Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Димитър

Проблем с лаптоп Samsung NP300E5Z

7 posts in this topic

Здравейте

Проблема е че лаптопа не иска да запали изобщо,след натискане на бутона за включване лампичките светват но всичко е до там,екрана си остава черен.Помислих си че е харда,и го смъкнах да го пробвам на друг лаптоп и се оказа че е наред.След връщането на харда на мястото си забелязах че харда изобщо не тръгва да се върти.Каква може да е причината да не може да се завърти харда,в смисъл какво е умряло,РАМ,Процесор нещо друго?

При включване се изпълнява така наречената POST процедура (Power-on self-test). Ако не се чуват "бипвания" от високоговорителите, вероятно процедурата не се изпълнява (проблем с флаш паметта на BIOS).

Нищи не се чува и не се вижда на дисплея,само светват лампичките че е включен и до там,най вероятно ще се окаже дъно :(

Чипът със записаната програма, наречена BIOS е на дънната платка, да. Ако не светваха лампичките щях да заподозра липсата на захранване на дънната платка, тогава също не се чува нищо, но и не свети нищо. Ако е гаранционен лаптопа, занеси го в гаранционния сервиз. Ако не е гаранционен (което е по- вероятно, предвид модела), потърси сервиз около мястото, където живееш, да бъде прегледан и евентуално да ти сменят чипа флаш памет, както и да ти запишат BIOS. Мисля, че ще се оправи.

От Пловдив съм,и мисля да го закарам до PICcomputers да го прегледат. А може ли да ми кажете и колко горе долу може да струва тази манипулация с чипа и BIOS?

Всеки сервиз има собствени цени, но - съвсем ориентировъчно - цялата процедура, включваща разглобяване, подмяна и презапис на чипа е около 80 лева. Толерансът е около 20% обаче, зависи от ценовата листа.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0