Sign in to follow this  
Followers 0
snipeman

НР550 - ъпгрейд?

10 posts in this topic

Здравейте. Имам въпросният лаптоп, който вече си е на възраст и искам малко да го подобря. Машината е със CPU Celeron 530 и Chipset GLE960. Четох из няколко форума, но като цяло информацията в тях е коренно разнопосочна. В едни се казва, че замяна е възможна само с едноядрен Celeron, в други, че може и да е двуядрен, но да е Celeron, в трети, че и Core 2 Duo са съвместими?! Отделно на места пише, че при смяна на процесора трябва да се смени и РАМ паметта, за да се избегне проблем с видеото?! Тук също има разногласия - по-"бърза" или по-"бавна" да е новата РАМ... В общи линии съм си намерил Intel Celeron Dual Core T1400, Intel Pentium T2310, Intel Pentium T2330, Intel Pentium T2410 и искам да знам мога ли някой от тези четири да го заменя с моя Intel Celeron M 530 ?

Edited by snipeman

Тук ще видиш всички номера на процесори, които стават на твоята машина. Всяка DDR2 PC6400 памет ще стане на твоя лаптоп.

Благодаря за отговора. Имам само два въпроса:

1. Чипсета е с 533 MHz FSB, това ограничава ли ме в избора на процесори или мога да поставя и Intel Core 2 Duo T5670 (например), който е с 800 MHz FSB?!
2. Ако процесорът, който поставя е с 533 MHz FSB има ли нужда да сменям сегашната си рам памет или това се налага само ако взема процесор с 667/800 MHz FSB?

1.Всички процесори от списъка могат да работят и на по- ниска честота на външната шина. Тази честота се определя от BIOS.

2.DDR2 паметта, работеща на 800 MHz може да работи и при по- ниски честоти. Няма нужда да сменяш паметта, ако и новият процесор е с 533 MHz честота на външната шина.

Единственият проблем, който може да възникне, е при някои процесори да няма в BIOS съответния им микрокод (базовото програмно осигуряване ги разпознава, но не може да ги управлява), но в случая това е твърде малко вероятно, тъй като всички процесори са от една и съща фамилия.

Редакция: уточнение към отговора на втория ти въпрос: Процесор с по- висока FSB ще работи и с по- нискочестотна RAM, но няма да работи със същите закъснения и съответно - със същата производителност.

Edited by gguest

Благодаря за помощта. Спрях се на вариант с Intel Dual Core T2410 - 2000 MHz / 533MHz FSB. Гледам диаграмите, че сегашният ми процесор консумира 27-31 W, a Т2410 - 35 W, но не мисля, че това ще е проблем.

Ще стане, но това не е консумация, а разсейваната мощност от процесора под формата на топлина. Консумираната мощност е по- голяма от разсейваната и е свързана с капацитивните токове при преходните процеси вътре в чипа.

Редакция: Трябва да се постави добре охлаждането, за да разсейва допълнителната топлина.

Edited by gguest

Тези дни се поразрових и открих постове от хора, успешно заменили Celeron 530/550 с Core 2 Duo на съответния чипсет GL/GLE960. За съжаление никъде не видях конкретни параметри за работата на машините след подобен тип замяна?! Чудя се - C2D са с повече cache памет (2МВ) от Dual Core моделите (1МВ), но в същото време по-ниската честота на чипсета (533 MHz) би означавало и по-бавно действие на ядрата при C2D (667/800MHz), нали така?! В общи линии: C2D с по-ниска работна честота и повече кеш памет или Dual Core с по-висока честота и по-малко кеш, кое е по-добрият вариант?!

C2D с по-ниска работна честота и повече кеш памет

Относно температурите. Попаднах на тема във форумите на НР. На въпроса: "трябва ли да сменя охлаждането/вентилатора", човек от екипа на фирмата отговаря: "No you won't, but you will either need new thermal pads for where the heat sink makes contact, or you will need to apply a thin coat of at those points when you reattach the heat sink." В Google открих такива thermal pads, но се чудя пастата няма ли да свърши същата работа?!

Паста се използва само при много малки въздушни междини, при големи разстояния е неефективна.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0