Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Светослав

Имам ли проблем с батерията на лаптопа ми?

11 posts in this topic

Здравейте,

Не знам дали да мисля че имам проблеми с батерията на лаптопа ми, но това което наблюдавам последно време е че пада изключително бързо и странно. Но първо малко предистория:
Преди точно 2г. си купих Lenovo Thinkpad E540 с Core i5 М и държах да няма видеокарта точно с цел да нямам допълнителни консуматори на ток защото така или иначе ползвам компа предимно за писане на код и браузване. Та ползвам вградения в процесора HD grаphics 4600. Още в самото начало ми направи впечатление че батерията пада бързо 1 - 1:30 мин, въпреки че навсякъде включително на сайта на производителя разгласяваха че тази батерия държи до 6ч. Ясно е че зависи от потреблението но пак казвам нито гледам филми нито някога съм пускал каквато и да е игра на тоя лаптоп. Та свикнал съм аз с това че не държи особено много но днес реших да й пусна някакъв тест на тая батерия и какво установявам. Поразрових се малко и разбрах че Everest има някакъв монитор на батерии и инсталирах Ultimate Edition но установих че тоя мониторинг не дава кой знае каква информация, камоли да тества нещо. От него разбрах само че нивото на износване е 0% ако изобщо това е някакъв резултат или просто го изписва защото не може да го изчисли. Както и да е, продължих да се ровя и попаднах на BatteryMon на PassMark. Пуснах го заредих батерията на 100% и започнах да следя. Искам да отбележа че докато трае теста единственото което правя е да браузвам някви странични и да чета. Нищо повече не правя. Батерията започна да пада по графиката на теста която е предвидена за нормално падане. Между другото започнах да си записвам на един лист стойностите на заряд на батерията и времето за което тя се разрежда. И те са: От 13:15ч. до 14:06 пада от 99% до 68% и изведнъж в 14:08ч пада рязко от 68% на 7% УЖАС!!! След което включвам в зарядното и се зарежда до 99% (не може повече не знам защо) за 50 мин. Въпроса ми е ако има някой който може да ми каже някакъв качествен про-тест с който мога да разбера дали има проблем тая батерия или да ми покаже 100 процентова степен на износване ще съм му благодарен. Убеден съм че батерията има проблем но все пак ако има вариант да повлияя за по-добрата и работа в бъдеще ще се радвам да споделите.
Трябва да Ви кажа че никога не съм държал продължително време зарядното в лаптопа след като батерията се е заредила на 100% това знам че е вредно за нея и винаги съм го спазвал стриктно. Също така в началото като нова и направих едно пълно зареждане за 10 часа. Циклите не знам колко са точно и нито една програма не ми ги показа явно не ги разчита защото получава резултат N/A но ако трябва да се замисля не са повече от 20-30 зареждания защото много рядко го ползвам.
Ще се радвам на всякакви коментари, благодаря предварително!

On 6.03.2016 г. at 4:24 PM, Guest Светослав said:

Трябва да Ви кажа че никога не съм държал продължително време зарядното в лаптопа след като батерията се е заредила на 100% това знам че е вредно за нея и винаги съм го спазвал стриктно.

Това как трябва да се разбира?

А диагностичните програми от сайта на Lenovo какво казват?

Пробвай да направиш пълен заряд-разряд (поне 2-3 пъти).Демек зареди я докрай (99%) в товя случай и след това я изтощаваш до край.Тези цикли , за които говориш са много повече на брой . нека да обесня - цъкаш си нещо на зарядно (батерията е на 100%) не си обърнал внимание за 15-20 мин да кажем , през това време батерията може да падне 99% и пак да се качи на 100% (1 цикъл заряд - според чипа на лаптопа отговарящ за зареждането) за една 5 минути това може да се случи 10-тина пъти.Като цяло е малко недомислена работа.
Лошото е , че оригиналните батерии за твоя лаптоп са бая скъпички 150-180 кинта , хубавото е , че може да се намери и съвместима на сносна цена с прилична гараниця (6 месеца).

On 7.03.2016 г. at 10:49 PM, Powerplay said:

Тези цикли , за които говориш са много повече на брой . нека да обесня - цъкаш си нещо на зарядно (батерията е на 100%) не си обърнал внимание за 15-20 мин да кажем , през това време батерията може да падне 99% и пак да се качи на 100% (1 цикъл заряд - според чипа на лаптопа отговарящ за зареждането)

За това си много прав!

Lenovo Power Manager който инсталирах вчера ми показа че имам 211 цикъла - при което се изцъклих. Аз по спомен ги предвиждах 40-50. Да проверих батерията наистина ми е много скъпа. Чудех се дали да не пробвам варианта със смяна на елементи. Мислех си че Уин 10 нещо не изчислява правилно заряда на батерията но инсталирах едно Ubuntu - същата работа. От 100 - 60% е ок и след това веднага пада на 7%

On 7.03.2016 г. at 5:52 PM, oavramov said:
On 7.03.2016 г. at 5:52 PM, oavramov said:

Това означава че веднага след като батерията се зареди до 100% вадя кабела на зарядното.

А диагностичните програми от сайта на Lenovo не тръгват на Уин10 поне за Power manager-a аз други не можах да видя за батерия. Ако имаш някакви предвид кажи ще съм ти благодарен

преди 40 минути, Гост said:

Това означава че веднага след като батерията се зареди до 100% вадя кабела на зарядното.

Пак ми липсва част от пъзела. След като махнеш кабела на зарядното продължаваш ли да ползваш лаптопа или е в стендбай или е изключен?

преди 15 минути, oavramov said:

Пак ми липсва част от пъзела. След като махнеш кабела на зарядното продължаваш ли да ползваш лаптопа или е в стендбай или е изключен?

И на мен ми липсва част от пъзела. Какво значение има какво правя след като извадя кабела на зарядното? Да кажем отварям хладилника, вадя си бира и пускам мача

преди час, oavramov said:

Тогава наздраве! Какво я мислиш тази батерия.

Наздраве! и само ЦСКА

Човека ти отделя време за проблема,ама ти си пич!Ако си отв.хладилника и машината е в готовност-харчи малко,ако го цъкаш-повече.За човек с опит,всяко инфо може да ти подскаже нещо в диагностиката!Отварял хладилника-ми отваряй го,после ще купиш евтина китайска "тапа",ще я сложиш на машината и ще пишеш след 2 дена "...само вентилаторите въртят,нищо друго не става,какво да правя?"

Това все пак е лаптоп по дяволите защо си мислите че му трябват специални грижи.Батерията се зарежда и разрежда и циклите се пишат в батерията чарджера няма нищо общо пусни някой еверест и виж първо капацитета на батерията ако е по малък тогава износването би било 0 % и би искарвала по малко време.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0