dulce_chica229

Въпрос за бързото загряване на процесора?

14 posts in this topic

Здравейте!
От 2 години имам лаптоп Toshiba Satellite C855-1PP
Използвам го непрекъснато и до ден днешен нямам никакъв проблем.
Но започна да загрява бързо и да шуми доста силно.
С тази програма: AIDA64 Extreme Edition направих тест за това каква температура достига процесора и ми показа 73 градуса.
Занесох го на почистване преди 2 дена, но проблема с бързото загряване и шума не се реши, но сега показва 64 градуса.
Проблема очевидно е елементарен, тъй като става въпрос за основна поддръжка, но понеже досега не съм се занимавала с тези процедури и реших да питам тук какво да направя?
Термо пастата ли трябва да се смени или да го занеса в друг сервиз пак за почистване,
тъй като явно не са го направили както трябва?

Охлаждането е изкривено. Някак си се наложи в практиката името на процедурата "почистване", но в някои сервизи я възприемат буквално. Само с мазане на пасти не става. Занеси го на специалист да го направи както трябва.

ти явно си ясновидец... :D

Много се чудих дали изобщо да пиша нещо като отговор.

Глупости.

Каква термопаста ,кви пет лева ?

90% от "сервизите" под "почистване" разбират духване и точка .

Има колеги от форума занимаващи се със сервизна дейност , обърнете се към тях :)

Съгласен съм с колегата,често пъти съм ги хващал в крачка,малък процент рискуват отлепянето на охладителя и смяна на пастата и съответните неприятности,които могат да настъпят-изкривяване на тръбите,пукнатина в тръбите и т.н.При издухването свалят "кечето"от радиатора и разлика винаги има в температурата,клиентът я вижда и готова работа.Да не говорим,че при по-новите машини,за да стигнеш до пастата,правиш пълно разглобяване на машината.

хайде някой да ми обясни (скаран съм с физиката), с какво изкривените тръби или пукнатини влияят на термопроводимоста....

може да няма общо с охлаждането, може да е просто зловреден софтуер.

без човек да види може само да гадае

Edited by treniora

Медните тръби,които се виждат при отваряне на машината, не са медни шини на охлаждането,а кухи тръби,в които циркулира газ,и те изглеждат здрави и яки,но не са!И ти се връщаш от тренировка,решаваш да си смениш пастата,обаче си изморен,дръпваш по-силно,и процесора е силно прилепен от втърдена паста и пукваш тръбата,Пукваш я толкова малко,че не можеш дори да я видиш,газа изтича за 3-5 сек.и когато пуснеш машината,обикновенно имаш около 5 мин.работа.Същото положение с изкривяване или изменяне ъгъла на прилепващата плоча на проца или видеото.

тези "тръби" за това са медни за да не се пукат толкова лесно.... те ако се пукаха така както казваш щяха да се цепят само от разширението на работния газ!

а за изкривяването не знам какъв хамалин трябва да си за да изкривиш плочите, че да не може да прави контакт с чипа.... трябва да имаш за цел да ги изкривиш..

в повечето сервизи си спестяват от хубава паста и подложки, и като ти сложат от силиконовата паста родно производство от 50ст. за 200г. която е предназначена за транзистори с термопроводимост 0.1W/mK и китайската подложка с -0.1W/mK, чакай да охлажда......

П.П.: не съди за хората по никовете им обикновено не се тълкуват буквално, те за това са никове!

П.П.2: не знам защо форумите са пълни със заядливи хора които непрекъснато трябва да си мерят п*****е...?

Edited by treniora

Виждал съм пукнати тръби, ама тва е мнооого рядко срещано явление. По-скоро само са го духнали и тва е.

Масова практика в сервизите е продухването на вентилаторната решетка (радиатора).

В сервизи като laptopclean (София) извършват именно подобна профилактика, макар и с по осъвременен метод.

Тя е приложима за нови, свежи машини, задръстени с прах, които не са работили дълго, НО след година време термопроводящата паста се спича и губи свойствата си (ОСОБЕНО ако лаптопа не се използва активно)!
Вместо термопроводящ ефект, има изолиращ ефект и изолира чипа от термалната площатка. Резултатът - високите оперативни температури е налице.

Има много, което може да се спомене по въпроса, но повечето хора искат бързия fix. Такъв няма. Профилактика правя от 5 години вече и всякакви случи съм видял.

- Пукнатите термо тръбички са рядко явление. 10/100 или пукната или изтекла.
- Минималното изкривяване НЕ ВЛИЯЕ на термопроводимостта при медни тръби. (Правил съм тестове, разлики няма.)

- Профилактиката отнема време и струва пари (15лв). Когато правим профилактика почивстваме подложките, измиваме радиатора, сменяме термо-лепенките и смазване вентилаторите.
- При някои модели е нужна оптимизация (махане на металните мрежи с цел оптимизиране на въздушния поток. Относително е и варира спрямо дизайна на лаптопа.
- Тракането на вентилатора вероятно е заради силна амортизация и износена ос. Вентилаторът се смазва задължително при профилактика, което притъпява леко шума.

- Ако шумът е силно изразен допуснете, че е възможно и по време на ремонта някое от греблата на вентилатора да е счупено. (Ако е силно изпечено и крехко се е случвало). Затова се работи внимателно.

Edited by BGLAPTOPS
1 person likes this

пастата ако е керамична даже като изсъхне термо проводимоста и се покачва...

оста на вентилатора не се износва, износва се месинговата втулка, тя за това е там за да лагерува на нея.

а за греблата нищо няма да си позволя да кажа...

добре направена профилакти струва от 20-40лв., в зависимост от това дали лаптопа има сервизен капак или няма....

добре, че имаме и грамотни хора в сервизите..... :D

Керамичната е по-скъпа, а в сервизите масово се използва термопроводяща паста на силиконова основа. Греблата/Перките/Витлата/Перата на вентилатора се изпичат и при невнимателен демонтаж се трошат. (Всеки разглобявал първите MSI CR / VR серии знае за какво става дума). Същата работа и с втулката/водача на ротора.

Без излишно многословие и перефрази колега, момчето имаше нужда от помощ, не от изтъкване и празни противоречия.

Моята препоръка е - занеси го за качествена профилактика. Успех.

Ясно!
Благодаря на всички, които се включиха !
Ще се обърна към някой познат, който разбира или поне препоръчан сервиз да се направи един "преглед" и да се разбера какъв точно е проблема.
Защото явно по тия сервизи си правят каквото си знаят и гледат само да отбият номера с почистването/поправката.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...