bikerstyle

Upgrade на CPU

15 posts in this topic

Бих искал да попитам какво трябва да се съобрази при смяната на един процесор? Доколкото знам първо трябва да е "removable" т.е. сменяем, трябва също да се съобрази и мощността (ватовете) и т.н. Някакви сокети имаше.... Има ли начин да се разбере дали е сменяем без да се отваря? Всякаква допълнителна информация би била полезна. Благодаря!

Всички процесори могат да се сменят, но някои са запоени, а други са на цокъл. За всеки модел машина е различно. Трябва да се знае с какъв чипсет е модела и с кои процесори е съвместим - информация има в страниците на Интел и АМД. Освен това BIOS (основната програма на лаптопа) трябва да съдържа съответния микрокод за съответния процесор. Ватовете има отношение към охлаждането, но не и към работата на лаптопа. Това обаче не е работа за непрофесионалист, от въпроса ти разбирам, че не си запознат с тази материя и ако искаш по- конкретен отговор, поне трябва да напишеш за кой модел лаптоп става дума в случая.

В конкретния случай става въпрос за ASUS X54H с дъно на K54HR (така е закупен). Сегашният процесор е със следните характеристики (инфото е от CPU-Z): Intel(R) Pentium(R) CPU B970 @ 2.3GHz, 35W, Socket 988B rPGA, Sandy bridge, HM65, Family 6, 2 ядра/ 2 нишки. http://ark.intel.com/products/63915/Intel-Pentium-Processor-B970-2M-Cache-2_30-GHz

Ще приеме ли нещо подобно: http://ark.intel.com/products/72164/Intel-Core-i5-3230M-Processor-3M-Cache-up-to-3_20-GHz-rPGA ?

Edited by bikerstyle

В Support list-a на чипсета са описани и Ivy Bridge процесори, тоест има голяма вероятност да успееш да ъпгрейднеш - http://ark.intel.com/products/52808/Intel-BD82HM65-PCH#@compatibility Преди всичко обаче, трябва да изтеглиш последната версия на BIOS за да вкараш най-новите микрокодове за поддръжка на по-нови процесори. Все пак имай едно на ум, че може и да не стане ъпгрейда и ако не можеш да си оредиш връщане или замяна на процесора, то по-добре играй на сигурно с някои Sandy Bridge процесор. (i5-2330M примерно)

Този май е на Sandy Bridge:  http://ark.intel.com/products/50072/Intel-Core-i5-2540M-Processor-3M-Cache-up-to-3_30-GHz  . Имат разлика при "Socket Supported": моят е FCPGA988, а другият PPGA988 (четох на едно място, че са съвместими - така ли е?). Иначе Package size, като гледам, е един и същ. Ще пасне ли безпроблемно според Вас? Също и не разбрах дали CPU-то ми е removable. Thanks!

Edited by bikerstyle

Процесорът ти е на цокъл и лесно се сменя. FCPGA988 и PPGA988 са напълно съвместими. Дали ще тръгне зависи от BIOS в случая.

1 person likes this

Благодаря ти за бързия отговор! Като гледам процесорът (i5-2540m) чете DDR3 до 1333 mhz. Ако сложа DDR3L (1.35/1.5V) 1600mhz ще се окаже ли проблем. До колкото знам ще я използва като 1333mhz на 1.5v. И още един въпрос: осезаема ли ще е разликата между моя и този процесор, който съм посочил? С други думи струва ли си ъпгрейда?

Мисля, че няма да има проблем при това дъно, може да слагаш и DDR3L. Дали ще тръгне зависи пак от BIOS, защото оттам се програмира Memory Controller-а при инициализирането на лаптопа. Не можеш да повредиш нищо, обаче. Най- много да не тръгне.

А за обновяването - тук всеки си има лично мнение и няма как да се даде еднозначен отговор. Според мен (това е мнението ми), по- добре си спести тези пари и някой ден като добавиш още, смени машината.

1 person likes this

Колега, няма проблем да сложиш памет на 1600, само че с 2 поколение I5 ще работи на 1333. Как ще няма смисъл да се ъпгрейдне?!?!  I5 2540 има вече 4 логически ядра всяко на 2600 и турбо на 3300! Производителността му е почти 2 пъти по-голяма от пентиума

А за обновяването - тук всеки си има лично мнение и няма как да се даде еднозначен отговор. Според мен (това е мнението ми), ...

Мисля, че ясно го написах и моля за извинение, ако не съм го направил както трябва.

Има милиони теми по форумите по въпроса, моето мнение е, че замяната само на един компонент от една машина не я прави с по- добро съотношение цена-производителност - слабото (тясното място в системата) така просто се мести на друго място, при това в системата понякога се въвеждат допълнителни закъснения за изчакване във времедиаграмите на адресната и шината за данни. Разбира се, винаги има опция този въпрос даже изобщо да не се поставя и просто да се направи обновяване.

2 people like this

Благодаря Ви! За напред вече знам какво да правя...но за сега 1во ще добавя рам: http://sofiacomputers.net/ram-pamet-ceni-opisanie.php?id=7827. Тая ще тръгне ли на дъното ми (с един слот съм...Тоест  само тази плочка ще си е)? Знам, че ще я чете на 1333мхц и като гледам е 1.35/1.5 волта, така че не би трябвало да има проблеми, нали? BIOS-а ми е 20.3.2012 г.
А за за CPU-то i5-2540M Launch date-а му е Q1'11. В този случаи трябва ли да си обновявам bios-а, който е след launch date-а на i5? Също по-нагоре прочетох, че ватовете имат отношение към охлаждането. Това ще рече, че машината ми ще загрява повече ли? Лаптопа ми е с IceCool Technology и не загрява много. Ако сложа 45W вместо 35W примерно, ще се окаже ли фатално?

Edited by bikerstyle

Паметта ще тръгне, най- вероятно и процесора. Обаче охлаждането на 10 Вата отгоре си е проблем, ако термомостът и радиаторът не се преработят. Тъй като обикновено мястото е ограничено, както и дебитът на отворите за охлаждане, това е трудна задача. И да, каквото и да се направи, ще загрява повече.

1 person likes this

Всички I5 на сокет G2 са 35w, тъй че не бери грижа за охлаждането. 45w са само четириядрените I7

Здравейте,

Спрях се на Intel Core i7-2620M. Всичко е същото - сокета, 35w, Sandy Bridge, 32nm. Само това VID, което не знам какво е точно (напрежение предполагам) е различно. На i7 е 0.781V, а на моя е 1.186V. Това проблем ли ще е? И след смяна ще трябва ли преинстал. До колкото знам не, но е желателно...

Благодаря!

Споко,нямаш грижи,стига да ги има инструкциите за новия проц в биоса.

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...