Sign in to follow this  
Followers 0
Guest by4konata

Random 100% usage peaks на харда Asus N56VV-S4018

2 posts in this topic

Здравейте,

Купих си преди няколко месеца от вас горепосочения модел Асус... Модификацията е със 120гб SSD + 1тб HDD на мястото на DVD-то... От доста време ми прави впечатление, че когато чета нещо от 1 терабайтовия хард от време на време удря 100% usage за около секунда (HDD activity на Task Manager)... Прави го при отваряне на файл... Примерно зареждам си да слушам албум в winamp... и при всяко следващо парче като започне до секунда две от началото прави тоя peak. Респективно парчето спира за секунда и пак си тръгва после... Същото е и с видео файлове...
Лаптопа ми е взет служебен и се ползва за плейване на фонова музика или на клипчета... Тоя бъг го прави неизползваем... Единствено нещата ми вървят коректно като ги плейвам от SSD-то но ако утре трябва да пусна 100 гб видеа (VJ-ing примерно) няма как да ги копирам на C и става тъпо... Пробвал съм го с win8, win8.1, win8.1 Update & win7 ultimate.... прави го винаги.... Мисля, че е software & driver independent проблема? Да ви го нося ли директно или е до настройка на нещо? Правил съм си сякакви експерименти със и без pagefile на харда и няма промяна...

Ами нормално. Това става заради една особеност на Windows от Vista нагоре, свързана с адресиране на файл от диск с две плочи (1ТВ дисковете в момента са такива). Работата е там, че на практика машината (програмно, не апаратно) ги възприема като два диска, затова се натоварва на 100%. Вероятно в някой от следващите обновявания на "software" ще има промяна, но засега е така. Просто при писането на ОС никой не е взел предвид това, защото много години дисковете се произвеждаха само с една плоча вътре.

редакция: Едно уточнение. Едната плоча е основна и тя се чете винаги, независимо на коя плоча е търсеният файл.

Edited by gguest

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0