Sign in to follow this  
Followers 0
Guest VIKTOR

SSD на INSPIRON 1501

7 posts in this topic

Здравейте !

Подариха ми наскоро един INSPIRON 1501(AMD Turion 64 x2 TL-56 1.80 GHz ; 1.00 GB RAM )
Тъй като ми трябва предимно за работа,а в семейството се намира вече един САМСУНГ с SSD диск,въпросът ми е дали има възможност да се сложи на този модел SSD и ще има ли смисъл(На САМСУНГА Autocad се инсталира за 10 минути) .

Възможен е ъпгрейд със SSD, но е препоръчително, да направите ъпгрейд и на RAM-та, за да подкарате гладко Windows 7, защото Windows XP не използва TRIM. TRIM интелигентно изчиства ненужната информация в клетките на SSD-то, за да освободи място за новата. Това помага на SSD-то да не понижава производителността си. Процесора обаче не е много мощен и е хубаво и него да смените с нещо, поне малко по-мощно. (Поне да надхвърли моралната граница от 1000 точки.) Разбира се, трябва да се внимава, да не се вземе прекалено "горещ" процесор и това да увеличи драстично работната температура на системата.

Няма значение, че XP не подържа TRIM, секторите се зануляват за няколко минути ръчно с CCleaner или подобна. ;)

И ще се занимаваш да зануляваш ръчно всеки път, когато си пуснеш компютъра? :? Според мен е чиста загуба на време, а и не е толкова ефективно. Отделно, може да си сложи ръчно, някаква TRIM поддръжка специално за XP, но пак си иска занимавка.

Явно не са ти ясни нещата....

Когато изтриеш файл секторите не се зануляват и следващия път се записва върху старото съдържание, това не е голям проблем за конвенционалните дискове, докато за ССД е.

TRIM е най-обикновенна команда която се подава на контролера на ССД-то когато изтриеш нещо за да занули секторите.

Така, че дали ОС сам си ги занулява или ти прериодично го правиш, няма никакво значение, а колко често ще го правиш зависи от това колко информация триеш....

Как действа TRIM ->

101966ssdperf2.jpg

Как действа Ccleaner -> сканира SSD-то, трие излишните файлове и занулява точно определени клетки.

Както се вижда TRIM е по-ефективен, защото занулява цял блок, а не само определени клетки. Отделно, че не трябва да се съобразяваш кога ще свърши почистването, за разлика от Ccleaner. Разбира се, това е въпрос на гледна точка, но за мен TRIM е по-ефикасния вариант. :)

П.П.

Сега видях друг проблем. Ако SATA контролерът не поддържа AHCI mode, то TRIM не може да функционира. ;/

Може разбира се. Но трябва да се даде на уиндоуса (ако е ХР) да не ползва виртуална памет, защото тя натоварва ССД-то. Аз лично ползвам един Асер аспайър 5315 с ССД диск - работи прекрасно. Дори с едноядрен селерон на 1,73 и 1 гб рам, уиндоус 8 върви перфектно.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0