Sign in to follow this  
Followers 0
jjelev

HP Compaq Presario CQ62, частично неработеща клавиатура след смяна на дъно

15 posts in this topic

Здравейте, имам следния проблем. Не ми работят и двата бутона CTRL от клавиатурата, мислех си, че тоя от сервиза не я е защипал добре на слота като я е връзвал, обаче се оказа невярно. Имал съм тоя проблем при други лаптопи, ако не си свързал лентовия кабел на клавиатурата добре за дъното, някои бутони спират да функционират. В случая един от най-важните бутони не работи.

Ще започна от далече. Лаптопа на сестра ми се прецака един ден и се наложи смяна на дъното. Всичко добре, 300 кинта отлетяха, ама нищо. Бях го разглобил да го почистя и да видя дали нещо не се е разместило за да не работи. Занесох го в Стемо, като знаех че дъното е прецакано (тия дъна ги правят много калпави в днешно време, температурата не им влияе никак добре), смениха дъното и го върнаха. Да обаче и двата контрола не работят. 99,9 % съм сигурен, че клавиатурата не може да се прецака, просто няма какво да и стане, тя няма електроника. Мисля си, че или е от самото дъно, или е от връзката кадето се защипва лентовия кабел за дъното ( Само че я гледах, чисто нова е и няма какво да не е в ред ). Моля ви дайте мнение. То е ясно че пак ще се връща във Стемо, като дъното има 3 месеца гаранция. Прото търся някой, който е имал сходен проблем.

Edited by jjelev

Да. Наскоро на познат му беше изгоряло дъното HP-to. Занесе го в JAR и там му казаха, че не може да го ремонтират и ще трябва да му сложат друго(дали са го направили не знам, мошенници са тия от JAR, не им носете нищо) Върнаха му го, лаптопа си работеше, само, че имаше проблем в клавиатурата. При натискането на 7-8 бутона от буквите се появяваха по 1 буква и 1 цифра. Занесе им го пак, но оттам му казаха, че проблема е в клавиатурата. Купих му нова клавиатура, но проблема си остана! 100% съм сигурен, че са Ви ремонтирали дъното, а не са Ви го сменили с ново, за което сте си платили. Ако сте си записали случайно(или го имате из документите на лаптопа) фабричния номера на дъното, отидете и им разкатайте фамилията.

Хора, като правите такива крупни ремонти, изисквайте протоколи и заменените части. За да сте сигурни, че всичко е точно.

Моето мнение по първия пост е, че е твърде вероятно дъното да е сменено с такова за друг модел лаптоп. Примерно, повечето пробуци на HP работят със същите дъна като тези от бюджетните серии. Пробуците имат клавиатури с по сумати медийни бутони, а бюджетните нямат такива.
И може новото дъното което е сложено да не е напълно съвместимо с клавиатурата на лаптопа.

Не съм техник и само предполагам, така че мнението ми не е професионално.

Сигурен ли си, че проблемът не е софтуерен? Пробвай по време на POST да натиснеш ctrl+alt+del и виж дали ще се рестартира. Или пък зареди някаква ОС от външен носител - лайв ЦД, флашка и т.н. Пробвай и onscreen клавиатурата на Уиндовс.

Зачисти добре конектора на дъното и на лентвовия кабел на клавиатурата. Огледай с лупа за някое боклуче. Но изобщо не е изключено и да се е повредила клавиатурата....

Не е софтуерен, тествах го още на POST-a, реших да пусна и един линукс за всеки случай - проблема си остава все същия. Абе мисля, че дъното е точно щото си пише на гаранционната му карта. Ама единствения начин да го проверя е да го разглобя и да се уверя. Аз щях да го поръчвам през ebay ама като видях, че при Стемо цената е долу-горе същата ... Е излезе с 50 кинта по-скъпо заради труда, сестра ми много държеше те да го инсталират :D, ако го бях сложил аз ефекта щеше да е все този. Сега се дразня, че още ме им го е занесла щото и трябва компютъра за работа.

Не ги обвинявам момчетата, добре са си свършили работата, може самото дъно от HP да има някакъв дефект странен, не е изключено.

ПС: Даже ми дадоха оригиналното дъно в пликче, така че скоро мисля да проверя дали е същия модел. HP имат много странна номерация на частите но поне си пише "Replace with spare Part # ..."

Edited by jjelev

Не е софтуерен, тествах го още на POST-a, реших да пусна и един линукс за всеки случай - проблема си остава все същия. Абе мисля, че дъното е точно щото си пише на гаранционната му карта. Ама единствения начин да го проверя е да го разглобя и да се уверя. Аз щях да го поръчвам през ebay ама като видях, че при Стемо цената е долу-горе същата ... Е излезе с 50 кинта по-скъпо заради труда, сестра ми много държеше те да го инсталират :D, ако го бях сложил аз ефекта щеше да е все този. Сега се дразня, че още ме им го е занесла щото и трябва компютъра за работа.

Не ги обвинявам момчетата, добре са си свършили работата, може самото дъно от HP да има някакъв дефект странен, не е изключено.

ПС: Даже ми дадоха оригиналното дъно в пликче, така че скоро мисля да проверя дали е същия модел. HP имат много странна номерация на частите но поне си пише "Replace with spare Part # ..."

Много си в грешка?

Смени ли клавиатурата с друга работеща ? Не си го направил?

Ами смени я и тогава ------- пиши глупости , че клавиатурите не се развалят!!!

Ако искаш за твое улеснение , си го разгроби и провери там дъното или каквото си знаеш и после пиши за резултата , ако искаш, да се научим на правилна диагностика на проблемна техника!!!

Edited by gvd

Ето ти блоковата схема,

тествай с друга клавиатура,

HP-G62-Compaq-CQ62-Block-Diagram.png

1 person likes this

Прави са колегите, докато не го тестваш с друга клавиатура, е безмислено да се хвърля боб. На всички собственици им е трудно да приемат как може нещо до вчера да е работило, а днес вече да не работи, но най-честата причина за неработеща клавиатура е самата клавиатура :thumbsup:

И макар и да звучи невероятно, вероятността нещо да се прецака в точно определен ден, е точно толкова голяма, колкото и във всеки друг ден от годината :D

Освен това, мисля, че ако причината е в дъното, би трябвало поне още 2 клавиша от клавиатурата да не работят.

Приятелят ми извади клавиатурата ми , за да го почисти, но след като я сложи пак бутоните г, х, бекспейс не работят. На какво се дължи това и налага ли се смяна на клавиатурата. За Compaq Presario CQ56 става дума. Благодаря предварително!

Пробвай с контактен спрей на буксата на клавиатурата.

Впрочем, прави сте, проблемът беше в клавиатурата. Най-вероятно аз съм я преебал, понеже като си човъркам компютрите не ги пазя много, много ( в случая този на сестра ми, ама който чупи - купи ).

В крайна сметка не само дъното ами и клавиатурата била калпава. Огънеш я два пъти и спира да работи. На старата ми тошиба, клавиатурата такива издевателства е видяла и пак беше пушка.

Та разглобих я, извадих бутоните, гледах пистите, нищо не мога да видя проблемно. То е едно пластмасово прозрачно фолио с начертани писти, които са и изолирани на всичко отгоре. На теория са вечни, ама на практика май не са. Сега мога вече с кеф да и скачам отгоре на тъпата клавиатура.

За човека с бутоните - или буксата, или клавиатурата, или дъното. Най-добре да е буксата, пръскаш 2 пъти малко 3M спрей и нещата се оправят. Ако не сигурно имаш моя проблем и нова. Добрата страна е че ако ти се счупи някое копче, винаги имаш резервно :)

Пробвай с контактен спрей на буксата на клавиатурата.

Впрочем, прави сте, проблемът беше в клавиатурата. Най-вероятно аз съм я преебал, понеже като си човъркам компютрите не ги пазя много, много ( в случая този на сестра ми, ама който чупи - купи ).

В крайна сметка не само дъното ами и клавиатурата била калпава. Огънеш я два пъти и спира да работи. На старата ми тошиба, клавиатурата такива издевателства е видяла и пак беше пушка.

Та разглобих я, извадих бутоните, гледах пистите, нищо не мога да видя проблемно. То е едно пластмасово прозрачно фолио с начертани писти, които са и изолирани на всичко отгоре. На теория са вечни, ама на практика май не са. Сега мога вече с кеф да и скачам отгоре на тъпата клавиатура.

За човека с бутоните - или буксата, или клавиатурата, или дъното. Най-добре да е буксата, пръскаш 2 пъти малко 3M спрей и нещата се оправят. Ако не сигурно имаш моя проблем и нова. Добрата страна е че ако ти се счупи някое копче, винаги имаш резервно :)

Благодаря много, отзивчиво човече! Проблемът ми още не е решен и се мъча с виртуалната клавиатура. Ще пробвам варианта ти и ще пиша! Поздрави!

Пробвай с нова клавиатура....

Ще стане

Имам проблем с някои букви р е w q не ми ги изписва а някои от тях трябва да ги натисна няколко пъти за да ми се изпишат.
Какво да правя?

Ако не рабоятят някои копчета, проблема може да е клавиатура, конектора, лентовият кабел или EC (Embeded Controler) Още му викат KBC. Може да е IT, ENE, Winbond...
Конектора можеш да го измереш с уреда на ометър от двете страни на платката. Ако проблема е също с външна клавиатура, то проблема е в KBC-то. Може да се смени с друго, но се изисква малко опит, понеже има 128 крака.
Edited by electron

Ако проблема е също с външна клавиатура, то проблема е в KBC-то.

Това не е вярно, нищо не пречи на външната клавиатура да работи, а KBC-то да си е прецакано. Но в случая проблемът няма как да е в него, щом не работят само няколко клавиша. Освен самата клавиатура, буксата и лентовия кабел, проблемът може и да е някъде по трасето на дъното.... Но най-вероятно е в самата клавиатура ;-)

Edited by kontev

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0