frigus7@gmail.com

честота процесор Intel Core2 Duo P8600(thinkpad T400-6475 ML6)

15 posts in this topic

Здравейте колеги ;)проблема ми е следният:Процесора на батерия работи на 2.4-2.5 гхц когато махна батерията и е само на захранване работи на 1.6гхц.Powеr плановете са прегледани и всичко е както трябва,енергоспестяващите функции на Биос-а са направени на максимум производителност.Моля ако някой знае решение на проблема нека сподели,ще му бъда много благодарен.

Всички лаптопи са така. Процесорите когато не са натоварени да си работят на минимален множител. В началото и аз си мислех че се е скапал нещо, но това е една опция (или поне при мен я има) от BIOS. Така че изобщо не се притеснявай че ти падат гигахерците :) Не е фатално даже така е по-добре :)

Следващата версия на биоса има фикс за този проблем, така че биос ъпдейт.

Edited by GeorgeN

Биоса е последна версия,честотата не се вдига дори при товар(предимно стрес тест през аида64)

Това е нормално. Чети тук:

http://forums.lenovo.com/t5/X-Series-ThinkPad-Laptops/ThinkPad-CPU-runs-at-reduced-maximum-clock-speed-with-no-battery/ta-p/545661

С 2 думи пробвай с 90W адаптер, ако искаш да работи с максимална честота.

А иначе не виждам смисъл лаптоп да работи без батерия. Може би единствено ако искаш да я съхраниш, но за тази цел може да я настроиш да не се зарежда до 100 % винаги примерно. Освен това батерията служи като UPS. Освен това не е сигурно дали е по-добре една батерия да не работи дълго време, отколкото да се зарежда/разрежда с добре подбани опции от power manager-a.

Ти си човека брат :D.Благодаря ти много за инфото,само искам да попитам няколко въпросчета:

-Натоварвам ли повече захранването на лаптопа с 90ватово зарядно?

-Защо като го клокна от RMclock(Right Mark Clock),работи на 2.4гхц без да се изключва при положение,че това зарядно моето е 65вата(не трябва ли да се гаси лаптопа от недостик на ел.)?

-Как да направя батерията да не се зарежда до 100%?

-Мога ли да накарам батерията след като е заредена до определени проценти ,да спре да зарежда,все едно не е в лаптопа?

-И ако може и други колеги да се изкажат относно кое е по-добре :-батерията да стои на 50% заредена в шкафа на тъмно и да се ползва 1-2 в месеца(пълен разряд и заряд) или ,както каза ти?

Благодаря на всички съфорумници!!!

Трябва да има повече такива форуми,с прекрасни потребители като вас :)

Биоса е последна версия,честотата не се вдига дори при товар(предимно стрес тест през аида64)

Влизаш в биоса - Speed Step правиш на Disable, но имай предвид, че ефективната честота ще е постоянно 2.4GHz. Колкото до батерията, ако искаш да я съхраниш по-дълго, ще ѝ е по-добре в шкафа заредена на 40-50%, като веднъж месечно я разреждаш / зареждаш. Иначе от Thinkvantage Power Manage може да я конфигурираш до какви проценти да се зарежда / разрежда.

Биоса ми е окастрен отвсякаде и нямам подобни опции ;)

Sorry, подкарах те по Т410-ката ми, но както и да е.Може под ОС да работи с номиналната си честота, предпоследния биос внася известена корекция, а другото е малко допълнителен софтуер. От Lenovo са сметнали ,че все пак става дума за мобилна платфорама. При наличен по-енергоемък хардуер, без поставена батерия, ако се включи по-маломощно зарядно - един вид да има и някаква софтуерна защита.

Ясно засега ще вдигам честотата с RMClock ,пък като намеря парички,ще взема голямо зарядно(според теб възможно ли е да е от това)?

Aко използваш 90W не е необходимо софтуерна интервенция, но при нужда можеш да променяш множителя до 9 с RMClock, ThrottleStop и прочие. Навремето си играх да прекомпилирам биоса на няколко модела изключвайки защитата, сега дори не си спомням точно какво съм правил. Можеш с ThrottleStop да си запишеш няколко профила и според натоварването, да превключваш ръчно на различна ефективна честота. По-добре инвестирай в някоя евтина батерия с 30%+ износване на 200-300 цикъла и я ползвай.Твоята си пази, ако имаш нужда от по-дълга автономна работа.

Edited by GeorgeN

Можеш ли да ми препоръчаш от каде мога да намеря такава батерия,дори и 10 мин, да държи просто искам да я ползвам за да вдига клока на процесора ;)

Благодаря :)

RMClocka върши чудеса с моето лаптопче :)) И аз като се бях панирал преди че ми работи на 1 GHz и го сложих и си закова на макса :) Сега го ползвам да си сваля волтажа на множителите :) по-малко ток харчи :D макар че се водя с мощно захранване 90W :) все същата :))
Исках и аз да благодаря на колегите защото и те ми показаха някои неща които не знаех :):clap::clap:

@frigus7, в раздел борса, или по разните по "специализирани" сайтове за обяви.Повече от 2.4Ghz няма накъде да ходиш, не че е невъзможно, но вече говорим за хардуерна интервенция придружена с известен риск.

Благодаря за информацията.Аз не искам да вдигам над 2.4гхц.Но докато събера пари за зарядно или стара батерия ,ще ползвам RMClock.Лека вечер ;)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...