос на религия" и аз съм склонен да се съглася с него.

Благодаря за бързите отговори, много ценя отзивчивостта на всички ви!

Нямам никакви проблеми с батерията. "Набримчил" съм я и изкарва 4 часа и 10 минути (горе-долу). Това с марката действително е така. Хардуерът е един и същ и всички компании го използват. Разликата е в корпусите, но в ниския клас всички са еднакви. Тук не сравняваме автомобили, където качеството е строго индивидуално.

Дали Acer, или Asus няма разлика. Вече е въпрос на вкус. Някои гледат дизайна (аз лично не обичам дървени модели, визирам НР), други гледат марката, трети гледат хардуера.

Според мен е най-добре да се видят на живо двата модела, за да се прецени кой да се вземе. Мисля, че при laptop.bg могат да се видят. Да се изкажат те по въпроса.

1 person likes this

Само нещо последно искам да те попитам, Kuonyy. Понеже не съм виждал Ейсър от близо, или поне споменатите модели от темата, може ли да ми кажеш дали около дисплея е гланцирана пластмаса? Ако е матирана, ще е по-добре, защото не искам да го чистя често-често от отпечатъци и прах... :)

Edited by Horizon

лично мнение :

1. HP

2. SONY / DELL

3. всички останали

Моделът, който аз имам няма пластмаса. Дизайнът е като на Apple с цяло стъкло (от ъгъл до ъгъл). Новите модели мисля, че така ги правят. Около клавиатурата, тъчпада и под дисплея всичко е в матирана назъбена/надупчена повърхност, което е много приятно на допир. Само в основата има лъскава пластмаса и разбира се целия гръб на капака.

Пак ти казвам - иди и виж на живо, защото може да си се ориентирал към модел, за който няма кой да ти даде информация.

1 person likes this

Това ще го направя задължително, само да ми се поосвободят ангажиментие. Започнах малко по-рано търсенето, но като гледам как скача доларът, ще гледам да побързам :)

Ами това е най-удачно - да видиш как изглежда. Познавам хора, които разбират от хардуер, но си избират лаптопа по живот батерия и дизайн, като не е важно колко е производителен (все пак е мобилен компютър).

Дано съм помогнал и да избереш правилния модел за теб.

1 person likes this

Понеже стана въпрос за огледи и се спомена да се включим, съм длъжен да предложа :)

Можете да си харесата 1-2 модела, между които се колебаете и да ги видите на място в офиса ни. Единственото, което трябва да направите е да се обадите поне ден по-рано, за да сме сигурни, че ги има при нас. Обаждате се или пишете на скайп или чата ни, представяте се и си заявявате желанието да ги разгледате. Ние ще имаме грижата да Ви чакат, когато дойдете, за да ги видите. Това НЕ Ви ангажира с покупка по никакъв начин.

За съжаление тази опция ще е валидна при положение, че сте от София или имате път насам, защото тук е офисът ни. Ето тук има повече информация как да ни намерите: http://laptop.bg/#/content/contact/ . Работим без обедна почивка в споменатото работно време.

Добре сте дошли!!!

Щастлив съм да ви кажа, че най-накрая се спрях на Асус-а. Вчера с баща ми дойдохме и на място сравнихме моделите, между които се колебаех и Asus k52jk спечели със стил и функционалност, като на второ място поставих Acer Aspire 5740G (не ми допадна дизайна толкова, а и беше малко по-тежък). Сега мисля да направя едно ревю на машинката, защото май няма такова. Остава само да сложа операционна система...

П.С. Пак искам да благодаря много на отзовалите се да ми помогнат!

Edited by Horizon

Да няма ревю, давай смело защото и на нас ние интересно какви резултати показва и какви са впечатленията от един горд собственик.

Поздрави

Ники

Aко може и реални снимки да качиш, грешка няма да има!

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0