Впиши се, за да следиш темата  
Последователи 0
DVelchev

Проблем Асус, зареждане

9 мнения в тази тема

Здравейте,

Имам хардуерен проблем с лаптопа си Асус М51VR, преди около две седмици ми изгоря оригиналното зарядно, като неговата буска е леко разтопена отпред, купих си ново зарядно китайско за 25 лв, и още от начало доста грееше, но и неговата букса се разтопи и в последсвие изгоря и то за около седмица ползване.

Разгледах информацията из мрежата и май проблема ми ще се окаже в буксата на самия лаптоп. Моето питане е дали някой се е сблъсквал с такъв проблем и ако да да ми каже точно как си е решил проблема, а и колко пари му е излязло. Защото ходих до сервиз на една доста известна компания и там ми казаха първо за да определят проблема 20лв, после ще трябва да се почисти 40лв и ако е буксата е проблема нейното сменяне ще е към 70лв о_0, общо 130лв (зависи каква ще намерят) по тяхните думи разбрах , че ще ми търсят нова. Ако е възможно само запояване на моята оригинална букса каква цена да очаквам и дали ще изтрае по дълъг период (над година) ?

Здравейте,

по тяхните думи разбрах , че ще ми търсят нова. Ако е възможно само запояване на моята оригинална букса каква цена да очаквам и дали ще изтрае по дълъг период (над година) ?

В морето ли ще далдисват, къде ще я търсят?Захранващият конектор е към 3лв, диаметър на на куплунга /централния пин - 6.0мм/2.5мм. Диагностика се заплаща, ако се откажете от ремонта.Не вярвам да ви я начислят в крайната сметка, но знам ли, може да са злоупотребили с морската вода. Цената за труд зависи от сервиза, но все пак нормалната е 30-50лв.Моделът е елементарен за разглобяване, DC конектора също лесен за разпояване/запояване.Ако е механично разбит, не подлежи на особен ремонт.

Btw, ластмасата на конектора не е с особено качествена и термоустойчива.При механична повреда контактната повърхност е по-малка, променя се и специфично съпротивление, съответно топлоотделяне е по-голямо, поради недобрия контакт.

Здравей, благодаря за отговора.

Днес си разглобих лаптоп-а. На външен вид куплунга женския (DC) няма повреди, нито е разпоен от някъде. Възможно ли е проблема да е от него в крайна сметка?

проблема:

Две зарядни ми изгоряха в последните две седмици, вярно второто беше китайско, но и на двете бяха им се поразтопили мъжките букси.

Или да дам да му направят една диагностика за 20лв, и ако се окаже от него сам да си го оправям (запоявам разпоявам) ?

Преди няколко месеца оправях подобен модел. При него пак по същия начин DC входа е поставен до охлаждането и му беше разтопено зарядното. Направи пълно почистване на лаптопа (най-вече радиатора и вентилатора) и смени термопастата и термолепенките, ако има такива. Аз след като го почистих и намаля загряването на жака. Съответно, ако почистването не помогне, явно ще трябва по-сериозна намеса.

Преди няколко месеца оправях подобен модел. При него пак по същия начин DC входа е поставен до охлаждането и му беше разтопено зарядното. Направи пълно почистване на лаптопа (най-вече радятора и вентилатора) и смени термопастата и термолепенките, ако има такива. Аз след като го почистих и намаля загряването на жака. Съответно, ако почистването не помогне, явно ще трябва по-сериозна намеса.

Захранващият конектор нито опира в топлообменника, нито в хийтпайпа, отделно е и с метална облицовка.Външната тепература трябва да значително по-висока, за да стопи какво ѝ да е.

@DVelchev, контактното съпротивление е правопропорционално на приложената сила и обратнопропорционално на повърхността, спрямо която тази сила действа.При недобър контакт контактното съпротивление е по-високо и съответно отделената мощност при протичане на ток е по-голяма, а оттам загряване се повишава занчително, което може да доведе до съответното стопяване.Оригиналният Lite-ON 90W по принцип има високо топлоотдаване и не от качествените изработки на "марката".Не знам с какво китайче сте го заменили. но този модел си лапа без проблем над 3.8А ток през буксата.

Според мен има зависимост от това, дали е задръстено охлаждането и температурата на захранващия жак. Ако лаптопа не е чистен от доста време, предполагам, че това е причината. Няма логика, да се появи след години (предполагам) ползване, чак сега, ако не е свързано с завишаване на температурите на дънната платка, поради нужда от профилактика на охладителната система. Разбира се, моето мнение е непрофесионално. Споделям го колкото да обърнеш внимание, на това предположение и евентуално да спестиш излишни пари за сервизни услуги.

Според мен има зависимост от това, дали е задръстено охлаждането и температурата на захранващия жак. Ако лаптопа не е чистен от доста време, предполагам, че това е причината. Няма логика, да се появи след години (предполагам) ползване, чак сега, ако не е свързано с завишаване на температурите на дънната платка, поради нужда от профилактика на охладителната система. Разбира се, моето мнение е непрофесионално. Споделям го колкото да обърнеш внимание, на това предположение и евентуално да спестиш излишни пари за сервизни услуги.

За да стопиш (деформираш) пластмасата, от която е направен куплунга.ти трябва температури над 130° , сам се сещаш, че няма как да стане постигането и от външната среда. Тротлингът на процесора ще се задейства при 90-105°, в зависимост с какъв процесор е. Куплунг се разбива от начина на употреба на задклавиатурното устройство и от това колко качествено е направен, а не от запушен топлообменник (радиатор). Централният пин на конектора лесно се разбива, а и по принцип има малко по-голям луфт при контакт.

1 person likes this

Здравеите,

загубих си зарядното на лаптопа, бихте ли ми казали каква трябва да е буксата на новото зарядно. Модела е X32A, никъде не мога да намеря оригинално зарядно 2-ра употреба,даже и ново няма. Въпроса ми е дали зарядните от серията "X" стават за всички модели "X"-ки? Ако не, бихте ли ми казали от къде да си купя?

Благодаря

Искам да попитам имам ASUS1011PX 10 инча имам проблем с показанията на батерията.Показва ми че е на 100% и остава 1час и 04 мин и така стои около 30 мин после показва че остава 45 мин ие на 75%след20 мин показва 38%и пише че остават 28 мин и така.Значи батерията ми държи около 2 часа но показанията на батерията не са верни има ли някои идея от какво може да е и какво трябва да се направи.Благодаря предварително.

Гост
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Отговори на тази тема...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Впиши се, за да следиш темата  
Последователи 0