Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Laptop :)

Лаптоп предимно за игри до 1300-1400 лева

15 posts in this topic

Търся си лаптоп подходящ най-вече за не чак толкова тежки игри като CS:GO, Far Cry 3, Far Cry 4 когато излезе, Tomb Raider и т.н. На този лаптоп също ще се гледат филми, ще се сърфира в интернет и ще се използват разни не толкова натоварващи програми. За момента съм се насочил към Acer Aspire V5-573G, но се чудя кой вариант е по удачно да го купя, в този с резолюция 1366x768 или 1920x1080 (Full HD). Дали по голяма резолюция ще се отрази на fps при по тежките игри? Имам и още един въпрос, а той е - каква е разликата между 1 TB SATA III и 1 TB SSHD? Кой от двата варианта е по добър и кой да си взема. Един въпрос малко не по темата - защо във вашия сайт има толкова много варианти на Acer Aspire V5-573G? От заглавието разбрахте че разполагам с максимум 1300-1400 лева и ако мислите че има други по удачни варианти за тази цена спокойно може да ми ги предложите. Ако лаптопа е готов за употреба с директно сложен лицензиран Windows 8.1 64 бита мога да отделя и до 1500 лева.

Някой да даде мнения по темата? В първия пост съм забравил също да попитам дали според вас като лаптопа няма оптично устройство е голям минус?

За екрана по-голямата резолюция е по-удобна за работа(събира повече неща на екрана), в игрите няма проблем да си я намалиш, ако искаш повече кадри за секунда. Дали ще ти се вмести в бюджета е друг въпрос.

1 TB SSHD (има добавен 8 гб памет към хардиска за кеш-играе роля на мини SSD) е малко по-бърз от 1 TB SATA.

За липсата на ДВД, ще бъде минус , ако някоя игра или програма я имаш на диск-трябва да имаш друг компютър с двд да я прехвърлиш на флашка или да си купиш външно ДВД на ЮСБ.

Edited by 8730w

Мерси много за отговорите. Аз не купувам игри на дискове и следователно не би трябвало да е голям минус за мен. Относно SSHD - след като е по добро от обикновеното, ще има ли нужда да взимам повече от 8 ГБ SSD? И все още чакам отговори за самия лаптоп който съм посочил, дали е с достатъчно добри параметри за горепосочените игри или ще ми предложите друг лаптоп до 1400 лева?

На тази резолюция игрите би трябвало да ви вървят гладко 1366x768

Ето и класацията: http://news.laptop.bg/klasatsiya-na-naj-izgodnite-laptopi-za-igri/

Тестове на игри

game_fifa13.jpg
Ниска графика 313 кадъра / секунда
Средна графика 178 кадъра / секунда
Висока графика 144 кадъра / секунда
game_metro.jpg
Ниска графика 37 кадъра / секунда
Средна графика 28 кадъра / секунда
Висока графика 11 кадъра / секунда

game_raider.jpg

Ниска графика 96 кадъра / секунда
Средна графика 37 кадъра / секунда

Висока графика 17

post-20117-0-14655900-1410777059_thumb.p

Edited by 8730w

Не знам играта колкото е тежка, но 11 кадъра в секунда не е ли прекалено малко? Предполагам че няма да върви въобще гладко, иначе все пак мерси. Колкото и да разглеждам не намирам нищо по добро от този Acer за моя бюджет. Само се колеба дали си заслужава да дам 150 лева от горе за да го взема в варианта с екран 1920x1080 (Full HD IPS матрица).

Не знам играта колкото е тежка, но 11 кадъра в секунда не е ли прекалено малко? Предполагам че няма да върви въобще гладко, иначе все пак мерси. Колкото и да разглеждам не намирам нищо по добро от този Acer за моя бюджет. Само се колеба дали си заслужава да дам 150 лева от горе за да го взема в варианта с екран 1920x1080 (Full HD IPS матрица).АА

На тази резолюция игрите би трябвало да ви вървят гладко 1366x768 - средна графика (матрицата на лаптопа в линка е такава ).

На всички тествани игри при тази резолюция - кадрите са над 30 !

На тази видео карта - това са и възможностите. Ако искаш нещо по-бързо на Full HD ще се наложи да се бръкнеш по-дълбоко в джоба.

Качествените геймърски лаптопи са с цени започващи от 2000 лева нагоре :search:

Edited by 8730w

Аз ако имах 2000-2500 лева само за лаптоп нямаше да пускам теми тук, но както и да е. За сега остава варианта Acer Aspire V5-573G, но ако видео картата му беше DDR5 нямаше и да се замислям, направо щях да го купя. Мерси все па за отговорите.

Аз ако имах 2000-2500 лева само за лаптоп нямаше да пускам теми тук, но както и да е. За сега остава варианта Acer Aspire V5-573G, но ако видео картата му беше DDR5 нямаше и да се замислям, направо щях да го купя. Мерси все па за отговорите.

Една малка, но фундаментална корекция. DDR5 памети няма все още на пазара. GDDR5 обаче има. Този тип памет е базирана на DDR3.

Що се касае до темата, то Acer Aspire V5-573G е най-доброто, което може да се закупи до 1400 лева. Все пак IPS версията си заслужава повече, заради по-добрите ъгли на виждане и по-доброто покритие на цветовото пространство. Освен това липсва наличие на ШИМ. Що се касае до GTX 850М 4GB DDR3, според мен ще се справя достатъчно добре при средни настройки на детайлите при FHD резолюция на повечето по-тежки нови игри.

Друг добър вариант е това Lenovo Y510p, но въпреки наличието на GDDR5 памет, GT 755M изостава значително от GTX 850M, както се вижда от класацията ни.

Относно наличието на DVD - винаги може да се закупи външно такова.

Относно SSHD vs SATA III. Двете неща не могат да съпоставят, защото SATA е вид стандарт за свързване на носител за данни с дънната платка, докато SSHD е вид устройство (също известно като хибриден твърд диск), което използва въпросния интерфейс. SATA се дели в момента на: SATA (I или 1) с пропусквателна способност от 150MB/s, SATA II (2) с пропусквателна способност от 300MB/s, SATA III (3) с пропусквателна способност от 600MB/s и SATA Express (още много нов стандарт, който е наличен само за настолни компютри към момента) с теоретична пропусквателна способност до 1969MB/s, Устройствата, които използват въпросните SATA интерфейси са HDD (Hard Disk Drive или твърд диск), SSHD (Solid State Hybrid Drive или хибриден твърд диск) и SSD (Solid State Drive определян на места като твърдотелен диск, но според мен думата диск е неправилно употребена). Твърдите дискове са устроени от дискове (изработени от алуминий или стъкло), които са закачени за мотор, който ги завърта с определени обороти в минута, а механична игла минава между дисковете, за да чете и записва данни. SSD от своя страна са чипове FLASH памет, които са запоени за платка, като се използва още един чип, известен като контролер, който чете и записва информация на въпросната FLASH памет. Поради липсата си на механични елементи, SSD са значително по-издръжливи на изпускания, удари и подобни неблагоприятни за твърдия диск натоварвания. Също така те консумират значително по-малко (в повечето случаи) електроенергия и поддържат значително по-високи скорости на четене и запис в сравнение с HDD и SSHD. Хибридните дискове от своя страна са съчетание на двете технологии. За основна памет се използва твърд диск, като има добавен SSD кеш с размер от 8, 16 или 32GB, на който се съхраняват най-често използваните файлове. Така се постига скорост на зареждане на ОС и програми подобна на SSD (но не и на запис!), като е значително по-ниска цената за гигабайт памет. Повече по въпроса:

Надявам се, да съм бил полезен!

Поздрави

Богдан

1 person likes this

god_15 много ви благодаря за отговора, доста ми беше полезен.

В такъв случай, кой от двата варианта на лаптопа според вас ще бъде по добре да закупя?
- Варианта с 1TB SSHD (8GB SSD + 1TB HDD) на цена от 1349 лв.
- Варианта без SSHD, но с HDF IPS матрица на цена от 1499 лв. (според мен този вариант е по добре да взема, но искам да чуя и вашето мнение.)

Също искам да попитам дали на този лаптоп в бъдеще ще мога ли да му сменя видео картата?

Acer Aspire VN7-591G е точно това което ми трябва, но за жалост не мога да си позволя да отделя 1900 лв. за лаптоп.

И последен въпрос - има ли нужда от охладителна подложка за Acer Aspire V5-573G?

Втория вариант за мен е по-добър, заради дисплея (ще трябва да коригирам описанието на твърдия диск :D). Хубавото при модела е, че може да му се добави лесно SSD, защото има mSATA слот на дънната платка, който е относително лесно достъпен. Тоест, ще може да си закупите на по-късен етап едно такова SSD. Но пък от друга страна, ако качеството на дисплея не играе толкова важна роля за Вас, то по-добре да се вземе първия вариант в тази конфигурация.

Aspire VN7-591G за мен (може да прозвучи пресилено) е някакво инженерно недоразумение, което напоследък не е рядкост за новите модели от Acer. Не може толкова дебел лаптоп да няма DVD записвачка и отделно всички свързващи интерфейси да са от дясната страна, тоест където се държи мишката. Също така е значително по-труден за разглобяване от V5-573G, който е далеч по-тънък и лек, а да не споменавам че има портове от двете страни и отзад. Напоследък на инженерите от Acer им убягват привидно дребни неща, но определено не са толкова незначителни. Ето снимки на дънната платка с охлаждането, която също изглежда малко странно направена:

post-9038-0-51580200-1410985760_thumb.jp

post-9038-0-18713100-1410985796_thumb.jp

Що се касае до охлаждаща подложка, то е препоръчително да се вземе такава. Най-добре се насочете към такава с въздушен поток над 50CFM.

На конкретния модел както процесора (защото е ниско-волтажен), така и "видеокартата" са запоени за дънната платка. Тоест не подлежат на ъпгрейди. Видеокартите представляват графичен чип, памети и други елементи запоени за платка, която се закрепя на специално обособен слот. Най-вече се срещат при настолните компютри. При лаптопите се срещат по-рядко и най-вече при по-скъпите лаптопи от геймърски клас и workstation клас, които са значително по-дебели и тежки. Понеже при лаптопите обикновено се гони мобилност, то този слот е излишен и затова от много време се запоява графичния чип с паметите на дънната платка за да се спести от теглото, дебелината и цената.

1 person likes this

На мен не ми пречи да ползвам и лаптоп с 1366x768 резолюция, но след като при IPS матрицата липсва наличие на ШИМ, предпочитам варианта с нея да взема. Дори преди вашия пост не бях и чувал за думата ШИМ, след това по прочетох разни статии из вашия сайт и ми стана ясно какво означава, така че предпочитам и мисля по добрия вариант е този с IPS-то. Относно подложките, бихте ли ми препоръчали към каква марка да се насоча, а дори можете и конктретен модел да ми препоръчате, туй като на стария лаптоп имах някаква подложка която изгоря месец след закупуването й.

Липсата на ШИМ е само едно от предимствата на IPS матриците. Ето тук може да прочетете повече:

http://news.ele.bg/review/izbor-na-nov-monitor-kakvo-tryabva-da-znaem-chast-i/

http://news.ele.bg/review/izbor-na-nov-monitor-kakvo-tryabva-da-znaem-chast-ii/

Що се касае до подложка, всяка с достатъчно голям въздушен поток ще върши работа (над 50CFM). Подбрал съм тези четири: http://www.laptop.bg/cooling_pads/compare?ids[]=68&ids[]=86&ids[]=124&ids[]=126 Но избора е голям и може да Ви хареса като дизайн някоя друга.

1 person likes this

Третия линк не работи. Много благодаря на всички който писаха в темата ми и най вече на god_15 за изчерпателните отговори.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0