Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Ленивецът

Lenovo IdeaPad Y500 vs Asus N56VZ

7 posts in this topic

Здравейте,

Колебая се между тези два лаптопа. И може би ще ми е нужна малко форумна помощ, за да реша на кой от тях да се спра. Общо взето държа на и7-цата като процесор и на 16гб рам. Лаптопът основно ще се ползва за обработка на снимки, малко видео обработка и малко игри.

За съжаление нямам възможност да пипна нито един от тях, така че изборът се прави малко на сляпо, само с четене в интернет и разглеждане на форуми, снимки и видеота. Много бих се радвал, ако някой може да направи сравнение между корпусите и сглобките на двата компютъра. Тук май асусът води пред леновото, но дали е така ?

Другото нещо което ме интересува е дали ссд-то на леновото е действително работещо или просто се ползва за кеширане като по-бърз суап дял?

Разликата в производителността на 650м с 4гб собствена памет и 650сли дали си заслужава да избера леновото?

Отворен съм и към други предложения в този ценови диапазон.

Мерси предварително за помощта :)

Здравей , аз имам Асуса от 9 месеца и от тогава до сега сам много доволна , нямам никакви проблеми с него. Има добра сглобка ,изглежда доста здрав и красив, има си подсветка на клавиатурата както на леновото , има страхотен звук , температурите са нормални. Моя е с GT 650m 2gb и 8 gb RAM. Определено GT 650m SLI при леновото е по-добрия вариант , но и само GT 650m при асуса ще ти свърши добра работа. При леновото според мен е минус това че сервиза е чак в Полша и съм чела лоши коментари за него. Ето линк към форума http://forum.laptop.bg/index.php?showtopic=29566 . И все пак каквото избереш със здраве да го ползваш.

При Y500 подсветката на клавиатурата е малко по-добра и има лесен достъп до охлаждането, тоест сам ще можеш да си го почистваш. Друго предимство е, че има повече опции за ъпгрейд. Относно SSD-то, ако е 128GB-товия вариант, то то се ползва като нормален драйв.

При N56 липсва удобния за ъпгрейд mSATA слот, но пък има предимство с матовото покритие на матрицата. Y500 пък, за съжаление прихваща някой и друг отпечатък по-корпуса.

Ако игрите не са голям приоритет, според мен N56 е за предпочитане. Разлика в производителността няма при 650M с 2GB и 4GB VRAM. http://news.laptop.bg/klasacia-video/ Истинската разлика е между GDDR3 и GDDR5. Капацитета не е от толкова голямо значение.

^ O M G

bazqF.gif

Edited by vvip

vvip, прав си! Оставих си ръцете в горния коментар. :)

Y500

Плюсове:

- двустепенна подсветка на клавиатурата, която свети в червено;

- вложени са карбонови нишки в изработката на palmrest-a, около клавиатурата и горната част на капака;

- лесен за ъпгрейд през DVD. Освобождаваш два заключващи механизма и можеш да смени стандартното DVD с кейс за допълнителен 2.5 инчов драйв, допълнителен вентилатор, за подсилване на охлаждането или още една GT 650M, която да работи в SLI режим със стандартно вложената;

- чрез развиването на 8 винтчета, се маха сервизния капак и така имаш достъп до всичко по дъното: RAM памети, харддиск, mSATA слот, WLAN карта и не на последно място охлаждането. Така лесно можеш да свалиш вентилатора и да го почистиш от прах, наместо да го носиш в сервиз за профилактика;

- има огромна решетка отдолу, през която засмуква доста въздух и трудно може да достигне високи температури;

- JBL говорители, които са със страхотно качество на звука. Увеличени на макс, нямат проблем с изкривявания и други неприятни шумове;

- около камерата са разположени два микрофона, които са перфектни за продължителни разговори.

Минуси:

- корпуса поема отпечатъци понякога, които са малко трудни за почистване;

- рамката на дисплея отгоре е малко по-удебелена, отколкото трябва;

- сервизното обслужване е в Полша, което води до не винаги добре свършена работа.

N56

Плюсове:

- алуминий е вложен в изработката на корпуса, в зоната на palmres-та и около клавиатурата;

- дисплеят е с матово покритие и има доста добри ъгли на виждане;

- звукът е също на много високо ниво. Дупките, които са разположени в кръговидна форма, наподобяваща паяжина и навлизащи и в зоната на клавиатурата, са за подобрено разнасяне на звуковите вълни. Като в допълнение получаваш и субуферче в комплекта;

- подсветка на клавиатурата, която свети в бяло;

- сервиза е в България и обслужването е добро;

Минуси:

- под сервизния капак има достъп само до RAM, HDD и WLAN карта;

- няма mSATA слот, тоест ако ще се слага SSD, то трябва да е 2.5 инчово и да се сложи на мястото на DVD-то;

- няма достъп до охлаждането, тоест ако искаш да го почистиш, ще трябва да си играеш да го разглобяваш;

- това, че видеокартата е с 4 GB, не трябва да те подвежда. Вземи го с 2.

- минус е, че се предлага само с GDDR3 памет на видеото, но не е болка за умиране, ако нямаш особени претенции, как ще ти вървят игрите. А на този графичен чип си вървят чудесно.

Ако на първо място е работата, която ще вършите, а не игрите, то N56 със SSD е по-добрия избор. Ако не е станало ясно в предходния ми пост, 16 и 32GB PCI-E SSD-та се ползват като разширена кеш. По-големите си се ползват нормално.

Добавям и по две ревюта за моделите:

Y500

http://news.laptop.bg/revyuta/revyu-na-lenovo-ideapad-y500-s-dve-videokarti-nvidia-geforce-gt-650m-s-2gb-gddr5/

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-IdeaPad-Y500-Notebook.87585.0.html

N56

http://news.laptop.bg/revyuta/revyu-na-asus-n56/

http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-N56VZ-S4044V-Notebook.78305.0.html

Дано този път съм бил по-ясен в мнението си.

Поздрави

god_15

Mерси много за изчерпателната информация! Мисля, че стана ясно, че търся заместител на десктоп машина и за сега май клоня към леновото. От асус имам само добри впечатления с Трансформър Прайма им, но ми се иска да видя и леново как се справят. И за да си направя избора още по-труден,в торбата с колебанията хвърлям и Schenker XMG P502 PRO(i7 2679qm, 16gb ddr3, gtx 675m), с което малко надскачам бюджета си. Дали си заслужава такава инвестиция и дали клевото е по добро от асуса и леновото? Всякакъв инпут ще е добре дошъл!

Определено лаптопите по поръчка, са най-доброто решение. Щом имаш възможност, направо го поръчвай. :)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0