Sign in to follow this  
Followers 0
opeltigra

[Оправено] Проблем с ветеран HP pavilion dv5220us, губи захранване

23 posts in this topic

Привет колеги,

имам проблем с моя стар лаптоп HP dv5220us ( стар, стар, колко да е стар – на 6.5 години ) Наред със вякакви дребни проблеми през годините сега се задават по-сериозните. Имам проблем със захранването или с управлението на захранването. Последните няколко години лаптопа се ползва като десктоп pc и е 99.9% на зарядно. Батерията е отдавна заминала – държи колкото да има време да дадеш шът даун .

Така – по същество – лаптопа работи и изведнъж показва че няма зарядно включено и че батерията е паднала на 1-3%. Вадя буксата, слагам я на ново – почва да мига лампата за зареждане ( принципно трябва да свети продължително докато зарежда ) След определено време или тока спира ( съответно и лаптопа гасне ), или батерията показва направо 100% и всичко продължава да работи. Има пъти обаче когато като спре после няма пускане. Почва едно ръчкане , бутане , клатене на буксата за тока и т.н. Направих ъпдейт на БИОСа мислейки че той контролира нещо – проблема си остана. Премерих дали ‘’идва’’ ток на буксата на зарядното когато се появи проблема – всичко е точно – ток има ( 18.5волта, като уиджет за батерията показва че зарежда с 14.8волта – като това не знам дали е основния проблем). Това което оставям като опция е че се бъзика женската букса – тази в лаптопа която е.

Сега ако питам за човек със същия проблем не ми се вярва да нацеля такъв, по-скоро питам за съвет дали да се почва едно ремонтиране и диагностика по сервизите или да го бракувам?

post-11266-0-35502000-1381691129_thumb.j

Edited by opeltigra

Привет,

смени си батерията на BIOS-а и пробвай само с включен адаптер, махни батерията.

Когато изгасне и след това почва 'ръчкането', при натискане на бутона за включване , диода на буксата за зареждане мига ли? Има ли някакви други индикации или просто не се включва изобщо?

На този лаптоп буксата е с кабелче, не е на дъното, продават се отделно и дори можеш да си я смениш сам, както се казва, ако се съмняваш в нея. Можеш да пробваш да свалиш клавиатурата и тъчпада и да измериш буксата там, където се включва в дъното дали има напрежение. Не съм много сигурен, но мисля, че като свалиш клавиатурата, има отвори в тъчпада, през които можеш да я достъпиш, без да разглобяваш повече.

Едит: Може да се достъпи, да:

- 6:12 се вижда - сваляш лайсната с бутоните, клавиатурата и си ти... Edited by Latitude

Мерси за отговора.

Батерията на БИОСа не е сменяна никога, да. Като ''стане'' този проблем - лаптопа тръгва без батерия само понякога. Случва се само да присветне копчето за включване и до там, но е имало пъти когато е включвал и е работил 5-10 мин, после гасне и като се включи пак се чува бибиткането на БИОСа и излиза екран за грешка и че нещо се е ''ресетнало'' в системата. После тръгва и трябва да оправя часа и датата в БИОС защото съм върнат в миналото с 5 години примерно :). Заемам се тези дни, явно няма да се оправи само.

Иначе моя лаптоп е малко по-различен от този от видеото:

https://www.google.bg/search?q=dv5220us+pictures&client=opera&hs=Zrx&channel=suggest&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=9I5bUsPpKIjesgatvYDYBg&ved=0CCoQsAQ&biw=1280&bih=644&dpr=1#facrc=_&imgdii=_&imgrc=1ycW9rA9EdphNM%3A%3B4TleVZC1qF6GhM%3Bhttp%253A%252F%252Fg35driver.com%252Fforums%252Fattachments%252Fnot-g35-related%252F58073d1164512684-fs-hp-pavilion-dv5220us-laptop-hpdv5220us.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fg35driver.com%252Fforums%252Fnot-g35-related%252F127350-fs-hp-pavilion-dv5220us-laptop.html%3B380%3B380

Edit:

Батерията я смених преди 5 мин ( оказа се че имам една чисто нова ) та да видиме дали ще стане чудо :)

post-11266-0-73228900-1381732156_thumb.j

Edited by opeltigra

Ааа, този твоят не е DV5, а е DV5000, коренно различни лапопти, сори за недоглеждането от моя страна.

Няма проблем. Сега ''чакам'' да видя дали смяната на батерията е направила чудо и проблема се е решил. От момента на въпросната смяна всичко е ок.

Нормално да е ок, при среден живот 3, 4 години тя пази дата час и всички настройки като се скапе всеки път трябва да настройваш ръчно

Да колега така е, но по начало проблема беше друг, а това с батерията беше като ''най-простото'' решение.

Така, значи проблема продължава. Лаптопа работеше и загасна. Влючвам и почва да зарежда - излиза син екран за някакъв еррор и изписва систем шът даун. Рестартирам пак - избирам друга операционна система - пак син екран и загасва, Рестартирам пак - слагам буут флашка за да стигна до систем рипеар, но същата работа. Извадих харда, рам, батерия и батерията на дъното. Сега паля - БИОСа е ресетнат, и операционната си тръгва без проблем . Поработи 10тина минути и пак се почнаха проблемите с тоците - показва ми че не се зарежа и почвам да ръчкам буксата. Утре ще сменя с нова батерия на дъното ( въпреки че ме съмнява да се оправят нещата от там ).

А пробва ли да смениш зарядното? Никак не е препоръчително "клатене на буксата за тока". И от там може да идва проблема/нарушени спойки към дъното/. Защо не пробваш без да поставяш изобщо батерията.

Привет колега, не съм намерил друго зарядно за да пробвам, но така като гледам накрая ще поръчам едно за пробата. Колкото за спойката към дъното - на моя лаптоп буксата е с кабел закачена за дъното, та уж е по-добре от гледна точка на смяната ( въпреки че се разглобява всичко ). Не ми остава време иначе съм решил да го разглобя и да срежа и двете букси и да вържа директно двата кабела - този на зарядното и този отиващ към дъното. ( На 99% съм сигурен че от там идва проблема )

Това уж е буксата за тока:

http://www.ebay.com/itm/HP-PAVILION-DC-POWER-JACK-w-CABLE-HARNESS-DV5216CA-DV5220US-SOCKET-CONNECTOR-/281153112140

http://www.ebay.com/itm/New-HP-Pavilion-DV5000-Modem-Socket-w-DC-Jack-and-Audio-Cable-Kit-407774-001-/181101183013?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a2a78c025

Тук намерих близък до моя модел лаптоп ( същата серия ) със същия проблем :

http://www.ifixit.com/Device/HP_Pavilion_dv5000

Edited by opeltigra

Здравейте,аз имам подобен проблем само че става вапрос за Pavilion dv6725es,и при мен въобще не тръгва само светлинният индикатор за зареждане присвятва няколко пъти и нищо повече. Измерих зарядното,буксата и даже разглобих и вътре измерих началото на платката и достига дадения волтаж. Възможно ли е да има някакъв чип за управление на захранването който да е дал фира и ако е да колко ще струва такава поправка или не си струва.

1 person likes this

Привет пак. Снощи се захванах да сменям буксата. Откарах си бая време :) Резултата - буксата е сменена с нова, но ми спря клавиатурата от части. Обяснявам си го че като съм я махал съм разместил и боклуците в нея и сега едни копчета ту работят, ту не.

032187808.jpg?r=0

031989388.jpg?r=0

031989447.jpg?r=0

031989449.jpg?r=0

031989387.jpg?r=0

EDIT: чакам отговор от продавача дали въпросната клаватура ще стане за мене - та направо да поръчвам и да се оправя и този проблем :)

http://www.ebay.com/itm/New-Keyboard-for-HP-Compaq-Pavilion-DV5000-ZV5000-ZV6000-ZE2000-Series-Black-US-/180899725652?

Edited by opeltigra

Здравейте,аз имам подобен проблем само че става вапрос за Pavilion dv6725es,и при мен въобще не тръгва само светлинният индикатор за зареждане присвятва няколко пъти и нищо повече. Измерих зарядното,буксата и даже разглобих и вътре измерих началото на платката и достига дадения волтаж. Възможно ли е да има някакъв чип за управление на захранването който да е дал фира и ако е да колко ще струва такава поправка или не си струва.

Колко пъти премигва? Като махнеш батерията и включиш зарядното, пак ли мига?

По скоро виж добре и равномерно ли си захванал лентовия и кабел за дъното

Аз да потвърдя че реших моя проблем с ''тоците'', смених кабела с буксата в лаптопа и сега всичко е наред. Смешното е че поръчах кабелчето от чужбина и чак вчера видях че самите букси се продават и в интернет в БГ :) Сега чакам доставка на нова клавиатура и да видиме след нейната смяна какъв нов проблем ще се появи.

Това за мен ли беше? ( че темата вече обслужва и друг проблем гледам )

По скоро виж добре и равномерно ли си захванал лентовия и кабел за дъното

Точно за тебе си беше :) Кабелът за клавиатурата се свързва с дъното обикновенно със"заключване".Преди да го извадиш при разглобяване,първо отключваш слота,после дръпваш,в противен случай нараняваш някоя писта на лентата.Колегата имаше пред вид,дали си наместил точно и прецизно лентата в слота,преди да го заключиш.Ако не е изравнена с марката на кабела,може да губиш някои бутони,а клавиатурата да си е здрава!

Вярваш или не, нито съм отключвал, нито заключвал. Направо дърпане и бутане.

EDIT1: ето какво казва сервизното упътване :

1.Lift and hold the edge of the keyboard frame until both cable connectors are accessible.

2.Release both connected cables (LED and keyboard cables) by pulling them out of their slots.

http://d3nevzfk7ii3be.cloudfront.net/igi/2nuLyR3PUh6BjGob.huge

EDIT2: въпреки казаното и написаното ще направя проба довечера, махане и слагане на ново като ще обърна повече внимание на позицията на кабела.

Edited by opeltigra

Точно за тебе си беше :) Кабелът за клавиатурата се свързва с дъното обикновенно със"заключване".Преди да го извадиш при разглобяване,първо отключваш слота,после дръпваш,в противен случай нараняваш някоя писта на лентата.Колегата имаше пред вид,дали си наместил точно и прецизно лентата в слота,преди да го заключиш.Ако не е изравнена с марката на кабела,може да губиш някои бутони,а клавиатурата да си е здрава!

Колега , срам ме е от незнанието.

Наистина въпросните букси се отключват и заключват ( ама кой да слуша ).

Сега разглобих клавиатурата, отключих ги, сложих кабелите, подравних ги, заключих , сглобих и работи.

Мерси колега. Заслужаваш почерпка.

Със здраве и кеф да си го ползваш :) Добре,че не си повредил някой канал,можеше да загубиш някой ред бутони!

Edited by vertexe

Мерси колега,

то сега да видиме дали може да се откаже поръчката за новата клавиатура.

В най-лошия случай ще имам една за резерва :)

Поздрави

Едит: отказах поръчката, едно набутване по-малко.

Edited by opeltigra

След като отново се появи проблема с тоците ( мигане на индикатора за зареждане и батерия, гаснене и т.н.) вече ми писна и разпарчетосах отново всичко , резнах и двете букси и вързах директно двата кабела... За момента работи - чакам да видя дали ще се появи проблема или пък някакъв друг проблем породен от липсата на букси.

032367394.jpg?r=0

032367395.jpg?r=0

Edited by opeltigra

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0