Sign in to follow this  
Followers 0
Dr_House

Въпрос за гаранция към екипа на лаптоп Бг

6 posts in this topic

Здравейте колеги, моля ви на базата на вашите знания и опит да ме посъветвате какво да направя.
Купих онлайн лаптоп преди година и половина лаптоп
(за съжаление точно този не е от вас двата от вас все още работят без грижи :) )
, който обаче дефектира.
100% повредата е от хард диск. и за съжаление е в механиката на самия диск, дава грешки при развъртане на плочата и смарт систем статуса му е лош, "архивирайте информацията и сменете незабавно"
Харт диска (твърд диск, устройството на което се запазва информацията) не може да записва нова информация, не се форматира (чисти и тн.) което прави работата с лаптопа не възможна.
Същия се намира под капаче завито с винт, но не се разглабя лаптопа.
На него може да се гледа като консуматив тъй като има определен брой цикли на четене и запис след които става не годен за употреба и се заменя с нов
Купих веднага нов по малък твърд диск, тъй като лаптопа се ползва от годеницата ми,
а тя страда от заболяване и в момента е 28 Кг. а е на 30 години.
Лаптопът за нея и връзката с Интернет е една от малките радости на които тя се радва.
Продавачът ме насочи към официалният сервиз но от там искат освен повредения хард диск и целия лаптоп, което за мен няма никаква логика тъй като с новия твърд диск закупен от мен от 3 месеца работи без почивка, а им представих и неопровержими доказателства че повредата е именно в твърдия диск. (логове от диагностичен софтуер ползван в сервизите, снимки на екрана с точната повреда на самия диск изключваща дефект от външна намеса, скрин шотове на опитите за форматирането на диска и др. поне десет неща...
Просто си имали "Процедура" въведена от производителя на лаптопа
Съгласен съм че трябва да има правила, но тяхната процедура ще създаде съществено неудобство дори и за един ден да успеят да го диагностицират заедно с лаптопа, и да го върнат ще остави годеницата ми без компютър а мен ще принуди да изляза от работа за да вися цял ден за да чакам да ми го върнат, а това което ме побърква е че на лаптопа си му няма нищо.
Същият (повреденият диск) може да се тества безпроблемно от сервизите без това да ги затрудни съществено тъй като както казахме вече хард диска е консуматив и може да се постави на всеки един модерен лаптоп или usb четец за твърди дискове и да се тества не е задължително да е конкретно на същия компютър
От По-горе изложеното вярвам че имам правото да им изпратя дефектиралият елемент заедно с гаранционната карта и фактурата за въпросния лаптоп по куриер за моя сметка и същият сервиз след неизбежното установяване на дефектиралият диск да ми изпрати нов със същите параметри за моя сметка.
Как мислите, те вече ми отказаха този вариант ,
но винаги мога да си потърся правата в комисията за защита на потребителите или дори да си търся правата по съдебен ред?

post-12389-0-44501900-1367963400_thumb.g

post-12389-0-87411200-1367963409_thumb.g

Здрасти Dr House,

Може да пишем много за бюрократичните процедури, в сервизите се иска потвърждение за да направи дадено нещо, иначе няма да му бъде платено и има разни процедури които се следят стриктно. Ние не сме сервиз, но се сблъскваме ежедневно с това. Може да си потърсиш правата по съдебен ред, но това е една дълга процедура, която те стриктно следват буквата на закона и не се влияе от персоналната конкретна ситуация.

Затова ти предлагам следното, много пъти си ни помагал и в конкретната ситуация трябва да ти върнем жеста.

Нека ние да ти изпратим чисто нов хард диск с големината на който е повредения за наша сметка е диска и транспорта. Ако не можеш да го монтираш, ние ще го направим.

Така най-бързо ще решим един проблем и най-важното ще направим един човек с една идея по - доволен, в тази трудна за него ситуация.

Моля пиши ми лично съобщение за да се разберем.

Благодаря ти отново за помощта която си ни оказвал неведнъж.

Поздрави,

Ники

1 person likes this

Здравейте!

Това, което аз ще изпиша надълго не отменя това, което Ники предложи лично на теб. Пиша го просто, за да има по-подробна информация в подобни ситуации. Всичко се базира върху многото часове, прекарани в четене на ЗЗП, както и от срещите ми с КЗП.

Да съгласен съм, че казусът е доста неприятен за вас и дамата, която го ползва, но чисто формално сервизът има право. Най-малкото, защото оторизираните сервизи също работят по правила, спуснати от самата марка производител на лаптопа. Ако те не се спазват, то може лицензът им да пострада, а никой не желае подобно нещо в тези нелеки времена. Ще се опитам да обясня казуса чисто формално в началото без да вземам страна, а после ще си кажа и личното мнение.

Казусът:
Вие имате гаранционна карта, а тя важи за продукт, който в случая е лаптопа. В нея едва ли са описани надлежно серийните номера на конкретните компоненти, т.е. те имат право да приемат сервизно целия продукт. Вие сте закупили преносим компютър, а не само твърд диск за преносим компютър. Самите сервизни системи обикновено функционират така. Когато има проблем, то трябва да се констатира проблем в цялостния продукт или иначе казано лаптопът ви не функционира правилно, от което следва, че е необходима диагностика, която да речем показва проблем с твърдия диск. Така той подлежи на подмяна. Всички тестове, направени от потребителите не могат да бъдат приемани за меродавна диагностика, защото все пак и това се прави по някакъв определен ред, който не може самите потребители да определят според желанията им. Иначе казано, твърдият диск трябва да се тества в контекста на работа на самата система - целия лаптоп. Още повече, че ако проблемът е в диска, то той трябва да е на компютъра, когато отиде за ремонт. Теоретично, чисто теоретично си представете, че проблемът е в дънната платка, порт или нещо друго, което поврежда твърдите дискове. Дискът ще бъде сменен, а след време пак ще дефектира (такива случаи са ми познати на мен лично поне). Не казвам, че ще ще го тестват маса време с нов диск и че няма риск отново да се случи тази повреда, но те са длъжни да приемат цялостен продукт, който не работи и да върнат функциониращ. Все пак и от поста по-горе става ясно, че тези неща и на вас са ви ясни.

Комисията:
1. Чисто юридически и формално сервизът има право. Можете да подадете жалба до КЗП, но те нямат правомощия да направят, каквото и да било в случая по мое мнение, защото самият сервиз не ви отказва гаранционно обслужване. Гаранционното обслужване е на лаптопа, а вие не желаете да го изпратите, следователно доброволно се отказвате от такъв сервиз чисто формално. Имате гаранционна карта за лаптоп, а не за твърд диск.

2. Жалбата се подава срещу търговеца, който е продал лаптопа, а не срещу самия сервиз, защото вие имате търговски отношения със самия търговец - така гласи законът. Търговецът също не е отказал сервиз, а ви е насочил към оторизиран сервизен център. Вашият продукт обаче все още не е в сервиз, защото вие не желаете да го изпратите и се връщаме в горната точка 1. Формално вашите права като клиент според закона не са нарушени - търсите помощ, насочени сте, открили сте сервиз, но продуктът не е изпратен, не е постъпил като рекламация при търговеца, а просто са проведени телефонни разговори. Самият закон не предвижда подобни казусни ситуации и в конкретния случай вие ще подадете жалба, от комисията ще направят проверка по случая, ще изискат доказателства от вас и от сервиза. Пак казвам, вие не сте оторизирано сервизно лице и упоменатите по-горе скрийншоти няма да свършат работа, а още повече, че хората в комисията и хабер си нямат от подобни технически въпроси. Най-вероятно самият търговец ще напише всичко, което и аз изписах доста по-накратко и от комисията ще ви върнат отговор, който се базира на проверката и становището. Според мен няма да намерят основания за законова санкция и съм готов да дискутираме по това, колкото трябва. Цялата процедура трае има няма месец. Както Ники вече каза, те спазват буквата на закона, а тя не е на ваша страна в случая.

Консуматив:
Консумативът е хлъзгаво понятие, защото обикновено батерията и зарядното се считат за консуматив и обикновено идват с 12 месеца гаранция при всички марки (при някои дори 6 месеца). Ако държите на тази дефиниция, спокойно може от сервиза да ви кажат, че щом е консуматив, гаранцията му е само една година и не подлежи на гаранционно сервизиране. Аз лично бих се отказал в този случай да настоявам за това. Все пак и консуматив да е, пак трябва да се изпрати с целия лаптоп.

Моето лично мнение и съвет към всички потребители в подобна ситуация:
Подобни решения са трудни за вземане от всеки обикновен служител в който и да е сервиз. Моят личен съвет е да се проведе спокоен личен разговор (без заяждане, защото напомням, че чисто формално не сте в правото си, а и доброто отношение винаги помага в тези случаи) с отговорно и по-висшестоящо лице в сервиза. Опитвате се да обясните деликатната ситуация и да помислите варианти заедно, които да са удобни и за двете страни. Можете да проведете подобен разговор и с отговорно лице, представител на самия търговец. Много често при нормално и спокойно отношение фирмите са склонни да намерят начин да помогнат на клиента, правейки жест или някакъв вид компромис с интересите си като например предоставяне на оборотен лаптоп или нещо друго. Предложението на Ники по-горе е пример за това.

Повтарям, че това не отменя предложението на niki от горния пост. Надявам се, че постът ми като цяло ще е полезен. Оставам отворен за дискусия на подобни казуси.

Поздрав, Георги!

Благодаря Ви Много Георги, и Ники както и на целия ви екип.

Винаги съм се опивал да помагам, защото знам какво е да си в затруднение а и никой не се е родил научен.

За мен въпроса е принципен и както ме посъветвахте проведох

спокоен и нормален разогор още във вторник, но много ги е страх да не се отклонят дори и педя от правилата.

Не зная дали съм споделял с вас но съм системен администратор в застрахователна компания и много

пъти слушайки колежките от щети (работят близо до мен :))

съм ги молил да направят компромис и да помогнат на пострадалия човек по някъкъв начин, а не да гледат под бюрократичната лупа и да му казват че няма право на претенция спрямо общите условия защото примерно не ги е уведомил в срок

Друг е въпроса какво се отплаща на мен :)

Страшно ви благодаря за жеста трогна ме наистина много, но не мога да го приема без да съм си го платил или изработил.

Още повече че вие с нищо не сте виновнии за ситуацията, и ви прави чест подобно поведение.

Просто никога повече лаптоп или друга техника от място различно от laptop.bg или другите сайтове ваша собственост

Поздрави още веднъж и благодаря

Страшно ви благодаря за жеста трогна ме наистина много, но не мога да го приема без да съм си го платил или изработил.

Имаш 833 мнения до момента, в голямата си част си помагал на хора които имат хардуерен или технически проблем, те са писали в нашия форум, а ти си им помогнал. Отдавна си го изработил този хард диск.

Пиши на мен или на god_15 за да се разберем как да го направим.

Поздрави,

Ники

1 person likes this

Док, писах ти лично, но ми избълва някаква грешка и не знам дали си го получил.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0