Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Stoycho

Помощ при избора на добър лаптоп.

13 posts in this topic

Здравейте,

Много бих се радвал ако ми помогнете в избора ми на лаптоп. Ще се използва главно за интернет, музика, филми и flash игрички в нета. Мога да отделя до 1200лв(+/-50лв). Може да си инсталирам 1-2 максимум 3 игри, но от по старите заглавия. Нещо като цс и т.н. Ще ви помоля да ме насочите към възможно най - доброто в този ценови диапазон.Благодаря.

Здравейте

Първият лаптоп за който се сетих е тази онфигурация на Acer Aspire V5-573G. Тя е снабдена с Full HD дисплей с IPS матрица, която предоставя отлични ъгли на виждане и много добро покритие на sRGB цветовото пространство и ще е голямо предимство за гледане на филми или за работа с програми за графична обработка спрямо обикновените дисплеи с TN матрица в същия ценови диапазон. Процесорът и видеокарта ще са предостатъчни за посочената от Вас дейност, а в допълнение лаптопът разполага с много добър звук от 4-те вградени високоговорителя. Други предимства на този лаптоп са: тънкият корпус, ниското тегло, наличие на алуминий в горната част на корпуса (около капака и тъчпада), лесният достъп до охлаждащата система и съставните компоненти и наличието на mSATA слот за бъдещ ъпгрейд с SSD от такъв тип. Прилагам снимка на охлаждането:

post-9038-0-46540200-1396896626_thumb.jp

Като минус на модела, може да се отбележи процесора, който е ниско-волтажен и поради това е запоен за дънната плата, съответно няма да може да се ъпгрейдва, но пък производителността му е отлична имайки предвид ниската му консумация. Също така батерията не се премахва лесно, понеже е вътре в самия корпус, но достъп до нея има под сервизния капак, както се вижда на снимката, освен това тя е литиево-полимерна и предполага, че ще издържи повече цикли на заряд-разряд спрямо стандартните литиево-йонни батерии в конкурентите модели от този ценови клас. Катонус на конкретната конфигурация може да се отбележи липсата на подсветка на клавиатурата. Разбира се този модел се предлага и в други конфигурации с налична подсветка, но цената започва да надвишава зададеният от Вас бюджет:

http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_V5_573G-acer_aspire_v5573g_NX_MCCEX_018 - по-мощна видеокарта, но без IPS дисплей

http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_V5_573G-acer_aspire_v5_573g_NX_MCEEX_010 - по-мощна видеокарта и IPS дисплей

http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_V5_573G-acer_aspire_v5573g_NX_MCAEX_003_120GBSSD - първо-посочената от мен конфигурация, но ъпгрейдната със 120GB SSD

Друг добър модел е този Lenovo ThinkPad Edge E530c, който въпреки изцяло пластмасовия си корпус има солидна изработка, поради бизнес ориентираното си предназначение. Отново има наличие на mSATA и лесен достъп до охлаждането и съставните компоненти. Тук процесорът е малко по мощен и е на сокет (тоест не е запоен за дъното), а видеокартата показва сходни резултати в нашата класация. Тук дисплеят логично е по-ниско-качествен от този във V5-573G, но отново е матов, което го прави подходящ за работа в силно осветени пространства, поради липсата на отражение на светлината. Прилагам снимка на охлаждането:

post-9038-0-06006200-1396896638_thumb.jp

Тук като минуси мога да подчертая отново липсата на подсветка на клавиатурата, по-ниската резолюция и по-дебелия корпус.

Други алтернативни конфигурации с подсветка на клавиатурата са:

http://laptop.bg/laptops-acer-TravelMate_P455-acer_travelmate_p455_NX_V8NEX_003

http://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_Z510-lenovo_ideapad_z510_59403823

http://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_Z510-lenovo_ideapad_z510_59403849

Но не бих ги препоръчал, поради ограничения достъп до охлаждането и не чак толкова добрата охлаждаща система. Освен това корпусите им загряват повече в областта на palmrest-a (там където си отпочиват ръцете по време на работа)

Надявам се да съм помогнал с избора!

Поздрави

Богдан

1 person likes this

Много благодаря за изчерпателния отговор! Сигурно ще се спра на първия лаптоп, който предложихте - а именно този с IPS матрицата.Сега като си мисля имам още някой въпрос за охлаждането и процесора.

1. Както разбрах от вас охлаждането е много добро, но се чудя ще има ли нужда от някоя охлаждаща подложка, ако все пак лаптопа бъде подложен на по - тежки натоварвания? И все пак според мен тя няма да смъкне повече от 5-6 градуса.

2. Споменах, че този лаптоп няма да е основно за игри, но да предположим реша да си сложа някоя от "по - тежките". Как ще се отрази тази игра на процесора и на лаптопа като цяло. Ще може ли изобщо да се играе на прилична графика?

Здравейте

Да, ще е препоръчително да се вземе охлаждаща подложка, понеже има много вентилационни отвори в долната си част и реално машината ще може да всмуква по-добре студен въздух, а и ще предпазва в известна степен лаптопа от вътрешно напрашаване. При охлаждащите подложки е важен въздушният поток, колкото по-голям е, толкова по-добре. 5-6 градуса си е достатъчно добро подобрение като цяло.

GT 720М не е много много за тежки игри, но както се вижда от тестовете, по-тежките игри като Tomb Raider (2013) и Metro Last Light, могат да се играят на ниски настройки. Ако желаете да играете на по-високи настройки новите игри, то по-добре отделете още около 200 лева за модификацията с IPS, подсветка на клавиатурата и GT 750M. Но ако игрите не са Ви приоритет, то по-добре инвестирайте в конфигурация с SSD.

Поздрави

Богдан

Благодаря ви отново за отговора. Просто исках да разбера, дали този толкова тънък лаптоп ще може да издържи и на нещо по тежко. Във вторник или сряда другата седмица ще осъществя покупката и реших да не инвестирам към по - скъпите варианти.

Да, ще издържи по-сериозни натоварвания, но е добре да се подсигурите с една подложка. Иначе ще се радвам, ако напишете едно ревю за модела във форума и ако отговори на нашите изисквания, може да спечелите 5% от стойността на лаптопа обратно в продукти по ваш избор или като отстъпка от бъдеща покупка, стига да е закупен от нас.

Ако имате други въпроси, ще съм насреща!

Поздрави

Богдан

Здравейте

Отново възникна въпрос. Защо в сайта за драйверите са показани само такива за Windows 8?

Здравейте

Официално Acer са решили да предоставят драйвери само за Windows 8 и 8.1 за този и други по-нови модели лаптопи. Все пак е възможно да намерите нужните драйвери и за Windows 7, но ще трябва малко да се разровите по сайтовете. За повече информация прегледайте тази тема - http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=50606

Поздрави

Богдан

Здравейте отново!

В крайна сметка закупих лаптопа и външното двд към него. Естествено веднага щом се захванах с инсталацията на Уиндоус се появиха още въпроси:

1. Често се случва тъчпада да не работи и да трябва да цъкна няколко пъти. Всички ли модели на Elan touchpad са така? Бях чул, че е проблемен, но чак пък толкова?

2. 2x USB 2.0 , 1x USB 3.0 Добре, пише че има 3 слота, но като се опитам да включа мишка към лаптопа в 2 от тях не иска да влезе. Става само при слота отзад. Това за мен е голям проблем, защото сега няма как да включа и охлаждащата подложка към лаптопа. Един вид трябва да избирам кое да включа :help:

Здравейте

Абсолютно нищо ли не може да сложите в двата странични USB порта? Има вероятност отворите да не са изрязани правилно и поради това да имате проблем. Ако можете, споделете една снимка тук. За тъчпада какви драйвери ползвате?

post-19780-0-65889100-1398354307_thumb.j

post-19780-0-97318500-1398354324_thumb.j

post-19780-0-42152900-1398354404_thumb.j

post-19780-0-00165000-1398354424_thumb.j

post-19780-0-47693300-1398354458_thumb.j

Снимките са направени с телефон. Не знам дали може да ви говорят нещо. Опитах се да свържа към тези два USB порта охлаждаща подложка, пробвах с 2 мишки и двд записвачка. Нито едно от тях не стана.

Драйвери нямам, защото не знам как се инсталират. Като сложих диска не намерих къде са инсталаторите.

post-19780-0-89028700-1398354733_thumb.j

Предложения ? :)

Свържете се с мен по skype (god_15) за разрешим проблема.

Здравейте

Реших да ви напиша все пак какво се случи с "проблема". Лаптопа бе изпратен на лаптоп.бг за евентуална подмяна за неправилно изрязани портове. god_15 пое ангажимент даже да ми инсталира операционна система и драйвери. После се оказа, че проблем няма, а просто е трябвало да се натисне по силно за да може машинката да се свърже с периферните устройства :blush: И оттам нататък всичко си беше наред, няма и проблеми с тъчпада! По коректни хора не знам дали има. Скоро може да очаквате ревю от мен.

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0