Sign in to follow this  
Followers 0
hans

Ubuntu disk space

8 posts in this topic

Здравейте!

От скоро имам Ubuntu на компа си. Инсталирах го през уиндоус в отделен партишън на харда. Изглежда ето така:

vgiq8p.jpg

В дяла където е убунтото има 13.5 ГБ свободно място, но

bdpohu.png

защо в убунту пише 4,9

@ubuntu:~$ df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/loop0 9.3G 4.7G 4.6G 51% /
udev 1.9G 4.0K 1.9G 1% /dev
tmpfs 791M 892K 790M 1% /run
none 5.0M 0 5.0M 0% /run/lock
none 2.0G 284K 2.0G 1% /run/shm
/dev/sda5 20G 6.0G 14G 31% /host
това излиза в terminal.
Някой може ли да ми обясни за какво иде реч? Убунтуто само "D" партишъна на харда ли използва? И ако да защо не целия?
и също тук:
33ykwon.png
Edited by hans

Използува само D от това, което виждам... Но, ако ги отвориш през файловия мениджър ще имаш достъп и до тях(ще бъдат монтирани), но при това внимателно, особено с C:

Съвет - не, че е лесно да се работи "правилно" с Windows, но при Linux дистрибуциите не е зле да се пообразоваш допълнително. Ресурси колкото искаш и на български и на какъвто искаш език. Да не говорим, че самото Ubuntu има доста подробно wiki... Успех и поздравления за избора !

Отваряте терминала -> Ctrl+Alt+T и пишешете следните команди от линка:

http://ubuntutoall-linux.blogspot.com/2011/12/how-to-set-read-write-permission-for.html

Накрая като стартирате NTFS Configuration Tool, разрешeте четенето/писането и конфигурирате дяловете, до който искате да имате достъп.

Не съм много вещ в Убунту, но като гледам изхода на df , за инсталацията е използвано това нещо.

Нещото използва windows-ки дял за виртуален диск, в който Убунту си създава виртуални дялове....

Човекът май пита защо аджеба Windows показва, че на дяла с Убунту има свободни 13.5GB, а Убунту казва, че на руут партишъна има само 4 и нещо GB. Не съм запознат с wubi, но най вероятно някъде в началото е задал размер на инсталцията, по-малък от подготвения дял. И от там се губи свободното пространство.

Големината на на логическия дял e 20GB, swap файла е 9.3GB (виртуалната памет). 1.9 GB - ресурси за системата управляване на Device Manager. 791МB са заделини за временната файлова система (виртуална файлова система). Другото мисля, че е ясно.

@kontev, акцента мисля, че пада и в/у:

Убунтуто само "D" партишъна на харда ли използва? И ако да защо не целия?

Ако правилно разбирам неразбирането на автора, разбира се.

Добре, автора вече се образова хаха.

Тъ Ubuntu-то е инсталирано през wubi, да. То прави виртуални партишъни върху файловата система на Windows. Аз съм избрал да е в D и линукса там си седи, но не го използва цялото, а само 10 ГБ (колкото съм избрал да е виртуалния партишън при инсталацията). За това и линукса се вижда от Windows ОС.

Инсталирах Убунтуто от флашка и цега работи нормално, като дяла не се вижда от Windows-a.

Благодаря на всички.

Сега се загледах в числата и наистина е странно. Спред Windows, от дял D са използвани само 6GB, а от друга страна, руут партишънът на Убунту е 9.3GB, a той би трябвало да съответства на големината на виртуалния диск, създаден от wubi. Отделно трябва да има още един виртуален диск за суап. T.e., използваното пространство, видимо през Windows, трябва да е над 10GB.... Не знам дали на мен нещо ми убягва или нещата не са се случили само на дяла D:...

Edited by kontev

. Отделно трябва да има още един виртуален диск за суап. T.e., използваното пространство, видимо през Windows, трябва да е над 10GB.... Не знам дали на мен нещо ми убягва или нещата не са се случили само на дяла D:...

Че даже 13.5 вижда. Трябваше 2 пъти да прочета поста , за да разбера, че няма проблем, Накрая сметнах, че иска достъп до NTFS дяловете на бозътъ.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0