Sign in to follow this  
Followers 0
ANTRAX

Биос на Toshiba Satellite L30

25 posts in this topic

Здравейте. Имам малък проблем със биоса на горе посочения лаптоп. Лаптопа е доста старичък и нещо явно съм пипнал по биоса защото сега не мога да вляза във него а преди това си влизаше без проблем. Натискам Ф2 за да вляза във биоса но излиза маркера горе във вляво мига 3 пъти и забива така. Въпросът ми е как да възтановя настройките на биоса при условие че не мога да вляза във него. Иначе лаптопа си работи без проблем си зарежда Windows Ф12 също си функционира. Мога ли да го флашна или по някакъв начин да го ресетна за да възобнови настройките си? Батерията е запоена на биоса. Благодаря предварително на всички които ще вземат проблема ми присърце. Грешка във заглавието. Лаптопа е Toshiba Satellite L300

Сменян ли е твърдия диск?

Сменян ли е твърдия диск?

Да сменях го сложих друг по голям той беше със инсталирана операционна система Windows 7 но след това върнах стария и му инсталирах Windows ХР защото си е слабичък едноядрен е. Мисля да му сложа двуядрен процесор но незнам дали ще стане. ноовия процесор е Т4300.

Ето там е проблема. Върни стария диск и БИОСът ще се появи.

Ето там е проблема. Върни стария диск и БИОСът ще се появи.

Като се прибера ще опитам и ще кажа какво се е случило. Аз опитвах и без хард диск но нямаше ефект. Наистина не съм много наясно за това питам. А после как да върна този диск с който е сега няма ли да има пак проблем или първо да ресетна настройките?

Не, няма да има проблем пак да сложиш новия диск след това.

Благодаря за съвета :cheers: Ще напиша какво се е случило след това.

Не, няма да има проблем пак да сложиш новия диск след това.

Проблема си остана същия без никакъв резултат.

Проблема си остана същия без никакъв резултат.

А да си форматирал или правил дялове на диска?

На новия който сложих го форматирах и му правих дялове наново преди да инсталирам

На новия който сложих го форматирах и му правих дялове наново преди да инсталирам но със Windows

А на стария?

На някои лаптопи има скрити дялове, които се ползват от БИОС, затова питам. Това имах предвид, като ти писах, че със стария диск ще стане. Ако не си форматирал стария диск и пак не можеш да влезеш в менюто, това предположение отпада. В такъв случай единственото, което може да се опита е разпояване на батерията.

А на стария?

На някои лаптопи има скрити дялове, които се ползват от БИОС, затова питам. Това имах предвид, като ти писах, че със стария диск ще стане. Ако не си форматирал стария диск и пак не можеш да влезеш в менюто, това предположение отпада. В такъв случай единственото, което може да се опита е разпояване на батерията.

Незнам какво да го направя вече. Най вероятно ще го пратя за скраб :о) И някой ако може да си го оправи да го оправя.

Трябва да се смени ли или какво? Батерийката имам предвид. Чувал съм че като се укаси се рестартира биоса. Незнам дали е така

Последен пост - просто случая така няма да се реши явно - занеси го в сервиз при специалист, който ще прецени на място какво може да се направи.

Лаптопа беше със скапан хард. Аз му сложих един мой но си влизаше във биос не съм сигурен но барнах настройка ACHI мисля че беше и я направих на нещо си не помня какво беше. Ипосле като опитах да вляза в биос не ми дава. Излиза курсора горе в ляво мига 3 пъти и замръзва. А има ли някакъв вариянт да рестартирам биоса без да влизам във него?

Няма начин от промяната на ACHI или IDE,или каквато и да е настройка на контролера на харда от биос,да не изгрее биоса.Това са ти настройките за режим четене данни от харда.По правило,каквото и да смениш по настройките на биос,пак ще изгрее/дори ми се е случвало неподходящи стойности за клок и пак си пали/.Ъпдейт правил ли си на биос?

Няма начин от промяната на ACHI или IDE,или каквато и да е настройка на контролера на харда от биос,да не изгрее биоса.Това са ти настройките за режим четене данни от харда.По правило,каквото и да смениш по настройките на биос,пак ще изгрее/дори ми се е случвало неподходящи стойности за клок и пак си пали/.Ъпдейт правил ли си на биос?

Опитах след това но не успя да се ъпдейтне.

С това трябваше да започнеш,лично за мен няма по-лошо от неуспешен опит за ъпдейт на биос/или флашване с неподходяща версия или ревизия за чип-сета/Благодари се,че изобщо пали машината.Много ровиш по машините,братче! :) Не беше ли ти с матрица включена под напрежение и т.н.?

Аха :о) Амиии нали знаеш като си изпатиш веднъж после имаш обеца на ухото за цял живот :о)

То пак че изгрява тази машина ... късмет .

@

ANTRAX

В какво се изразява "неуспешния" ъпдейт на БИОС-а ?

Edited by valdesbg

Даде някаква грешка и това е но лаптопа си работи без проблем.

Доколкото разбирам не е прекъснат флаш-а . Обикновено дава грешка когато биоса не е за вашата машина . Това с харддиска (без да се обижда колегата) няма нищо общо . Има ли възможност да се флашне от официален сайт ? Има ли вероятност докато е "ровено" да активирана защита с парола ?

Ами не е точно така.Биос може да ти даде грешка при флаш и когато е точно за твоята машина.1-Логическа грешка в носителя,от който зареждаш новия биос/преди дискети,сега флашка/при условие че не си под графичен режим.2-Спад или пик на напрежението по време на процеса,който понякога е дълъг.Задължително условие е да си зад UPS при такава операция или батерията на машината да е на 100%.Характерно е и при смяна на фърм или софтуер на телефон,при тях инсталатора изобщо не тръгва,ако бат.не е заредена на 100%,дори не ти дава изобщо да свалиш файла.Дори и при някои лаптопи е така/ако флаша не е под графичен режим/.3-И най- честата причина за неуспешен флаш,дори с точен биос,е грешна последователност на процеса,най често не-изчакване на приключване на новия запис.Машината копира новият запис,перката бучи,лампичките светят,на екрана няма нищо,"майсторът" се суети,минават 5 мин. и той си казва "..я да рестартирам..",натиска бутона-нищо,дърпа кабела и е готов!После работата оправя само рефлашер/ако я оправи/.Не казвам че сега е станало така,просто примерен сценарий.Да не изброявам и още причини за повреждане до някаква степен на биос,дори когато е точно за твоята машина.

Ами не е точно така.Биос може да ти даде грешка при флаш и когато е точно за твоята машина.1-Логическа грешка в носителя,от който зареждаш новия биос/преди дискети,сега флашка/при условие че не си под графичен режим.2-Спад или пик на напрежението по време на процеса,който понякога е дълъг.Задължително условие е да си зад UPS при такава операция или батерията на машината да е на 100%.Характерно е и при смяна на фърм или софтуер на телефон,при тях инсталатора изобщо не тръгва,ако бат.не е заредена на 100%,дори не ти дава изобщо да свалиш файла.Дори и при някои лаптопи е така/ако флаша не е под графичен режим/.3-И най- честата причина за неуспешен флаш,дори с точен биос,е грешна последователност на процеса,най често не-изчакване на приключване на новия запис.Машината копира новият запис,перката бучи,лампичките светят,на екрана няма нищо,"майсторът" се суети,минават 5 мин. и той си казва "..я да рестартирам..",натиска бутона-нищо,дърпа кабела и е готов!После работата оправя само рефлашер/ако я оправи/.Не казвам че сега е станало така,просто примерен сценарий.Да не изброявам и още причини за повреждане до някаква степен на биос,дори когато е точно за твоята машина.

Това не се е случило дори не пожела да тръгне да се флашва. Знам че отнема време за това. Между другото батерията на лаптопа е абсолютно скапана и може би заради това не пожела да тръгне да се флашва. Но както и да е лаптопа отива за продажба на части нямам време да се занимавам със него.

@

vertexe

Ееее много грубо колега .... Не ми се ще да вярвам че има такива "майстори" (пази боже) .

С юпс-а ясно , ма нали е лаптоп с батерия та ... изключих го като вариант .

И пак има неяснота с флашка или през прозореца е флаша ?

Вече не му трябва биос :о)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0