Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ninex

Търся видеочип Ati Mobility Radeon 9000

18 posts in this topic

Здравейте,

търся въпросният чип. Номер 216p9nzcga12h

В случая е от Toshiba Tecra S нещо си, но се използва и в доста други лаптопи.

Ако някой има, да свирка.

Може и да е с някакво изгоряло дъно, но със здрав чип.

Поздрави,

1 person likes this

В повечето случаи при лаптопите с ATi 7500/9000 точно видеото е масовият проблем, когато се стигне до сериозни дефекти.

Привет, да, гледах ги, исках нещо от колега тук, да не го чакам маса време.

Благодаря ти.

Поздрави,

Докато чакате от колега ще Ви дойде. Не е чак маса време, за 20 дни простигат нещата, а и по-бързо!

Така е, вече го поръчах...

Поздрави,

Здравейте! Имам стар лаптоп с такава видео карта http://www.mocom.ru/Component/video/compaq/presario_x1000/compaq_presario_x1000_video.html

Не разбирам от хардуер, но смятам, че е дефектирала и искам да попитам това, което се продава в ebay цялата видеокарта ли е или само един чип?! :help:

Привет, в твоят случай е цялата видеокарта. При мен е само чип, защото е на самото дъно.

Поздрави,

Благодаря за отговора!

Аз взех лаптопа от битак и той не стартираше, докато не "опекох" тази видео карта във фурна на 200 градуса за 10 мин., след което си работи абсолютно безпроблемно 1,5-2 години. Преди 2 седмици обаче започна проблем - докато работи се появяват черни хоризонтални черни черти и блокира или направо изкл. монитора и след рестарт не зарежда дори биос - само светват светодиодите/като този за WI-FI не угасва, както е при првилен старт/, развърта за секунди вентилатора и спира. Оправя се само като откача и пак свържа конектора за дисплея към видеокартата, но след неопределено време или при някаква механична вибрация пак блокира. Вече съм почти сигурен, че няма проблем с дисплея/инвертора - пробвах с външен монитор - само с видеокартата и дъното и пак прави проблема. Оглеждах конекторите на видеокартата и тези на дъното за нея за лоши спойки, но и да има не мога да ги установя. Три пъти вече "топлих" видеокартата във фурната и има леко подобрение, но в неустановен момент пак блокира, Бих "опекъл" и дъното, но като крайна мярка, защото има smd кондензатори и др. елементи, които не знам дали няма да се стопят.

Понеже видео картата ми се струва издържлива да направя ли пореден опит с нея като увелича времето или температурата на "печене"?

всички дето се занимавате с ремонт на дъна. сбъркали сте че сте дали сума ти и пари за станций. трябвало е готварски фурни да си купите . Извинявам се за спама

Така е колега, аз вече се оглеждам за някоя готина фурна с грил, та да се пече от всички страни. Това в страната на майтапа.

@ morandis - тоя лаптоп вече си е изкарал парите. Ако не ти се дават пари за сервиз, можеш да пробваш, макар, че не е желателно, тъй като с всяко печене се вдигат доста високи температури. Също така, от толкова печене, дъното се 'измята' така да се каже.

Благодаря ви , че давате мнения по проблема ми! Един вид ми обръщате внимание и имам обратна връзка. :) Лаптопът наистина е много стар, но ми вършеше работа. Все пак смятам, че не си струва да плащам за него. Иначе за лаптоп, купуван нов и със стойност ремонт от професионалисти е задължителен.

Видях че в ebay се продават такива видеокарти http://www.ebay.co.uk/itm/HP-ZT3000-INTERNAL-GRAPHICS-CARD-32MB-ATI-RADEON-MOBILITY-9000-45563532004-/390608267090?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item5af2112752

Да поясня - при "печенето" не ползвам ел. грил на фурната, а конвекцията и не нагрявам голямата дънна платка, а само тази по малка отделна платка с въпросния видеочип - по нея няма електролитни кондензатори и след 5 опита при 200 градуса за 10 мин. нищо не се е стопило.

Кое ще е по-безопасно при следващото загряване: 215 градуса за 10 мин. или 200 градуса за 10:30 / 11:00 мин.?

1 person likes this

Винаги сме отворени за дискусия и спор :)

:) Пробвай колега , на различни температури и предай опита си тук!

С тия чипове трябва много да се внимава, защото мнооого лесно се 'огъват' :)

Щом е работила 2 години при 200гр/10мин, не виждам причина да рискуваш с по-висока температура, картата е стара и може спойките да не са безоловни. Намажи около чипа с флюс.

И все пак, точно в твоя случай, ремонтът при професионалист няма да е чак толкова скъп.

Но не пречи да пробваш и във фурната, ако температурата й е реална, едва ли ще бастисаш картата при 200 градуса.

И флюса е желателно да е качествен, защото има такива боклуци, които се продават, че като го нагрееш и се изпари част от него, останалото става като дъвчащ бонбон. Махането на чипа после е предизвикателство, защото стои все едно залепен с поксипол :)

Както писах в началото не разбирам от електроника/хардуер и флюс не знам какво е точно, но съм близо до фирма NN Electronic - Шумен - техните прдукти за запояване са доста - но имам само обикновен колофон, преди имах и някаква тяхна киселина ли, флюс ли - не помня, но свърши отдавна, пък топчетата припой нали са някъде под интегралата - мога да стрия колофон и да посипя само около нея и по другите елементи по видеоплатката, но не съм го правил досега.

Най-важното е, че след петия опит поставих лаптопа на равна и твърда повърхност и работи по цял ден без проблем, радиаторът на видеокартата загрява, но това си е нормално, защото пускам за 1-1,5 часа и онлайн игра, при която видеото, процесорът и РАМ се товарят максимално. Ако обаче реша да местя лаптопа, интензивно отварям и затварям горния капак и въобще при някакво по рязко механично въздействие пак нещо блокира и не може да стартира нормално докато не откача и пак не закача конектора от дисплея към видеокартата. Така, че още не мога да установя къде е дефектът(точно при видеочипа, smd elementite около него или при конекторите) и дали е просто нарушена спойка или друго.

За да няма вибрации по лаптопа ползвам външна клавиатура и мога да отстраня неговата - така ще има място точно над видеочипа да поставя вентилатор да се охлажда активно, но не съм го направил заради повечето шум, а и едва ли проблемът е в недобро охлаждане - по скоро, си мисля, че е от силен натиск, дори "удари" по клавиатурата, когато преди съм играл. Засега съм доволен от положението и няма да "пека" пак , докато тотално не откаже.

И малко подробности за "печенето" - Фурната е тази http://www.partmaster.co.uk/company/partmaster/manuals/Matsui%20CT-111SS.pdf - не ползвам микровълните естествено и ел. грила, ползвам конвекцията - стр.18(това е нещо като нажежен въздух и май се впръсква от вентилатор) - при тази фурна само тук може да се задават/селектират точни градуси/температура. Другото важно мисля е, платката да се центрова вътре вертикално - да се разположи в средата м/у пода и тавана на фурната, защото при предните опити я поставях на пода и нямаше добри резултати - явно долу температурата е по-ниска от необходимата.