Sign in to follow this  
Followers 0
st.stoyanov01@gmail.com

Странен проблем

12 posts in this topic

Здравейте, лаптопът ми е Toshiba Satellite A300, в понеделник ще го занеса в сервиз за диагностика, но искам и вашето мнение по проблема ми.

Той се състои в това, че машината ми е на около 4 години и половина. Не съм го почиствал досега и напоследък започна много да грее и точно когато мислех да го занеса за профилактика, започна да ми създава проблеми. В началото, понякога след 5-10 мин работа дисплеят става целия бял или сив, лаптопа си работи но не реагира по никакъв начин и трябва да го изключа.

След време, когато го "слипна" започна дисплеят да се изключва, но компютърът продължаваше да работи и да не реагира, следователно пак принудително изключване.

Консултирах се с един приятел и той ми каза, че най-вероятно дъното ми си заминава. Компютъра вече е на години и мисля, че ако се наложи смяна на дъно няма да е икономически изгодно. Възможно ли е проблема да се оправи с почистване и паста? Вие как мислите?

Във всички случай трябва да го занесеш в сервиз. Ако на дъното има разпоен или дефектирал чип (или пък какъвто и да е друг проблем там), с паста и почистване не се оправя. А като начало (сега през почивните дни, през които сервизите не работят) пробвай с една охлаждаща подложка какво ще стане и пиши резултата.

Поздрави.

Нямам такава охладителна подложка, снощи реших да импровизирам с домашния вентилатор, докато успея да си кача по-важната информация на облак. На пипане не изглеждаше да загрява особено, но пак правеше същите проблеми, като на два пъти дори сам се рестартира.

Пишеш, че не загрява.

Можеш ли да преинсталираш операционната система, но без да я обновяваш през Интернет и да го оставиш да работи? Това внезапно рестартиране е присъщо на проблемни драйвери, обновени от Windows Update. Ако и това не сработи и пак се рестартира, вероятността да е хардуерен проблема е голяма.

Редакция: А можеш да пробваш и работа около час в режим Safe Mode на Windows, въпреки, че пак се зареждат доста от драйверите, които в момента са инсталирани.

И още един вариант - Live CD с Linux.

Edited by gguest

Пишеш, че не загрява.

Можеш ли да преинсталираш операционната система, но без да я обновяваш през Интернет и да го оставиш да работи? Това внезапно рестартиране е присъщо на проблемни драйвери, обновени от Windows Update. Ако и това не сработи и пак се рестартира, вероятността да е хардуерен проблема е голяма.

Редакция: А можеш да пробваш и работа около час в режим Safe Mode на Windows, въпреки, че пак се зареждат доста от драйверите, които в момента са инсталирани.

И още един вариант - Live CD с Linux.

Това с работа за известно време под Safe Mode не помага (карта която прави артефакти и прегрява под Safe Mode работи над 7 часа без проблем, рам памет която е дефектна и прави син екран под Safe Mode работи без проблем и т.н.). Live CD на някоя версия на UBUNTU и тестваш, но най добре го закарай на сервиз да го видят.

Днес ми се обадиха от сервиза и новините не са добри. Чипсета е пострадал вследствие на прегряване. Вариантите са да се запои (190 лв), да се смени (250 лв), да не говорим, че да се окаже по-сериозно за смяна на дъно (650 лв) или изобщо да не го ремонтирам. Лаптопа е вече на 4 години и половина се двоумя дали си заслужава да заробя толкова пари за стар лаптоп.....

Потърси в раздела Борса на форума, дали някой не продава A300 на части. Една дънна платка втора ръка ще е около 70 лева.

Обмисли и да го продадеш за части и да си вземеш нов лаптоп.

Здравейте отново! След няколко седмици в сервиза дългоочакваното ново дъно пристигна и сега лаптопа си е при мен, работи префектно, след профилактиката и смяната на дъно, заедно с охлаждаща подложка няма и след от прегряване, рестартиране или поява на сив или какъвто и да е екран. Но радостта ми трае кратко, след като пробвах да го "слийпна". Все още го има предишния проблем, когато се изгася само екрана, а компютъра продължава да работи. Проблема не се проявява всеки път, а си мисля, че е произволно, не мога да намеря никаква връзка. Мислех, че е от драйверите, но инсталирах всички нужни точно за моя модел и все още продължава, вече не знам от какво може да бъде. Дано някой да има някакви идеи. :)

Преинсталирай windows-a и сложи драйверите в следната последователност: чипсет –> видео (понеже гледам, че е на ATi, изтегли бета драйвер или по-стар драйвер за него от сайта на AMD) -> audio и тн. Надявам се, това вече да помогне.

Преинсталирай windows-a и сложи драйверите в следната последователност: чипсет –> видео (понеже гледам, че е на ATi, изтегли бета драйвер или по-стар драйвер за него от сайта на AMD) -> audio и тн. Надявам се, това вече да помогне.

С известно закъснение искам да благодаря за съвета, преинсталирах Windows-a и инсталирах драйверите в точно такава последователност и сега лаптопа е 6.

Радвам се! Да си го ползваш още дълго време със здраве! :)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0