Sign in to follow this  
Followers 0
Weider

Ревю на лаптоп Samsung NP300E5X

10 posts in this topic

Здравейте,

Сега ще ви запозная със Samsung NP300E5X.

Ето и техническите му характеристики:

Процесор: Intel Core i3-3110M последно поколение (2.4 GHz, 3MB кеш)
Памет: 4GB (1x4096MB) DDR 3 1600MHz
Видео карта: Intel HD Graphics 4000 (със споделена памет)
Диск: 628GB (128GB SSD SATA III + 500 GB HDD SATA III 5400 оборота/минута)
Екран: 15.6-инчов (39.62 см.) - 1366x768, матов
Оптично устройство: Подарък външно DVD устройство
Свързаност: LAN 10/100/1000 Мбит/сек, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
Интерфейси:
- 3x USB 2.0
- вгардена уеб камера
- вграден микрофон
- вход за микрофон
- HDMI
- VGA (аналогов изход за монитор или мултимедиен проектор)
- изход за слушалки и тонколони
- вход за мрежови кабел
- 3 в 1 четец за карти памет (SD, SDHC, SDXC)

Батерия: 6-клетъчна батерия (до 7.54 часа живот по данни на laptop.bg)
Тегло: 2.6 кг. (тегло с батерията)
Операционна система: FREE DOS
Гаранция: 24 месеца гаранция (Collect&Return - при възникване на техническа неизправност, лаптопа се транспортира до сервизен център с куриер. Транспортните разходи са за сметка на сервизния център)

Съдържание на кутията:
- лаптопа
- зарядното му
- батерията
- диск с драйвъри
- книжки с инструкции
- външна DVD записвачка

Изработката на лаптопа ми хареса. Горната част на капака е от уребрена повърхност, върху която не оставят следи от пръсти.

Инсталиране на драйвери и софтуер:
Изключително лесно, тъй като може да ги инсталирате всички накуп. Това, което ми хареса е, че Самсунг имат някои допълнителен софтуер като "Easy Settings", с който може да си настроите каквото пожелаете супер бързо и лесно.
Други програмки са Easy File Share; Easy Software Manager; Easy Support Center; Easy File Share, даже има и User Guide.

Впечатления след 1 седмица ползване:

Това е първият ми личен лаптоп. (изборът ми беше улеснен доста след помоща на модератора - god_15)
Работата с лаптопа е бърза, лесна и удобна. (SSD направо ме впечатли с бързината си)
Клавиатурата е достатъчно голяма, разстоянието между копчетата също и свикването с нея е бързо.
Тъчпада също предразполага към удобна и бърза работа. Площта му е голяма, повърхността - приятна на допир, а копчетата - лесни и удобни за натискане.Поддържа мултитъч жестове като скролиране и зуумване.
Надявам се, да не започнат да се изтриват буквите върху клавиатурата, защото не ми изглеждат много надеждни, но ще си каже времето (стоят малко като лепенки върху копчетата)

Портове,бутони,индикации и други:

1. От ляво
се намират входа за зарядното , входа за LAN картата, отворите за вентилация, VGA изхода за външен монитор, HDMI , 1 х USB 2.0 , както и изходите за микрофон и тонколони.
post-16890-0-88796100-1358069278_thumb.j
2. От дясно се намират слот за защита(по избор), 2 х USB 2.0 и на местото на DVD записвачката е сложено SSD-то
post-16890-0-54177400-1358069295_thumb.j
3. Отпред
-в ляво и леко отдолу е четецът за карти с памет
-в средата са 4-те светлинни индикации за HDD/ODD, безжична мрежа, състояние на зареждане и мощност
post-16890-0-81598600-1358069304_thumb.j
4. Отзад е изчистено.
5. Над екрана в средата е камерата

Около клавиатурата са:
бутона за включване горе вдясно и вграден микрофон точно под левия Ctrl на клавиатурата.

Бутона Function "Fn" който е на обичайното си място межди левия Ctrl и Windows Button-а в комбинации с F1,F2,F3 и т.н.
- Fn + F1 - стартира Easy Setting, за който споменах по-горе (нещо като Control Panel, но с супер по-лесен интерфейс)
- Fn + F2 - намалява контраста
- Fn + F3 - увеличава контраста
- Fn + F4 - CRT/LCD (Монитор/Течнокристален дисплей). Превключва показваната информация между течнокристалния дисплей и външен монитор (или телевизор), ако към компютъра е включен такъв.
- Fn + F5 - enable/disable на touchpad-a
- Fn + F6 - mute speakers
- Fn + F7 - volume down
- Fn + F8 - volume up
- Fn + F11 - Безшумен режим. Намалява шума на вентилатора, така че потребителите могат да използват компютъра, без да чуват шум.
- Fn + F12 - WiFi on/off

Процесор: Той е от новото,трето поколение на Intel Core i3. Честотата му е 2.4GHz.

Видеокарта: - Intel HD Graphics 4000. Тази видеокарта е вградена и има много нисък разход на енергия и държи ниски температури. Върши много добра работа при ежедневни дейности свързани с интернет, скайп, офис приложения, филми и музика, дори и за някои нови игри, но тъй като не играя, не мога да ви кажа какво върви и какво не. Някои казват, че HD 4000 е доста мощна вградена графика и се мери с видеокарти от ранга на GT 525M и GT 620M.

RAM Памет: 4GB, 1 плочки по 4GB с честота 1600MHz.

Хард диск: Той е с големина 500GB и с работна скорост от 5400rpm - оборота в минута.

Solid State Drive: 128GB тук можете да видите разликата:
http://www.youtube.com/watch?v=rjCmLJtITK4

Екран: Резолюцията му е HD (1366x768 пиксела). Повърхността му е матова. Цветовете са наситени, картината е ясна, ъглите на видимост са задоволителни. Осветеността също е достатъчна и работата под пряка слънчева светлина е напълно възможна.

Звук: Колоните на лаптопа са разположени над клавиатура и под екрана. Силата, с която свирят е достатъчна. При максимално усилване, не се забелязват изкривявания. Естествено качеството е далеч спрямо Asus N56 и Lenovo Y500, но въпреки това е задоволително.

Батерия: По-сериозни тестове с нея не съм правил, но от забелязаното досега при средни и ниски нива на осветеност, Power Saver режим и ползване на скайп, слушане на музика и работа с офис приложения могат да се постигнат до 4 часа. Ако се ползва и интернет, часовете намаляват най-много до към 2 и половина, максимум 3.

Тестове:

Windows Benchmark:
post-16890-0-14036400-1358069619_thumb.j

3D Mark 03:
http://www.3dmark.com/3dm03/6489735
post-16890-0-29768700-1358071020_thumb.j

3D Mark 05:
http://www.3dmark.com/3dm05/5477597

3D Mark 11:
http://www.3dmark.com/3dm11/5557956
post-16890-0-95769700-1358095804_thumb.j

Предимства:
- Добро отношение между цена и производителност
- Бърз процесор от i3 последно поколение
- Ултра бърз заради SSD-то

- Матов екран
- 3 х USB 2.0
- Bluetooth
- Камера

- Микрофон
- Numpad
- мощна вградена видео карта
(по-добра е, ако няма да ползвате лаптопа за игри)

Недостатъци:
- единствено се сещам за това че няма USB 3.0

Резюме:

Като цяло съм доволен от покупката (за сега няма слабо) .За ежедневните нужди и работа (съответно и бюджетът), лаптопът е достатъчно удобен и бърз. Също така искам да благодаря на екипа на laptop.bg за тяхната коректност и професионализъм, както и на модератора god_15, който съм сигурен, че е помогнал на още много като мен. А не, както много хора, които ги мързи да пишат и да ти обясняват, а само те препращат: прочети това/ виж тая тема/ потърси / разгледай....

Поздрави,
Иван

Edited by god_15
1 person likes this

Ревюто е написано добре, но има какво да се направи: още някоя и друга корекция по оформлението на текста и да приложите скрийншотове на нужните тестове - http://forum.laptop....?showtopic=2761 (3D Mark 03, 3D Mark 05, 3D Mark 06 и Windows 7 Benchmark и ако желаете 3D Mark 11) Хубаво е да приложите и някоя и друга снимка по възможност.

Като образец, може да използвате това ревю - http://forum.laptop....showtopic=39407

След това мисля, че спокойно може да одобрим ревюто.

Поздрави

1 person likes this

Здравейте,

Добавих снимки и скрииншоти от тестовете...

Поздрави,

Иван

Браво много добро ревю да си го ползваш със здраве дълги години :)

Здравейте! Днес закупих същия лаптоп, но имам проблем с инсталирането на ОС. Лаптопът не разпознава флашката с ОС (при първото включване на флашката в лаптопа светна, ОС започна да се инсталира, ОС се инсталира и поиска рестарт, след рестартирането се появи проблема). При всяко следващо поставяне на флашката, тя не маже да бъде разпозната, a ОС не стартира(единствено мога да вляза в BIOS).Благодаря предварително!
*ОС е http://zamunda.net/details.php?id=328231&hit=1

Пробвайте с дисков имидж. Трябва да имате подарък, DVD с USB интерфейс към лаптопа.

Здравейте! Днес закупих същия лаптоп, но имам проблем с инсталирането на ОС. Лаптопът не разпознава флашката с ОС (при първото включване на флашката в лаптопа светна, ОС започна да се инсталира, ОС се инсталира и поиска рестарт, след рестартирането се появи проблема). При всяко следващо поставяне на флашката, тя не маже да бъде разпозната, a ОС не стартира(единствено мога да вляза в BIOS).Благодаря предварително!

*ОС е http://zamunda.net/details.php?id=328231&hit=1

а след като се инсталира ос-а променили буутващото устройство да ти е харддиска

Здравейте, наскоро и аз си купих такъв лаптоп и съм доволен до момента, но искам да попитам може ли да му се инталира Windows 8, защото никъде не намирам драйвери за него, а на диска с лаптопа са само за 7. Благодаря.

Здравейте

Да може да се инсталира Windows 8 на NP300, но след това, ще се наложи да използвате програма като driver genius, за да намерите драйверите, или да търсите ръчно по този начин.

Поздрави

Богдан

Благодаря за бързия отговор.

След доста безрезултатно ровичкане реших да си остана с 7-цата.

Поздрави.