noncho

Asus ROG G550JK Ревю и тестове

11 мнения в тази тема

Всеобщото намаляване на размерите и теглото на лаптопите направи така, че вече има прилични геймърски машини, които изглеждат стилно и влизат в категория, в която доскоро бяха само стандартни лаптопи. Един от представителите на тази тенденция е Asus ROG G550JK, за който ще споделя впечатления и тестове.

Ето и точните характеристики на конкретния модел:

Процесор: Intel Core i7-4700HQ (4-ядрен, 2.4 - 3.4 GHz, 6MB кеш)
Памет: 12GB (1x 4096MB + 1x 8192MB) - DDR3, 1600Mhz
Видео карта: NVIDIA GeForce GTX 850M (4GB DDR3)
Диск : 1TB HDD (7200 оборота/минута)
Екран: 15.6-инчов (39.62 см.) - 1920x1080 (Full HD) IPS, матов
Оптично устройство: DVD записвачка
Свързаност: LAN 10/100/1000 Мбит/сек, 802.11а/g/n, Bluetooth 4.0
Други: 3x USB 3.0
вградена уеб камера, вграден микрофон
изход за слушалки, вход за микрофон,
HDMI, miniDisplay Port, RJ-45
четец за памет карти (SD/MMC)
вградени 4 високоговорители
Kensington lock slot
Подсветка на клавиатурата
Батерия: 4-клетъчна
Тегло: 2.60 кг. (тегло с 4-клетъчната батерия)

Линк към Laptop.bg

Зад цифрите се крие една елегантна и мощна машина, с добър процесор и видеокарта, доволно количество памет и харддиск. За другите неща може да се говори и със снимки:

IMG_1909_.jpg

IMG_1913_.jpg

Портовете са разположени от двете страни на лаптопа, в задната част е свободно, вероятно защото от там излиза горещия въздух от охладителната система.

IMG_1919_.jpg

IMG_1920_.jpg

Пред тъчпада има индикатори за някои от функциите.

IMG_1924_.jpg

В задната част на лаптопа е светещото лого на серията Republic of Gamers. Около клавиатурата си личат малко отпечатъците от пръсти по корпуса, който иначе изглежда сравнително добре.

IMG_1938_.jpg

Така изглежда лаптопа вече готов за работа, с включени буфер(който идва с лаптопа) за по-добър звук и подсветка на клавиатурата. Дисплеят и звукът приятно ме изненадаха.

IMG_1945_.jpg

Предпочетох 64 битова операционна система Windows 7 и тук се намерих неприятно изненадан от Asus - в сайта им драйвърите за жична и безжична мрежа се оказаха несъвместими. Наложи се да намеря точните модели и да потърся драйвъри за тях, като в доброто старо време. Неприятно за сравнително скъп модел лаптоп е да не предлага лесна съвместимост с много популярния Windows 7.

Време за тестове!

Започвам с Windows Index за обща представа:

win7index.jpg

Тук изненади нямаше и очаквано се получи добър резултат, като малко по-слабa (разбираемо за машина без SSD) беше оценката на харддиска.

След това е време за тестовете ориентирани към представането в игри, 3DMark Vantage:

3dVan.jpg

3DMark 11

3d11.jpg

И най-новият 3D Mark:

3d13.jpg

Като цяло доста прилични резултати, въпреки че видеокартата Nvidia GTX 850M на конкретния модел разполага само с DDR3 памет. По време на 3D Mark тестовете максималните температури стигнаха до 88°C на процесора и 82°C на видеокартата, при липса на натоварване слизаха под 50 °C.

Passmark Performance Test v8 - тест който показва общо състояние и предлага сравнение спрямо други примерни системи:

PerfTest8.png

Тест на харддиска с HD Tune v5.50, показва добри резултат като за харддиск на лаптоп, все пак диска е 7200rpm, което също оказва влияние. За повече бързодействие ще трябва SSD.

read.png

Накрая реших да направя стрес тест, като максимално натоварих процесора и видеокартата. Използвах Intel Burn Test(за процесора) и Furmark(за видеото), които в комбинация с лятната температура вкъщи значително вдигнаха температурите на лаптопа за няколко минути. Когато температурите на процесора отидоха над 90 градуса системата намали контролираше честотата му между 2.4 и 2.8Ghz и увеличи оборотите на вентилатора над 4000(но дори и така шума не беше дразнещ). Системата не показа признаци на нестабилност. Трябва да се отбележи разбира се, че при нормално натоварване и игри тези температури не се достигат.

stresstest.jpg

По време на тестовете там където са тъчпада и клавиатурата нямаше особено нагряване, но за сметка на това над клавиатурата и зад лаптопа си стана напечено.

Това, което ми харесва в лаптопа:

Приятния изчистения вид и тегло като за геймърска серия.

Много добър дисплей и звук, доста тихо охлаждане.

Достатъчно мощен и балансиран като възможности.

Това, което не ми харесва толкова:

Видеокартата можеше да е с DDR5 памет, пък дори и да е 2GB.

Можеше да има малко по-нормална поддръжка от сайта на Asus за Windows 7.

По-тънкият корпус отнема възможностите за по-добро охлаждане при критични натоварвания.

1 person likes this

Тези температури са много тревожни. С моят Lenovo Y50 при 4 часа гейминг на Utlra настройки на FullHD не качва повече от 63 градуса.

Тези температури са много тревожни. С моят Lenovo Y50 при 4 часа гейминг на Utlra настройки на FullHD не качва повече от 63 градуса.

Направи същите stresstest-ове и ще покаже сходни температури.

vinDict,

Аз съм се опитал да съм обективен, да тествам с максимално натоварване и да си кажа какво ми харесва и какво не толкова. Едно ревю не се пишe с идеята да изкараме нашата гарга най-хубавата, а за да е полезно :)

По време на игра на Diablo III максималните температури са стигали:

Процесор 76 градуса

Видеокарта 77 градуса

Вентилаторите не се чуват особено, което предполага че от Asus не се притесняват от такива температури. Това разбира се не е най-тежката игра, но дава някаква представа.

Здр.Имам проблем с намирането на драйвъри за същия модел(g550jk) за win.7. В сайта на Asus видях да има само за 8.1. Би ли дал някаква информация от къде могат да се дръпнат. Благодаря,предварително!

Повечето от сайта на Асус си работят със 7-ца, не работеха само драйвърите за жична и безжична мрежа. Тях ги намерих с по-старателно търсене из интернет, пробвай с това упътване - http://forum.maxgeeks.net/showpost.php?s=e975a07fe45450b3b55671c5f9d498a9&p=235&postcount=2

определено дизайна страшно много ми хареса изчистен и тънък. Видео картата наистина можеше да предложи малко повече. Клавиатурата много ми хареса като дизайн, доста повече от на моето y500. Също осветеното лого на RoG отзад на дисплея много радва. Разкошно бижу, жалко за липсата на мSATA порт. Това е което много ме впечатли на времето на леново и много държа да го имам и в следващия си лаптоп което ще е след години :) Много усетих разлика когато си сложих малкото ссд и качих ос на него, все едно взех да ползвам целия капацитет на машината.

2 и половина години по-късно лаптопа си работи без проблеми, батерията е с 89% от началния си капацитет.

Отворих да го почистя и ми хареса добрата подредба вътре, нямаше и много прах (ползван е основно вкъщи). Охлаждане само съвсем не е внушително, въпреки двата вентилатора - малки ми се струват медните тръби, които отвеждат топлината от видео и процесор (за геймърска серия лаптоп).

1 person likes this

On 28.07.2014 г. at 4:19 PM, viNdict said:

Случайно да си с два вентилатора? По мои спомени Y50 Y70 сериите са с двоен вентилатор за охлаждане. :)