Pet

Lenovo T400 ъпгрейд ?

13 posts in this topic

Здравейте , все още си пазя стария лаптоп Леново Т400 и даже мисля да го  ъпгрейдна малко.

Процесор: Имам Intel C2D P8600 мога да го сменя с Т9600.

Памет : имам 2 по 2ГБ в момента.

Хард диск: оригиналния на леново 320ГБ не съм сигурен сега на 7200 или 5400.

Ползва се да стриймва филми по мрежата към телевизора , музика и офис пакет.

Като цяло от това което прочетох замяната на процесора няма да ми даде почти нищо , но не е толкова скъпа - около 30лв.

Максималната памет която носи чипсета е 8гб -  струва 70-100 лв.

Мога да добавя на mSATA слота едно SSD 80гб за 70лв или 128гб за 130-150лв. Може и на мястото на HDD  да сложа 2,5 SSD но трябва да взимам преходник към хард на мястото на CD.

Какво бихте ми препоръчали вие ако имахте подобна машинка ?

Налага ли се да го обновяваш заради тези дейности, които си посочил, не разбрах? Единствено си заслужава да увеличиш RAM паметта, за да можеш да отваряш повече приложения едновременно и то- ако си с 64 битовата версия на Windows. Другите обновявания няма да ти донесат забележима полза а и машината не е бавна и в момента за тези дейности.

Процесор не го сменяй! Стария ти е с TDP 25W, съответно и охлаждането е съобразено с това. Т9600 вече е 35W и трябва да помислиш как ще го охлаждаш. 

Рам паметта ти е достатъчно! Нищо не ползва повече от 4GB RAM. 

Слагай смело mSATA SSD 80GB и си инсталирай операционната система на него и си свиркай.

Не се набутвай с повече.

6 hours ago, MyAngel said:

Процесор не го сменяй! Стария ти е с TDP 25W, съответно и охлаждането е съобразено с това. Т9600 вече е 35W и трябва да помислиш как ще го охлаждаш. 

Рам паметта ти е достатъчно! Нищо не ползва повече от 4GB RAM....

Аз ще помоля да не объркваме питащия - не е коректно, не е и професионално.

Ето спецификациите: http://www.lenovo.com/us/en/PDFs/Thinkpad_t400_and_t500_datasheet.html

Този модел се продава и с процесори с разсейвана термична мощност 35 Вата. Охлаждането е същото. То е оразмерено да отнема и 35 Вата, разбира се, вентилаторът ще се включва по- често.

Колкото до паметта - повече памет - повече многозадачна работа. При 64 битовите операционни системи паметта по принцип трябва да е повече, защото самата операционна ситема използва повече - кеш, буфери, стекове, място за драйвери и др.

Сега е модерно да се използват SSD дискове, но те облекчават работата само при дискови операции. Съветвам питащия да си сложи повече RAM и да си направи RAM диск, където да разположи виртуалната памет. Доста по- бързото решение, ако търси бързина. Изобщо инвестицията в RAM  е по- добра.

Благодаря за мненията !

Леновото единствено се мъчи като го ползвам за медиа сървър да стриймва. Реално фулХД филмите вече са  над 7-8 ГБ. Целия файл се прекодира и отнема ресурс , за сравнение по новото Т420 прекодира за около 20-30мин , а Т400 по време на целия филм , като може и да засече няколко пъти.

За процесора и аз си помислих че от 25 на 35 вата не е малък скок. И като цяло не е добра идея.

За паметта не съм решил нищо все още , чакам мнения !

За SDD  на мсата съм се объркал , мсата има на 420 и нагоре , значи ще взема стандартно ссд 2,5 инча , а сехашния хард ще отиде на мястото на сидито. Лошото е че сидито е на сата1 .

Да 64 битов уин 8.1 има инсталиран.

Не знаех че има заводски Т400 със интел Т9600 и нагоре.

За рама малко ми е сложен въпроса. Ако сложа 6 или 8 ГБ рам , (8 е максимума) пак ще има нужда от суап файл. При SSD препоръчват да не се разполага суапа на него , понеже има гарантирани само определен брой записи , и трябва суапа да го сложа на HDD което ще е закачено на мястото на DVD-то , тоест на сата1 . Ще има бавен достъп до суапа ?
На т420 съм така но имам 12гб рам и реално системата не ползва суапа.

Какво имате в предвид да си направя RAM диска , на обикновенните дискове си правя един партишън 6 или 8гб ,в самото начало на диска където достъпа е по-бърз , и там слагам суапа.
При SSD как да процедирам ?

Edited by Pet

1 hour ago, Pet said:

...За рама малко ми е сложен въпроса. Ако сложа 6 или 8 ГБ рам , (8 е максимума) пак ще има нужда от суап файл. При SSD препоръчват да не се разполага суапа на него , понеже има гарантирани само определен брой записи , и трябва суапа да го сложа на HDD което ще е закачено на мястото на DVD-то , тоест на сата1 . Ще има бавен достъп до суапа ?

Виртуалната памет се използва винаги във Windows, ако изрично не е забранена и това не е случайно. Не е препоръчително да се забранява по няколко причини, освен при критичен недостиг на RAM памет за програмите. От личен опит съм проверил, че животът на SSD дисковете рязко спада при непрекъснати записи по тях. Вариантът да сложиш файлът с виртуалната памет на SATA диск вместо оптиката няма да е по- бавен, отколкото е в момента.

1 hour ago, Pet said:

На т420 съм така но имам 12гб рам и реално системата не ползва суапа.

Ако изрично не е забранено, системата винаги използва временни файлове, независимо от количеството на RAM паметта.

1 hour ago, Pet said:

Какво имате в предвид да си направя RAM диска , на обикновенните дискове си правя един партишън 6 или 8гб ,в самото начало на диска където достъпа е по-бърз , и там слагам суапа.

При SSD как да процедирам ?

Има отлични програми като SoftPerfect Ramdisk, Primo Ramdisk (препоръчвам), можеш да погледнеш например тук, които отделят част от RAM паметта и я форматират като FAT32 или NTFS  дискове. Достъпът до тях е много пъти по- бърз от всякакви твърди дискове. Техен недостатък е, че при спиране на захранването изчезват, затова някои програми поддържат копие на твърдия диск и резултатът е отличен. Няма по бърз вариант.

Колкото до декодирането, увеличи си буфера на плейъра от настройките му (не знам какъв плейър ползваш).

ОК разбрах , обаче какво става в този случай с двуканалния режим на паметта ?

12 hours ago, Pet said:

ОК разбрах , обаче какво става в този случай с двуканалния режим на паметта ?

Едното няма нищо общо с другото. Едното е хардуерен елемент, и се настройва от BIOS,  а другото - софтуерен.и е на драйверно ниво.

Добре де за двуканален режим трябва да имам два еднакви модула с еднакви тайминги и размер.

От едната плочка ще взема 4гб , ще си я форматирам NTFS  и ще сложа там суапа. Какво ще се случи с двуканалния режим на паметта ?

3 hours ago, Pet said:

От едната плочка ще взема 4гб ...

Не можеш да вземеш RAM само от едната плочка.

Първо искам да благодаря за разясненията !

като инсталирах примо рамдиск видях че няма опция да си избера къде да сложи имиджа на рамдиска , директно го слага на партишъна на операционната система който е SSD ?

Сложих и другата програмка която препоръчахте и не мога да намеря въобще къде си е сложила имиджа.

14 hours ago, Pet said:

като инсталирах примо рамдиск видях че няма опция да си избера къде да сложи имиджа на рамдиска , директно го слага на партишъна на операционната система който е SSD ?

Сложих и другата програмка която препоръчахте и не мога да намеря въобще къде си е сложила имиджа.

Ако ще слагаш временните файлове там, копие на твърдия диск не е необходимо - системата си прави нови при следващото стартиране. Тези програми обикновено имат няколко варианта, има платени варианти, в които можеш да избираш и къде да се монтира копието.

Редакция: Пратил съм ти подробности на "Messages".

Edited by gguest
уточнение

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...