Sign in to follow this  
Followers 0
opeltigra

[Оправено] ES1-511 разглобяване на задния капак. Как? и още слагане на SSD

13 posts in this topic

Привет колеги,

имам въпросното лаптопче от скоро и се мъчих да получа достъп до харда, рам памет, батерия и други. На задния капак има 18 винта, след като ги махна стигам до никъде. Капака се държи толкова здраво от щифчетата че ме е страх да напъвам. Единствено мога да махна бутафорното капаче заместващо ДВД–РОМа. Погледнах в сайтове като ifixit.com, но там още не са стигнали до моя модел :)

Питането ми е някой дали е минал по моя път вече да сподели трикове.

Мерси

Edited by opeltigra

Здравей

Като извадиш DVD-то, под позицията на "маската" му, ако има неразвити винтчета ги махни. След това вземи карта за градски транспорт, кредитна карта или нещо подобно и леко почни да ги разхлабваш щифтовете, като провреш картата между горния и долния корпус и след това започнеш да я плъзгаш по продължение на "цепнатината". Ще чуеш изпукване от щифтовете, но ако го правиш достатъчно внимателно, няма за какво да се притесняваш.

Успех!

Поздрави

Богдан

Още няколко съвета:най-вероятно корпусът се "застъпва",няма да можеш да го разглобиш без 50% разглобяване.Първо махни клавиатурата,може да има придържащ болт от долната страна,по-престижните марки машини имат щампа с изображение.Обикновенно под клав.има още 1-2 скрити придържащи болта,които също държат двете части заедно.Внимавай с интерфейсните"лентови"кабели,които съединяват отделните модули на машината,да не се чудиш защо после нещо не работи-имат"заключвания",първо отключваш,после дърпаш лентата!Обикновенно почваш разделянето от предната част,леко повдигаш,освобождаваш от задната част и след това разделяш корпуса.Отбелязвай с маркер,кой болт от къде махаш,може да са с различна дължина,важно е!По-дълг болт на по-късо място и обратното, може да доведе до проблеми.Аз използвах дебитна карта,с леко изтънен връх на шкурка,докато не си взех шпатули :)

Привет,

мерси за съветите. Предполагам че това за клавиатурата няма да проработи защото изглежда че е вече монтирана преди да се сложи горния капак. Прикачам 2 снимки.

Иначе ще пробвам с картата леко по леко. Аз пробвах с перце за разглобяване на телефони , но то даде фира почти веднага ( почна да се огъва и нащърбва )

034278204.jpg?r=0

034278205.jpg?r=0

Edited by opeltigra

Мерси на колегата за идеята за кредитната карта - свърши работа. Идеята на разглобяването е следната:

махат се задните болтове,

маха се кутийката на ДВД-рома,

с дебитната/кредитна карта се разделят капаците от щифтовете.

Тук сега е интересното, не се маха задния капак , а се отваря екрана и се повдига клавиатурата. Става все едно е на панти, махат се 3 лентови кабела и вече панела с клавиатурата е освободен:

Прикачам 4 снимки с лошо качество:

034286864.jpg?r=0

034286865.jpg?r=0

034286870.jpg?r=0

034286872.jpg?r=0

ето и линк с всички снимки:

http://opeltigra.snimka.bg/other/rom.652767.34278204

Брей, и снимки имало! :D Ако му беше махнал и дъното да го видим с какво охлаждане е, цена нямаше да имаш! :) Между другото има ли запоен слот за DVD на дъното, че виждам има само декоративна пластмаса?

Даже и букса си има за ДВД-то:)

За там съм намислил едно SSD да инсталирам да видиме как ще се държи.

Ето снимка през отвора на декоративния капак:

034286876.jpg?r=0

1 person likes this

По-добре премести твърдия диск там, защото съм забелязал, че поддържа по-ниска скорост този слот в повечето лаптопи. Ще бъде интересно, ако си направиш експеримента, да му тестваш скоростите и на двете места.

Ами да, на първо време ще е там да видя каква е разликата. След това съм решил да разкарам твърдия диск окончателно. Тогава като отворя пак за смяна на диска ще направя и по-хубави снимки вътре на ''карантията''. Иначе за тестове, тук гледах във форума сравнение и ще използвам тестовата програмата която са използвали там. Не е лоша идеята.

SSD 240GB Kingston е вече на мястото на ДВД-рома.

Не знаех дали е противопоказно да се разделя на партишини, но съм го разделил на две.

Сега ще постна и 4 снимки от теста за скороcт ( ако може да се вярва на програмката ) между него и другия хард който е в лаптопа:

HDD:

034503285.jpg?r=0

034503286.jpg?r=0

SSD:

034503287.jpg?r=0

034503288.jpg?r=0

Edited by opeltigra

Когато можеш, дай тестове и след като им размениш местата на SSD-то и харда. Според мен това SSD поне към 400 read трябва да извади при sequential.

Привет колега,

днес им размених местата. Даже ми се случи нещо което не се беше случвало - да ми избяга БУУТ рекорда и изписваше че не може да бутне.

Както и да е решихме го и този проблем.

Сега направих speed test на двата партишъна , но резултатите не са много по-различни.

Някъде мернах че дъното е сата 2 а не сата 3, може от това да идва проблема.

Ето снимки ( SSD-то е инсталирано вътре в лаптопа вече ):

034510318.jpg?r=0

034510320.jpg?r=0

Sata speed:

034511148.jpg?r=0

EDIT:

Наскоро гледах/четох една класация за ССД, според нея мойто е възможно най, най-бавното :)

Edited by opeltigra

Вече има по-подробни клипове в нета с разглобяването на въпросния модел :

Edited by opeltigra
1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0