Sign in to follow this  
Followers 0
the_tiana@abv.bg

въпрос за инсталиране на програми в убунту

3 posts in this topic

изкам да попитам как се инсталкат tar.gz програми от това което прочетох из нета горе долу схванах за какво става впрос изтеглих си build-essential и го инсталирах... но получавам следните грешки

./configure: No such file or directory или другата грешка е configure: error: required header(s) not found даите някаква идея как да се преборя

втората грешка се появява след като се изпълнят 100-200 реда

и друго да попитам от каде мога да си намеря флаш плеар за опера, казва че няма флаш плеар и ме праща в саита на флаш плеар да си изтегля наи новата версия но от там тегли вариянт за мозила и след като го инстална пак не тругва флаш използването на мозила е недопустимо при мен

НЕ, НЕ, НЕ ! Tar.gz билдвай само в краен случай. В Убунту винаги има билднати .deb (това е нещо като .exe, но само за инсталатор, примерно инсталацията на winamp). Препоръчвам ти да позваш Софтуерния център за инсталиране на програми. От там си инсталирай програмата Synaptic Package manager. Това е графична среда за apt пакетния мениджър на Убунту, т.е. програма която инсталира само с кликане. build-essential го има в репозиторитата на Убунту, така че няма нужда ти да го билдваш. Тоест искам да кажа че има разлика между инсталиране и билдване. Инсталирането е с готов инсталатор .deb пакет, а билдването е компилиране (който се занимава с програмиране разбира за какво говоря). И в краен случай ако програмата я няма в репозиторито на убунту, можеш да си добавиш ново репозитори в Software Sources ( раздел Other Software).

Ето ти пример. Това е програма като CCleaner за Windows, казва се Ubuntu Tweak. Както виждаш можеш да дръпнеш .deb от официалния сайт, да добавиш ppa през конзолата както в примера, впрочем това ppa го има и Launchpad (официален сайт на Убунту за програми, нещо като Google Play за Android или App Store за iPhone). Можеш и да не ползваш конзолата както в пример .. apt-get install ... Можеш да отвориш Software Sources, да добавиш това ppa в Other Software ( в случая ppa:tualatrix/ppa ), да си отвориш Synaptic, да му дадеш рефреш ( което е еквивалентно на sudo apt-get update ) и да потърсиш ubuntu-tweak. Имаш много възможности, изборът е твой. Аз лично ползвам терминала, защото знам командите и ми е по-бързо. Но за новаци Убунту са направили Софтуерен център където ги има по-известните програми. За да работиш добре с програми под Убунту са ти нужни 4 програми:

• Ubuntu Software Center (инсталирана)
  • Software Sources (инсталирана)
  • Synaptic Package Manager
  • Terminal (винаги инсталирана :P)
Edited by jjelev

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0