icemans

Acer 5738Z - замръзва

49 posts in this topic

Отворих въпросния лаптоп да му сменя термопаста и лепенки. Всичко мина ОК, но след пускане не искаше да зарежда нормално. Замръзваше на Welcome screen-а. Пробвах всички възможни диагностики и тестове и накрая реших да го преинсталирам. ОК, но след преинсталацията пак замръзва - този път обаче поне се логва и след малко замръзва и нищо. Иначе всичко изглежда, че си работи както трябва - клавиатура, тъч-пад и всички останали бутони, не загрява. Забелязвам, че и в графичните програми на Hiren Boot cd-то пак така забива след кратка работа. На какво може да се дължи. Мисля си пак да го отворя да видя да не би да съм пропуснал нещо, но си мисля, че щом бут-ва, зарежда - даже се и инсталира, няма да е по сглобяването. Пусках и тест на хард-а мина ОК. М/у другото Victoria-та не го детектва - не знам защо. Но пробвах с tool-а на WDC.

Edited by icemans

Пробвай са друга RAM и друг хард как ще се държи.

Тествай си диска с пълен surface тест с mhdd, hdat2....и както каза колега тествай и паметта с gold memory test,Също така процесорните блокове и srам паметта на процесора и vram-a на видеото, ако не е shared,

Проблемът определено изглежда свързан с видеото. В safe mode как се държи?

Когато пуснеш виктория-та под дос не ги детектва винаги. пусни от hiren's Mini windows, и после от менюто пусни Victoria. Когато си го чистил, ако си сменил термолепенката с паста, е възможно видеото да ти прегрява и затова да забива така. Там, където си имал лепенка, пак сложи.

Да прегрява толкова бързо не вярвам, 4500MHD е на модела, но което е по-лошо - лепенката може да го е натискала.... Изключвам и проблем с драйверите, щом забива и при графичните тестове на hirren cd-то. Най-добре свали охлаждането, паметите и хард диска и ги монтирай наново. Пробвай без диск, само с едната памет, само с другата, така става по-бързо от бавните тестове...И тествай лаптопа преди да си стегнал винтовете на корпуса.

За съжаление няма как да пробвам с друга РАМ или хард диск. Там където беше лепенки, сложих лепенки - не съм променял нищо относно това. Преди седмица отварях за същото един 5738G, с който нямах проблеми след това. Процедурата е една и съща и затова си мисля, че и с този трябва да съм се справил както трябва. Но довечера и аз си мисля да го разглобя наново и да го сглобя. А иначе днес установих, че замръзва когато започна да работя нещо. В смисъл: сутринта го пуснах и го оставих поне 5минути да си работи без да го пипам. После размърдах мишката и не беше замръзнал все още, но след няколко клика се случи!

Пробвай дали като го ханеш в двата края и приложиш усускващо усилие замръзва. И ако да, май лошата хипотеза ще се окаже вярна...

А най-добре след това да запалиш дъното свалено, да натиснеш тук-таме по чипсета и да видиш какво се случва.

В Safe mode не замръзва :blush: Малко по-късно се захващам с разглобяването.

Edited by icemans

Разглобен-сглобен и проблемите продължават. След сглобяването имаше напредък - вчера работеше повече от час без проблеми. Инсталирах му разни ъпдейти и т.н. Накрая пак започна да се "дърви". Днес пробвах пак нова преинсталация - мина на половина. След първия рестарт, когато трябваше да си довърши инсталацията заби! Сега съм пуснал Виктория-та през Mini WinXP-то на Hiren-а. Вчера преди да го отворя пробвах и да махам плочките на РАМ-та една по една - и с двете замръзваше по един и същи начин.

Пробвай с по-стар драйвер за видеокартата.

Не вярвам да е от драйвера.. По-назад беше писал, че замръзва и при външни тестове с. графика, после е замръзвал по време на инсталацията. Тествай го с изваден хард диск, от някакво лайв цд. Ако замръзва с изваден хард диск, нещата са по-сериозни.

По-назад беше писал, че замръзва и при външни тестове с. графика, после е замръзвал по време на инсталацията.

И още едно нещо забрави...

В Safe mode не замръзва :blush:

Последно в 2D без драйвер прави ли проблем?

Тествай видеото с video memory stress test (bootable dos), че това IDVMT 5.0 с vram-а нещо ме съмнява, разбира се разкачи диска и с един модул памет.

Нещо си оплескал ... с охлаждането за мен...

Преди това замръзваше ли ?

включи ли му охлаждането при сглобката ?

Оказа се не добре поставен процесор - вече е ОК!

Не добре поставен звучи, като сам да се е поставил :clap:

Шегувам се, честито за оправията :thumbsup:

Колега ще използвам темата ти да не отварям нова, и моя замръзва и издава странен звук докато не го изключа, мисля че проблема е в хард диска с HDtune показва няколко лоши сектора 0.5% wdc wd6400bevt-22a0rt0- това е модела на харда, държи около 55-58 градуса.

Малко му е висока температурата. Нормалните температурите варират от 30 до 52-3 градуса. Пробвай с друг хард как се държи, ако имаш възможност. И сигурен ли си, че не е софтуерен проблема?

Малко му е висока температурата. Нормалните температурите варират от 30 до 52-3 градуса. Пробвай с друг хард как се държи, ако имаш възможност. И сигурен ли си, че не е софтуерен проблема?

ми друг хард нямам, сега си прехвърлям част от нещата на флашка и ще го форматирам и преинсталирам уиндоуса.

След преинсталацията градусите си остават 58 без да правя почти нищо на лаптопа.

Според мен е за смяна. Ако успееш да сравниш друг хард как ще се държи, ще ти е най-лесно да прецениш какво да правиш.

А продължава ли да замръзва?

Гост_Petkov23_*, твоят лаптоп 5738Z ли е или някаква друга буква? Скоро се занимавах с един 5738G - и при него темп. на харда бяха много високи, но като цяло при тези модели харда е на много кофти място и няма как да се охлажда изобщо.

След преинсталацията градусите си остават 58 без да правя почти нищо на лаптопа.

Цялото шаси на серията е недомислено, така че каквото и да правиш температурата на харда ще е 50°+.Профилактика на охлаждането и ползаване на охлаждащ пад.Коклото до диска, тествай го с пълен surface тест с mhdd, hdat2...

btw, провери дали не са ти бутафорни отворите на охлаждането на ботъм кейса.

Edited by GeorgeN

Гост_Petkov23_*, твоят лаптоп 5738Z ли е или някаква друга буква? Скоро се занимавах с един 5738G - и при него темп. на харда бяха много високи, но като цяло при тези модели харда е на много кофти място и няма как да се охлажда изобщо.

Моя е 5738ZG но те всички са с еднаква кутия.

Цялото шаси на серията е недомислено, така че каквото и да правиш температурата на харда ще е 50°+.Профилактика на охлаждането и ползаване на охлаждащ пад.Коклото до диска, тествай го с пълен surface тест с mhdd, hdat2...

btw, провери дали не са ти бутафорни отворите на охлаждането на ботъм кейса.

Отворите са от тези които са пробити наполовина заводски, за сега още не е замръзвал като му отворих капака на харда, утре смятам да го отворя целия да сменя термопастата, някави предложения за още нещо да се направи около харда.

Тази вечер ако ми остане време ще направя теста.

Edited by Petkov23

Профилактика на охлаждането е задължителна, тествайте и диска!Хард диска се намира в близост до северния мост и процесора. При неефективно охлаждане електрониката и плочите са подложени на допълнително загряване от повишеното топлоотделяне. Използвайте термален пад или разпробийте (евентуално) отворите, за да подобрите въздушния поток.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...