Sign in to follow this  
Followers 0
Hrist0stoichev

Лаптоп за програмиране

18 posts in this topic

Здравейте, трябва ми лаптоп за програмиране и съм се спрял на няколко модела от лаптоп.бг, които ще покажа по-долу. Сега ще кажа предимно какви са изискванията ми за лаптоп:

- процесор i5 или i7 (поне 4МБ кеш)

- 8GM DDR3 RAM памет

- поне 500GB SATA II или III хард диск, SSD диск е препоръчителен или поне лаптоп с такъв слот, за да мога по-късно да добавя ако няма наличен при покупката, още не съм толкова напреднал, за да ми трябва

- видео картата не е от значение, но по-скъпите модели, към които съм се ориентирал изглежда, че всички имат отделни видеокарти с поне по 2ГБ собствена памет, което е добре, тъй като лаптопа понякога може да се използва и за някоя игра за развлечение

- дисплея препоръчително да е Full HD и да е матов (никога не съм виждал матов дисплей и първо ще ида да видя в някой магазин, но доколкото съм прочел натоварва по-малко очите)

- поне 15,6 инча дисплей

- батерията да издържа максимално дълго !!!

- цената да е в рамките на 2000лв

Спрял съм се на Lenovo y500, y510 и Acer Aspire V5-572G/573G като и двата имат предимства и недостатъци. Леновото от една страна има няколко ценови класи на тези модели и се чудя коя ще ми трябва. Бях се ориентирал към най-скъпия модел, но тези 2 видео карти не ми трябват. По-евтините модели гледам, че не са Full HD, но пък в други сайтове пише, че са Full HD и не знам на кое да вярвам. Също така батерията на Леновото са ми казвали, че не е хубава, а на мен ми трябва лаптоп с максимално голяма батерия, разгледах ревютата и на двата лаптопа и нещото, което ми направи впечатление е, че Ейсъра издържа 5 часа в интернет и 1 час в игране на игри, а Леновото издържа 3 часа в интернет и 2 часа в игране на игри и не мога да намеря логиката в това. Ейсъра има по-голям ССД, но пък доколкото чета има някакви нови модели, който не знам дали са оборудвани, а пък за Леновото пише дори, че в първата партида нямало слот за ССД и да не взема да попадна точно на такъв.

Ще Ви помоля да ме ориентирате малко, гарантирам Ви, че съм изчел всичко възможно по темата, но още има неща, които ме глождят и въпроси, на които не мога да си отговоря. Също забравих да попитам и за клавиетурите, тъй като доста ще се пише на лаптопа и ми трябва удобна клавиетура. Благодаря предварително!

Не вярвам никой да не може да сподели мнение... Във всички други теми има изчерпателни отговори само в моята дори god_15 не е споделил нещо. Мисля да инвестирам доста пари в лаптоп, а дори модераторите не искат да ми окажат съдействие.

От описанието, което си направил разбирам, че досега не си писал програми.

Не ти трябва екран с голяма резолюция за такова нещо. Стандартните 1366/768 ти вършат идеална работа. Нито пък ти трябва процесор от 5-та или 7-ма серия, при положение, че ще пишеш текст.

Но ако имаш 2000 лева, които ти падат между пръстите, ето няколко предложения:

http://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_B590-lenovo_ideapad_b590_59_374469_128SSD

http://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_B590-lenovo_ideapad_b590_128SSD

издържат дълго на батерия, с матови екрани са, вторият става и за игри и поддържат виртуални машини, че и SSD дискове.

и най- вече бих ти препоръчал

http://laptop.bg/laptops-toshiba-Tecra_R940-toshiba_tecra_r9401ht

въпреки, че е с гланцов екран, но има БИОС и процесор, на който можеш да правиш всякакви виртуални машини и да тестваш всякакъв софтуер - върху MS DOS 1.0 та чак до Windows 8.1

1 person likes this

Здравейте

Съжалявам, че не съм отговорил на време! Напоследък ми е трудно да следя всички теми.

Както вече спомена gguest, за програмиране не се изисква много мощна машина. Например конфигурация от i3 и SSD е напълно достатъчна. Но ако желаете да закупите качествен мултимедиен лаптоп, който да става и за игри от време на време, то бих препоръчал y510p или V5-573G с IPS матрица.

Относно батериите - Acer-a е с ниско-волтажен процесор и затова издържа повече на батерия, разбира се за сметка на производителността му. Съответно Core i5-4200U е на нивото на Core i3-3120M, а Core i7-4500U е на нивото на Core i5-3230M. Батерията на y510p е не е проблемна, а SLI конфигурациите по-скоро, защото не може да се използва вграденото видео, което помага доста в пестенето на енергия. Конфигурации с една видеокарта издържат повече време, но не сме правили тестове за сравнение.

Относно клавиатурите - тази на y510p е най-удобна за писане на кодове, но от части това е въпрос на лично предпочитание.

Относно дисплеите - Това дали е матов или гланцов не е толкова от значение за натоварването на очите. Има други фактори като ШИМ, които оказват сериозно влияние. IPS матрицата във V5 е по-добър избор заради по-добрите ъгли на виждане и малко по-доброто покритие на sRGB.

V5 е по-портативен, заради по-ниското си тегло и по-тънкият си корпус. Единствено като минуси може да се отбележат, че е с вградена батерия, която обаче е литиево-полимерна и издържа повече цикли на зареждане и разреждане, има само един слот за допълнителна RAM памет и процесорът е запоен за дъното, тоест не подлежи на ъпгрейди.

Y510p е по-масивен и с по-мощен хардуер, като има доста опции за ъпгрейд, също така охлаждането е доста тихо, дори при максимално натоварване. Като основен минус може да се отбележи неприятното зацапване на алуминиевата част от корпуса. Обаче компенсира с доста добър звук от вградените JBL колонки (тук е момента да вметна, че тези в V5 също не са никак лоши).

Конфигурациите които бих препоръчал са:

Y510p с Core i7, GT 755M и Samsung 840 EVO 120GB SSD - http://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_Y510p-lenovo_ideapad_y510p_59390555_SSD120GB

Y510p с Core i7, GT 755M и Samsung 840 EVO 250GB SSD - http://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_Y510p-lenovo_ideapad_y510p_59390555_SSD250GB

V5 с Core i5, GT 750M, Trancend 128GB SSD и IPS дисплей - http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_V5_573G-acer_aspire_v5573g_NX_MCCEX_020_SSD128

V5 с Core i7, GT 750M, Trancend 128GB SSD и IPS дисплей - http://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_V5_573G-acer_aspire_v5573g_NX_MCCEX_021_SSD128

И двата лаптопа са лесни за ъпгрейд и поддръжка заради лесния си достъп до основните компоненти. Ако се колебаете, не е проблем да ни посетите в офиса, за да Ви покажем лаптопите, за да прецените по-добре, кой ще бъде правилният избор. Също, ако имате още въпроси, може да ме потърсите на skype - god_15, там ще съм по-бърз в отговорите си.

Препоръчвам да погледнете и нашите класации:

http://news.laptop.bg/klasacia-procesori/

http://news.laptop.bg/klasacia-video/

Дано съм бил полезен! Съжалявам отново за пропускът си!

Поздрави

Богдан

За разлика сигурно от останалите тук, аз наистина се занимавам с програмиране и моя съвет е:

- наистина вземи FullHD, 1366/768 е малко. Тъй като аз лично реших да си взема 13 инчов лаптоп, нямаше как. Става за инцидентни случаи, но ако ще вършиш истинска работа е твърде малко... Гланцовите монитори за мен са необясним мазохизъм при лаптопите... За съжаление матови трудно се намират...

- ако работиш над сериозен проект, или под Линукс където често се налага да компилираш разни неща, търси сериозен процесор. Примерно като i7-4702HQ от новите, защото e 37W, но си има 4 ядра. Ако вършиш по-лека работа, тоя Core i5-4200U наистина изглежда приличен и сравнително евтин. Core i7-4500U е малко по-бърз негов вариант(не е никакъв i7...), но по цена надминава i7-4702HQ...

- SSD-то също е важно. Във всеки съвременен компютър дисковите операции са най-бавната част, и особено за лаптоп няма защо да си губиш половината от времето в чакане на HDD-то...

- хубаво е да има подсветка на клавиатурата, особено ако не ти е главния компютър на който пишеш и ти се налага по-често да гледаш.

Може би до подобно нещо се доближава най-много до моята представа - http://laptop.bg/laptops-asus-N56-asus_n56jr_s4010d_120SSD . За съжаление май не е с IPS матрица. Дали гланца или TN матрицата дразни повече е до личен избор...

Edited by ivalylo

god_15 ми каза, че в началото на декември ще има налични Lenovo IdeaPad y510p с Full HD матов дисплей, SSD и може би NGFF слот, останалите характеристики ще сса като на леновото със 2те видеокарти. Така че, вече единственото, което трябва да избера е марка. Acer, Lenovo или Asus, от трите единствено Acera има IPS матрица, но пък той е гланцов дисплей и слаб сравнение с другите лаптопи процесор. Lenovo-то и Asusa са почти идентични като Lenovo мисля, че ми харесва повече на външен вид, но първо трябва да ида до някой местен магазин за компютри, за да ги видя и двата ако ги има в наличност. Като батерия не знам кой е по-хубав и като марка също ще ви помоля да изкажете мненията си.

Аз вече си написах мнението, но както виждам, има нужда от разяснения:

При писане на програми, голямата разделителна способност на екрана пречи. По две причини: малки стандартни шрифтове (това разбира се може да се коригира) и по- малки ъгли на видимост заради по- малките пиксели. При TFT екраните производителите се опитват да компенсират това с по- тънък поляризиращ слой. Това обаче по- често води до петна по матриците, отколкото на екрани с по- ниска плътност на пикселите.

Мощен процесор не е необходим, защото при прословутите компилации се използват библиотеки. И даже и при по- слаб процесор резултатите са сходни с по- бързи чипове точно по тази причина. Което разбира се не пречи да се купи по- скъпа машина, въпрос на пари.

Да, бърз диск е добра идея. Но при няколко компилации на ден, едва ли ще отнемат повече време от ежедневното време за тоалетна, например.

Матов екран се използва в помещения с точкови източници на светлина (включително и при директно слънце). При помещения с разсеяна светлина и при продължителна употреба гланцовите са за предпочитане.

И да, аз също пиша програми.

Мисля, че Богдан ти даде доста добър разбор на предложенията според твоите изисквания (Поздравления).

1 person likes this

Първо благодаря за изчерпателните отговори на всички, но както gguest каза наистина имам нужда от разяснения поради простата причина, че искам да купя най-доброто възможно решение за парите, с които разполагам. Напълно наясно съм, че дори и много по-"слаб" лаптоп би ми свършил работа, особено в моята начална фаза на програмиране, но в момента мога и искам да заделя около 2000 лева за добра машина, която би ми свършила работа и за в бъдеще. Програмирането не ми е работа, а просто хоби, ако мога така да го нареча, уча се още и има още много неща, които трябва да науча, но ме влече и това ми е основната идея какво ще уча в университета и най-вероятно от какво ще си изкарвам парите по-късно. Засега съм просто на едно начално ниво и все пак искам да закупя добра машина, на която да работя.

Искам да е Full HD, поради това, че ще се гледат и филми от време на време. Наистина по-малките ъгли на видимост са факт, но нали IPS матриците подобряват ъглите на виждане?

Също така бързия диск не ми е приоритет, но според мен по-добро решение е за същите пари като лаптоп с 2 видеокарти, които не ми трябват по никакъв начин, дори не са оптимизирани хубаво, да си взема лаптоп с 1 видеокарта и един 120 GB SSD, където да си кача Windowsa и програмите, които използвам най-често. Все пак за момента няма да правя компилации, за които ще се изисква голямо време както самия ти каза.

По отношение на матовия екран... дори не съм виждал ако трябва да бъда честен, чета, че цветовете са по-убити, което е минус за мен и не знам изобщо дали ще ми хареса.

Това, за което искам да ми дадете съвет е марката най-вече, защото както казах в по-горния си коментар чудя се между 3 марки, чиито характеристики са почти едни и същи и не знам какво да избера. Батерия, охлаждане, корпус... това са важни аспекти при избора на лаптоп, на които трябва да се обърне внимание, а аз нямам опит с нито един от изброените лаптопи.

Имам един acer от преди 2-3 години (струваше около 1500лв.), първо батерията му издържа в момента буквално 30-40 секунди (и това се случи не сега, а след 3 тия месец от закупуването му), като се има в предвид, че съм се опитал да я съхраня максимално дълго (указания, които съм чел по форумите), второ охлаждането му е под всякаква критика, има моменти, в които не можеш да си облегнеш ръката на него, защото ти пари, а ефекта от почистването му в сервиз е до 15 тия ден... Просто не искам да попадна пак на такъв лаптоп...

Благодаря предварително!

От Пазарджик до София са 100 км, направо иди в офиса на laptop.bg

Избирай на място. Така е най- добре, а и ще можеш да огледаш много модели.

Единствено, ще Ви помоля да направите предварителна поръчка в сайта, за да имаме налични моделите в офиса, понеже не сме магазин и не можем да държим много неща на склад. Хубаво е да се свържете с мен, ако наистина решите да ни посетите в София, за да се погрижа всичко да е налично в удобно за Вас време.

Относно батерията, ако се ползва по предназначение, се запазва най-дълго време. Аз съм с лаптоп на 2 години вече и имам само 13 процента износване на батерията. Марката е единствен фактор при гаранционното обслужване. За избор на лаптоп основно се гледа отзива на модела.

Lenovo в момента са с ужасно гаранционно обслужване за моделите от IdeaPad линията, но по-голямата част от тях са лесни за поддръжка от страна на клиента.

Acer и Asus има добро сервизно обслужване и рядко се срещат оплаквания.

май-повечето от по-горните "писачи" не са и чували за програмиране (което е нормални за щатните форумни писачи).

всички IDE-та (95% еклипс базирани) изискват мин. 1920х1080 за нормална работа

така че 17" лаптоп s МАТОВ дисплей е най-доброто с i5/i7

видеото не е от значение

виж работните станции на делл M6700/M6800 и HP 8770w от вносителите им !

май-повечето от по-горните "писачи" не са и чували за програмиране (което е нормални за щатните форумни писачи).

Такъв пост даже не се коментира.

След дълго разглеждане и след като взех в предвид вашите мнения се спрях на 2 лаптопа и бих се радвал ако някой изкаже мнението си отностно + и - на дадените лаптопи (не става въпрос за техническите характеристики, а по-скоро за дизайн, охлаждане, здравина на корпуса, все неща, които не са описани в характеристиките) и неговото лично предпочитание относно кой от двата би си взел. Изборите са ми Lenovo y510p и asus n56vv. Отделно искам да попитам и двата могат да бъдат ъпгрейднати допълнително с SSD нали?

Изгледал съм доста ревюта и на двата лаптопа, но винаги в ревюто наблягат на силните страни, а слабите гледат да ги подминат, затова се нуждая от още някое мнение. Също така като марка коя предпочитате и така нататък. Батериите доколкото разбрах asus-а се справя по-добре, но нека първо чуя вашите коментари. Благодаря предварително!

gguest, пишеш глупости, и колкото и да ги повтаряш, няма да станат по-умни. "Малките шрифтове" се оправят със смяна на размера на шрифта, или глобално от dpi настройките. Ако човека ще ползва съвмренно графично IDE, а не VIM в текстов режим, факт е че всичко под FullHD е компромис. IDE-тата освен това могат да ти увеличат шрифта само в редактора (сигурно ще те учуди но само със Ctrl-scroll и "проблемът" е решен), а другите неща да си останат малки и да се събират. Не е само до сложния интерфейс - един програмист който не пише нещо от типа на "Hello World", иска да може да види колкото се може по-голяма част от това което пише.

"Мощен процесор не е необходим, защото при прословутите компилации се използват библиотеки."

Я кажи какви "библиотеки" се ползват като си компилираш примерно gcc или qt или xfree86 от сорсове? Ок, момчето тук явно само ще се упряжнява, пак - сигурно ще те учуди, но някои хора работят с толкова големи проекти. И правят доста повече от няколко компилации на ден... GCC е бърз компилатор, но ако отидеш на intel, нещата загрубяват. Примерно проекта над който аз работя се компилира 10 минути на 6 ядрен процесор. Както писах сериозен проект иска сериозен процесор. Никъде не съм писал, че за "Hello world" програмки ти трябва подобно нещо...

Гланцовите дисплеи не са гадни само при точкови източници на осветление, а при всяко по-силно отражение което може да дойде откъде ли не. А след като идеята на лаптопа е да го ползваш навсякъде, няма как да не се оказваш често в кофти ситуации. И да, слагат ги най-вече с идеята да има по-добро цветоподаване (особено ако ползват евтини матрици) и на тъмно за филми изглеждат супер. Но за работа бих си взел матов... Примерно HP Elitebook серията не случайно са матови.

n56vv е по-стар модел, който се харчи на същата цена като N56JR за който ти писах. Единственият му смисъл е, че доколкото рабирам N56JR не се доставя все още.

Предимно ще ползвам Visual Studio, NetBeans, Photoshop по-късно и т.н, но въпроса не опира до това. Съгласен съм напълно с горния коментар и както вече казах харесал съм си 2 модела ( asus N56VV, аналогично N56JR (не знам каква е разликата) и lenovo y510p) и просто искам мнение кой от тях е по-добър според вас.

Няма нужда да се карате, защото навлизаме в съвсем друга тема, просто ще ви помоля да дадете мнения за въпросните модели.

Техническите характеристики са сходни, да не кажа еднакви. Екраните и на двата са Full HD LED като ъглите на виждане пак са почти еднакви. Матовите екрани са налице и при двата модела. SSD може да се добави и на двете конфигурации ако се закупи без него, общо взето се двоумя и не мога да преценя кое е по-доброто. Може би е въпрос на лично предпочитание, но се надявам някой да сподели или някакъв голям + или респективно - за някой от лаптопите, за да съм категоричен в избора си.

По качество на изработка и двата не се различават с нещо особено. Y510p е по-лесен за поддръжка, поради по-лесният достъп до охлаждането. N56 пък има една идея по-добър звук заради субуфера. За ASUS-a съм срещал оплаквания за дефектен жак за субуфера, но е рядко явление. Lenovo-то според мен е с по-надеждно охлаждане, което също така е и една идея по-тихо.

N56

post-9038-0-57388200-1384299132_thumb.jp

Y510p

post-9038-0-14457200-1384299328_thumb.jp

За отзиви прегледайте тези две теми:

http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=45812

http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=32932

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0