god_15

Важна промяна във форума

101 мнения в тази тема

Аз също съм внимателен и чувствителен на тема лични данни, но нищо страшно няма да стане ако има име тел и град. Не търсим ЕГН, пълен адрес ......

Просто има доста мошенници - пуснат нещо и после не може никой да ги открие. Това имах в предвид и с ранга Доверен потребител - да се знае, че го знаем.

П.С. Ако повечето не са съгласни да има телефон или Име - да ги има поне в регистрацията и Администратор на форума поне да ги знае (ако се наложи)

С две ръце - ЗА.

С две ръце - ЗА.

И сега тези данни ги има в подписите на всички сериозни колеги. Не вярвам някой да е против, да станат задължителни.

Здравейте колеги !
С интерес следях темата, макар да не бях много съгласен с 90% от промените, но ... кой съм аз, че да роптая по тях ?
Форума е на laptop.bg и аз като обикновен потребител, съм длъжен да се придържам и към правилата и към промените направени от съдържателя ...

Няма да давам акъл, не защото не искам, а защото каквото и да и дажа, ще се препокрива с изказаното от повечето високоценени от мен колеги, които са изказали мнение по въпроса !

Относно кандидатурата ми като Модератор ... няма проблем за мен ... и без това вероятно Боги получава доста сигнали по един или друг въпрос от мен, а така ще мога да ги фиксирам незабавно щом ги срещна. Но искам да кажа, че не съм от ежедневно активните тук ... от едно известно време нещата в борсата не вървят добре и го карам по-лежерно, но не съм се отказал още от форума като цяло. Минавало ми е през ум, няма да го крия, но съм упорит и не се отказвам лесно ;)
Ще е добре да се фиксират някои неудобства така, че всички от колегите да са доволни, както и екипът на laptop.bg - трябва да има златна среда,
неможе да не съществува !?

Броя мнения, е хубаво да ги има, било то в Борса или където и да е било, защото наистина нередовния потребител влязал да потърси някой чарк за дъртата си кошница няма да знае на кой да има доверие ... логично е човека с повече мнения и удобрения на аудиторията да бъде избиран първо и да привлича внимание ...

Не знам вече какво да кажа, но нека да бъде така, както би било удобно за всикчи ни !
Аз също съм ЗА повече данни, макар че адаша telаrche вече е пояснил, че всеки себеуважаващ се колега би трябвало да има повече данни за себе си.
И аз ползвам подписът за обявяване на повече информация за мен ...

С уважение и поздрави: Жоро Куков

Скорошно оздравяване на Ники Барудов :thumbsup:

Edited by Sawyer_GPService

Нека и аз да изложа едно просто мнение. В този форум се регистрирах за да си закупя употребяван лаптоп. От цялата история да съм закупил 5 артикула и да съм продал още толкова- и изведнъж хоп аз съм с над 300(299 от up) "мнения" и съм по-възвишан от тоя който току що се е регитрирал и и е написал 20 мнения(в истинския смисъл на думата)-да,ама не .Напълно съм съгласен с премахването на мненията от раздел "борса" -защото да си повдигаш темата за да си продадеш стоката не е никакво мнение и не те прави активен във форума.Най-засегнати от промяната останаха именно търговците,които са тук с цел продажба .Някой споменаха ,че са помагали на хора в раздел борса и един вид са ощетени от премахване на мнения в този раздел-така е защото не се спазват прости правила на форума.Има раздел -хардуер,софтуер и раздели по марки и именно там е мястото на тези загубени мнения както и въпросите.Също така съм съгласен да има раздел търговци в "борса" и титла "доверен търговец" -по какъв критерий ще се определя е най добре досегашните стари търговци да решат.Когато влезна в този форум ми е интересно да прегледам части,кой какво купува и продава,кой какъв проблем има и т.н.Търговците в този форум са се сблъсквали с какви ли не хардуерни и софтуерни проблеми (един вид компетентни в областта),но на някой от тях 95% от мненията са от раздел борса,което ме навежда на мисълта че те са в този форум единствено заради раздела "борса"

Отказвам и аз да модерирам - не е за мен, би ми било съвестно да санкционирам хора, които се опитват да изкарат някой лев в тези трудни времена за всички ни. Но благодаря и оценявам дипломатичният отговор на @god_15.

ПС: Ники Барудов/KaMeA, не се познаваме, но искрено желая и аз здраве, а и на всички - то е най-важното!

Edited by vigo_m

Хубаво де , ама не са ли един вид гаранция за коректност и натрупан опит тези много мнения в борса ?

Ако си мошеник едва ли би оцелял и продавал стоката си години наред (всяко правило си има изключения , моля без примери , знам кого/кои ще посочите )...

/Все тая , щом така е решено - точка /

По повод писането в хардуер/софтуер разделите :

1.Ми то не можеш се добра да пишеш от "старшинката" с неговите безценни съвети , или пък въпросите са така зададени че тутакси губя всякакво желание (коя кола е по-добра , червена или синя ) и за отговор ще са нужни 6 страници кореспонденция .

2.Да вметна че раздел "мобилни компютри" в хардуерБГ е доста "по-жив"/ и Илианката по-активен :P /

Като обобщение ще кажа че съм напълно съгласен с колегите - "Борса"-та крепи форума , не правете драстични промени защото е ясен изхода .Нека ъп-овете бъдат на 24 часа и толкова .

Здраве и късмет на всички !

1 person likes this

Ето едни правила от друг форум,които си работят от години.Чат пат има и някой да се изтарикати,но то се вижда от всички и е лесно поправимо.

Идеята е както казах по-горе.Щом няма желаещи или цената е изкуствено завишена и/или не е актуална.

Също може вместо да се намаля цената да се правят някой бонуси(дали с по-голям хард,дали с повече памет или подарък камерка и т.н.) за улеснение на някои колеги.Или ЪП на 24часа,но примерно на няколко теми(макс до 5).Защото като почне Пешо,Гошо или Нено да ъпва 20теми то пак на нищо няма да заприлича....Ето и примерни правила(като винаги може да се коментира кое е разумно за този форум):

- За продукти с цена под 10 лева, минималното понижение на цената е 1 лев.
- За продукти с цена между 10 лева и 30 лева, минималното понижение на цената е
2 лева.
- За продукти с цена между 30 лева и 100 лева, минималното понижение на цената е
5 лева.
- За продукти с цена между 100 лева и 400 лева, минималното понижение на цената е
10 лева.
- За продукти с цена между 400 лева и 1000 лева, минималното понижение на цената е
20 лева.
- За продукти с цена между 1000 лева и 2000 лева, минималното понижение на цената е
50 лева.
- За продукти с цена между 2000 лева и 10 000 лева, минималното понижение на цената е
100 лева.

..... скоро гледах един лаптоп с цена от 1300-1400лв,на който като сваляш по 10лв докато стигнеш реалната цена можеш да си повдигаш по цял ден.

Не,че няма да има изкуствено завишени,но след един ЪП ще си дойде на мястото.

...така лесно ще се разбере на кой му се продава и на кой-не или ще си държи цена само и само да се хване някоя "рибка"

Edited by nonsan
1 person likes this

Нено, правилата в този другия форум може и да работят, но там както знаеш се продава всичко. От кабелче за лев, през канарчета, папагали, лаптопи та до леки автомобили, а ако не ме лъже паметта и камиони са се продавали там.

Тук виждам това приложимо по-скоро за подраздел части но не знам до колко е възможно разделяне на подраздел и въвеждане на такива правила за там. Освен това ще е нужно някой постоянно да контролира.

Аз виждам нещата по начина на продавалника, Всеки да може да публикува обява с определен срок на валидност 5-10-15 дни. След изтичане на срока обявата няма да е видима в съответната секция, ще е неактивна и пусналия ще може да я активира отново в срок примерно от 10 дни - след това отива в архива.

Какъв е примерно шанса след 5 - 10 ъп-а да се продаде нещото на следващия ъп?! Ъп-а според мен е безсмислен. Освен това всеки обикновен потребител е добре да има ограничение в броя обяви - примерно 10 във всички раздели. Ако иска да публикува повече обяви - минава в графа "фирми", съответно предоставя данни за фирмата на екипа поддържащ форума и само там в другата графа (подраздел) ще може да публикува колкото обяви си иска, т.е.разделяне на обикновени търговци и такива с фирми.

Относно затриването на постове - можеше поне едно предупреждение да бъде пуснато някоя и друга седмица предварително.

Ето сега като начинаещ, дори подписа в който няма нищо, не мога да изтрия.

Можеше да разделите потребителите на категории според броя постовете, преди затриването на бройката. Според категорията и това какво ще може и не може да прави определен потребител във форума.

Какво пречи и тук да стане...без значение какво се продава!!!

Просто като видиш обяви с по 30 ЪП-а,но няма и един клиент означава,че цената е прекалено висока или като в магазин...

Лично аз преди да пусна обява разглеждам всички онлайн оферти и пускам цена минимум с 5-10% отдолу(ако ме устройва),за да има някакъв смисъл.

Ако не ме устройва такава цена просто не обявявам и си продавам в Пазарджик.

Не визирам никой,но това е факт и всеки може да го види(а 100% всеки го е видял).

Може да видите повдигане на 10 обяви за ден на един човек и никой не си е помислил да свали 5лв.Ами днес,утре(или всеки ден) тези 5души х 10 стават 50 и твоята тема отива на 3-4-5-6та страница и ти сам си принуден да ЪП-неш.Един омагьосан кръг.И защо...?

...защо,ами такива са правилата!!!!!

...за това и сега повечето мълчат!

Да се сложат някакви реални правила и сами ще видите тогава колко ще скочат!

След този мой пост може и да се активират!

А относно писаници на някои от активните в другите подраздели колко са помогнали ....дай боже всекиму от такива помощници(естествено изключвам 3-4ма) - аз не бих ги послушал за нищо!!!

И си бъбрят хората и дават акъл(...после питат отново) и имат 300 поста.

Ами то след малко ще сложа 20 вица ....берекет 20 поста!!!

Правилно го е казал колегата по-горе:

По повод писането в хардуер/софтуер разделите :

1.Ми то не можеш се добра да пишеш от "старшинката" с неговите безценни съвети , или пък въпросите са така зададени че тутакси губя всякакво желание (коя кола е по-добра , червена или синя ) и за отговор ще са нужни 6 страници кореспонденция

Видя се колко ги интересува определени люде развитието на форума!

KaMeA - Относно плюенето, не конкретизирах теб. :)

Точки 1,2,3,4 ще ги обсъждате с новия модератор.

Точка 5 - точно този ранг искам да добие някакъв смисъл, защото от много време стои без да означава нищо. Затова искам вие да определите какви привилегии да дава този ранг, спрямо обикновения потребител в Борса. Условието, някой от Laptop.bg да познава лично всеки един Доверен потребител няма как да стане, затова предлагам, сегашните Доверени потребители да си обмените лични данни или ако желаете да отворим тема, където всеки от вас да опише подробно начини за връзка с него. (Вие ще решите дали темата да е публична или да се вижда само от вас) След това само доверените потребители ще могат да решават, кой обикновен потребител може да стане доверен и съответно избраният от вас модератор, да го направи такъв.

valdesbg - тези натрупани мнения не са гаранция за коректност. Наскорошен пример - Metalectron. :)

1. Ако визираш мен, аз не съм активен в теми с хардуерни проблеми, а и това че съм писал нещо, не значи, че не може да пишете след мен. :D

2. И ние това се опитваме да постигнем. И май има частичен ефект към момента. :)

nonsan - тези такси дали са нужни, ще ги обсъдите помежду си. Според мен е безсмислено, ако просто въведем исканото от вас правило за Ъп-ване на 2 дни (в момента е вднъж дневно за тема) и си остане правилото, което неофициално в момента спазвате, а именно, да не се трупат повече от 5 последователни теми (независимо от това дали са "ЪП-вания" или нови) на час от един и същи потребител, като изключение правят тези теми, които са заключени и трябва да се скрият. Тук е момента да добавя, че на мен като обикновен потребител ми е много досадно, когато трябва да чета 3 страници правила, преди да използвам някакъв форум, така че по-добре опростете правилата, колкото се може повече. :)

Понеже няма повече предложения за нов модератор, да прибягваме ли до гласуване или аз да избера кой да бъде? Имайте предвид, че той ще следи за спазването на правилата, ще решава казусите в подраздел "Откраднати лаптопи и некоректни търговци" и ще ни информира какви са вашите проблеми свързани с използването на форума.

П.П.

И нека помислите на какви стандарти трябва да отговаря един лаптоп, за да може да се пише в обявата, че е "като нов", "в отлично състояние", "в добро състояние" и тн. За да пропуснем такъв тип спорове за в бъдеще.

valdesbg - тези натрупани мнения не са гаранция за коректност. Наскорошен пример - Metalectron. :)

1. Ако визираш мен, аз не съм активен в теми с хардуерни проблеми, а и това че съм писал нещо, не значи, че не може да пишете след мен. :D

2. И ние това се опитваме да постигнем. И май има частичен ефект към момента. :)

Не си чел внимателно /знам кого ще посочите .... /

1.Не , нямам теб предвид /всеки вижда кой е , та той се и държи като фатмак /

2.Няма да е лошо

Edited by valdesbg

...

Понеже няма повече предложения за нов модератор, да прибягваме ли до гласуване или аз да избера кой да бъде? Имайте предвид, че той ще следи за спазването на правилата, ще решава казусите в подраздел "Откраднати лаптопи и некоректни търговци" и ще ни информира какви са вашите проблеми свързани с използването на форума.

Избери го ти. Като чета мненията, тук всички искат ред, ама както те го разбират, и не дай си Боже приетия ред да не е като техния... Почват обиди, простотии, измишльотини и оплюване на мненията на други от форума на принципа "абе тоя на какъв се прави". Ето това ни пречи в България и НИКОГА НЯМА ДА ИМА РЕД. Тук всеки е вожд, индианци няма.

Когато накараш един японец да свърши нещо - той го прави.

Когато накараш българин да свърши нещо, той почва да коментира: "Ама точно аз ли? Ама точно днес ли? А не може ли иначе?" - и не прави нищо.

Който и да избереш, ще бъде атакуван за вземане на "неправилни" решения. Ако погледнеш в Историята ще видиш хиляди примери, даже Петър І-ви е атакуван ... от сина си! Но първият е останал в Историята, вторият - не.

Важното е да определите ВИЕ във фирмата своята форумна политика - и да изисквате да се спазва (каквато и да е тя). И тогава ще определите и много лесно кой ще модерира форума, и дали той си върши работата.

Поздрави.

За момента ще се въздържа да избирам модератор, но ако някой изявява желание, нека ми пише на лично.

Относно проблема с правилното задаване на дата и час на форума, би трябвало вече да е решен. Има разминаване в часовите зони, което коригирах. Ако случайно още стои проблемът при вас, може да го коригирате, като влезете в настройките на профилът си и промените часовата зона на (GMT +1 hours) Brussles.

Относно рейтинг системата сме ограничени откъм опции, заради IP Board платформата която използваме. Тя не е предвидена за търговия и все още нямаме решение. Ако някой има идея как можем да добавим рейтинг система, без да се налага премахването на сегашната, нека ми пише на лично.

Братойчев, ти беше предложен заедно с мен за модератор преди време. Ако желаеш, правя те на момента такъв! :) Засега никой не е проявил желание да става модератор, а не искам да слагам на такава позиция, някой на когото не му се занимава.

Преди някой от нас (вас )да стане модератор са нужни правила за търговския център с обявите,защото колкото и неприятно да ви звучи,точно той движи нещата във форума.Ако щете вярвайте,но без него сте умряли.

...не винаги промяната води до нещо хубаво.

...като бивш почитател на хазарта знам един хубав израз:Когато нещо върви добре-не го променяй.

Е, не вървеше добре и затова го променяме. Иначе написаното в първата част от поста много добре го осъзнаваме. :)

...и това ако е промяна,здраве му кажи!

3 пъти Ви казах(може и да са повече),че благодарение на отдел продажби се държи форума...добре,че се осъзнава макар и късно!

..и какво променихте?

- някаква си глупост удовлетворяваща "професорите" от форума,в който им бяхме трън в очите(но ако не бяхме НИЕ никой нямаше да им види смехотворните мнения,изключая 4-5 наистина знаещи,можещи и уважавани от мен колеги,юзери или съфорумници...както го приемат). ...честно да кажа....нагледах се на простотии на които не обръщах внимание,защото не си заслужават.

- нещо което и Вие не знаете как да промените....

- нищо повече от форума,който е пълна боза(освен времето,което уж поправихте).....

- за да прави някой промяна на нещо почва първо от себе си и тогава изисква от другите....

.....ако този "професора" (не мога да нарека колега,нито разбиращ) който ЪП-ва дадена тема(която не е в раздел продажби и си трупа ТОЧКИ) с безмислените си съчинения и съвети е по-полезен от нас...здраве му кажи!Такива мнения безумни има и то по 4-5 в дадена тема.....

Е какво да се прави....ФОРУМ.

...дайте ми за един ден права да им изтрия мненията(тъпите де) и ще станат по-зле от нас борещите се първо да бъдем коректни,второ да ни оплюват,трето да губим повече от тези взети заедно(говоря за авторитет),но то и финансовото е факт!

Не ми се влиза в подробности,но хора(колеги) тук,които заслужават адмирации за коректност,колегиалност и т.н. са били омерзени и то не еднократно от пишман купувачи и разбирачи....много пошло.

И сега са никои...,не сгреших - новобранци са!...и какво като са/сме доверени потребители...,който влиза за първи/втори път тук ни най-малко знае какво е "Доверен Потребител"...забележете точно какво написах:

Доверен Потребител(за мен звучи добър купувач)

-доверено Употребявам ел.енергия от EVN

-доверено Употребявам вода от ВиК

-доверено Употребявам услуги на Глобул

Явно ние наистина сме доверени КУПУВАЧИ,защото един от разбирачите по-горе с около 100 мнения не му пречеше да ми изпрати части които аз изхвърлям или подарявам,защото не са за продажба, и то за не малка сума.Пък после и неверуещ голям - снимки,пък едва ли не съм го прецакал(сменил съм ги сигурно),...абе нямам думи....естествено му ги върнах - но време,работа,куриер,клиент-всичко е за моя сметка.

и какво от това ...ще кажете.

...той е по голям от мен,макар и некоректен - 88 мнения...

Явно наистина нямате време да обърнете внимание на това,но да режете здраво месо и да оставяте мършата,камо ли да я ПРОДАВАТЕ - за мен е КОЩУНСТВО...надявам се да сте разбрали иронията!

..."но нас това не ни интересува" - беше казал Бон Скот!

.....и какво от това ще кажете ВИЕ!

Не му е място тук на това което ще напиша-nonsan-ке ревеш точно като ученичка(силно се надявам да си от женски пол-поне ще си донякъде оправдан с пискането)От както станаха някои промени разбра за съществуването на другите раздели а не само на борса.Относно това ,че си подарявал или изхвърлял части които аз съм ти продал,може да напише тема и там да постнеш целия диалог.(там ще си проличи уменията за пазарлъци)

П.С-Дръж се малко мъжки.

...

П.С-Дръж се малко мъжки.

Нено е мъж и с продажба и ремонт на компютри си вади хляба. Помагал е на твърде много хора (включително и на мен) и ако той е написал нещо по адрес на някого, то със сигурност е вярно. Имайте предвид (не се обръщам само към тебе, а към всички "критикари" във форума), че отговорите на постове в разделите за ремонт и поддръжка отнемат време, с което не всеки разполага. А и отговарящият не е Ванга да знае точно какъв е конкретния проблем (понякога и описанията на проблемите са частични и неточни) и има опасност и да сгреши.

С този пост призовавам колегите за повече толерантност и КУЛТУРА.

За форума - аз сериозна промяна до сега не виждам... какво точно ще се промени? (Моля Богдан да разясни какви са плановете на екипа на Лаптоп.бг, това ще помогне за предлагането на конкретни подобрения от участниците).

Не му е място тук на това което ще напиша-nonsan-ке ревеш точно като ученичка(силно се надявам да си от женски пол-поне ще си донякъде оправдан с пискането)От както станаха някои промени разбра за съществуването на другите раздели а не само на борса.Относно това ,че си подарявал или изхвърлял части които аз съм ти продал,може да напише тема и там да постнеш целия диалог.(там ще си проличи уменията за пазарлъци)

Хах... почнахме и с обиди....ами какво да говорим!

Крадеца вика дръжте крадеца!

...много бързо се припозна за некоректен :thumbsup:

Спора може да го пренесете тук - http://forum.laptop.bg/index.php?showforum=44

От другата седмица може да очаквате нов/и модератор/и за Борса. На него/тях ще споделяте вашите проблеми. Съответно с него/тях ще решите дали да е Доверен потребител, търговец, чорбаджия или както там решите че ще е най-престижно. :)

Основните проблеми върху които ще се работи са:

1. Правилата:

- определяне на ново време за актуализиране на една обява

- определяне на нов брой последователни обяви от даден потребител и през какво време да става това

- определяне на критерии за продаваните лаптопи и части (кога може да се пише "като нов", "добро състояние" и тн.)

- определяне на китерии за описанието на обявите (какво задължително да включва като информация и по какъв начин да бъде написана обявата)

2. Дали да се добавят ВИП обяви и каква да е цената им.

3. По какви критерии се става "Доверен потребител" и също как се губи тази титла.

4. Как да се избират модератори за Борса.

5. Рейтинг система:

- Трябва ли да се добави допълнителна такава

- Как ще се добави в IP.Board без да се премахва настоящата такава

Сигурно съм пропуснал нещо, но то ще се вмести в работата на новите модератори в последствие. Разбира се всичко ще се съгласува и с нас. :)

Съжалявам, че толкова бавно отреагираме, но към момента не можем да действаме бързо с промените.

П.П. nonsan за онзи коментар на SpliFF съм върнал с едно мнение брояча. :)

Спора ми е много интересен, но нямам достъп до темата от линка. Нека който има, да разправя после какво е станало.

Иначе с нетърпение очаквам избора на "нов/и модератор/и за Борса". :D

Гост
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Отговори на тази тема...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...