Joro

HDD срещу SSD

24 posts in this topic

Вижте това сравнение на HDD срещу SSD: http://news.laptop.bg/revyuta/revyu-na-samsung-ssd-830-i-sravnenie-s-obiknoven-tva-rd-disk/

Според вас какви са недостатъците на SSD спрямо HDD? И какви още плюсове откривате в SSD паметите?

Аз веднага се сещам за по-ниския капацитет на диска и по-скъпата цена към момента. Но така по-лесно може да се научим да бъде организирани и да съхраняваме информацията на външен твърд диск. Според мен е време да изкараме твърдите дискове и да ги направим външни. Тук може да добавим и едно сравнение между USB 2.0 и USB 3.0 външни дискове за по-бърз трансфер на файловете.

1 person likes this

Хм... ако се сложи на тестовата конфигурация един Windows 8 Pro...

Още по-бързо ще става :)

Недостатък: цена... - за момента тези цени са много високи.. поне за нашия стандарт.

Плюс: всички го виждаме :D

Никога няма да свикна с тези външни хардове....

Ами ако ми потрябва нещо в даден момент... а то е на бюрото в нас.. ?

Това означава, че трябва да го мъкна и него отделно.. заедно с "обвивката" :)

Една облачна система... би ми вършила по-чудесна работа :)

Всичко хубаво ама никой не спомена друг недостатък на SSD дисковете, сравнително краткия му живот за разлика от HDD. Което на практика почти обезмисля покупката

Би ли се обосновал? Все пак имат гаранция от 3 до 5 години. Не знам какво му е краткото.

Колегата говори най вече за писането върху ssd, което значително съкращава живота му...

Днешните модели ползват различни софтуери и заделят с до 20% по голям размер от обявения,

за да компенсират загубата на пространството. Лично аз съм тествал един самсунг и останах изненадан колко напредали

са с тази технология

Според тестовете на Samsung, MLC технологията, по която са изработени 830, може да се скапе чак след шестата година, при интензивна работа. TLC е новата технология, която се ползва в новите 840. Тя има малко по-кратък живот, но Samsung пак гарантират, че до четири-пет години ще издържи. За сметка на по-краткият живот, скоростта на random read/write е драстично увеличена. Ето малко информация от тук http://www.anandtech.com/show/6337/samsung-ssd-840-250gb-review/2 Но дори и да се скапе, информацията записана върху него, без проблем може да бъде извлечена, само няма да може да се записва на него. Плюс трите години гаранция, мисля, че не е толкова голям проблем. А броят на дефектирали SSD-та, на Samsung за последната година е 0.5% от цялото производство.

Интересно ще е и някой притежеател на SSD да се включи с мнение от опит.

Off topic: То на теория и за принтерите се кълнът производителите, че карат по 180 страници при 5% запълване с малката глава, пък като тръгнеш да печаташ и я изкара 100, я не.

Аз имам от месец и нещо. :)

Аз имам от месец и нещо. :)

Охоо, да си го ползваш със здраве. :)

Я сподели как се държи. Скорости, при натоварване "кляка" ли, загрява ли.

Благодаря!

Много добре се държи. Грам проблем със загряване нямам! Малко са ниски скоростите. 300-320Mb/s на запис и 470-500Мb/s на четене. Но пък random read/write-а си казва думата. Windows ми зарежда за около 20-30 секунди и веднага започвам да го ползвам, а рестарта е не повече от 40 секунди. При стартирането и употребата на програми направо лети! Проблеми до сега, да чукна на дърво, нямам! :)

Всичко хубаво ама никой не спомена друг недостатък на SSD дисковете, сравнително краткия му живот за разлика от HDD. Което на практика почти обезмисля покупката

Зависи за какво го ползваш.За 10 год. доста се промениха нещата при nand чиповете.Все пак не са предназнаюене за гледане филми и слушане на музика.

@god_15, на една 830 - 256GB и взех здравето за 8 дена, пустия самсунг повече от 70TB не издържа,

Истината ще в DC S3700 серията поне на този етап.

При нормална употреба, би трябвало да издържи поне 3-4 години. (дори и с гледане на филми и слушане на музика.)

http://www.anandtech...roller-analyzed определено голямо животно ще е. :D

Но пък TLC технологията в Smsung 840 е с по-голям random read-write, за съжаление пак за сметка на живота. Определено Intel-ският е за предпочитане, с тази издръжливост на запис от 1.83 петабайта. Но за ежедневна употреба Samsung SSD според мен са по-добрият вариант. :)

А след като се скапа, нали успя да си извлечеш информацията без проблем? И пали ли OS, когато не можеш да записваш?

При нормална употреба, би трябвало да издържи поне 3-4 години. (дори и с гледане на филми и слушане на музика.)

Идеята беше. че няма да вървят по-бързо филмите, музиката, фейсбука....

А след като се скапа, нали успя да си извлечеш информацията без проблем? И пали ли OS, когато не можеш да записваш?

Просто не може да прави корекция при грешка, иначе последно записваме с 10-15 МB/s и тогава го свалих от масива.След време ще се догавря снего, но предполагам, че ще има проблем с ОС-то, като тръгне да презаписва,

Samsung, ще бъдат очаровани след това. :D

Иначе има разлика при зареждането на филими, музика и браузери, но е малка. Филми и музика, най-добре да се складират на хард.

Samsung, ще бъдат очаровани след това. :D

Дреме им. поредната бройка за хардуерен екстремизъм, все пак обикновен юзър няма да пише на него с 100+ MB/s в продължение на седмица.

Иначе има разлика при зареждането на филими, музика и браузери, но е малка. Филми и музика, най-добре да се складират на хард.

Така е, особено при обработка на няколко видео потока, разликата е осезаема.

С два DC S3700 400GB може да пенсионирам RevoDrive-чето

На мен не ми харесва самсунг да свалят 3 пъти предполагаемия живот на устройството, да ми го продават на същата цена и аз да им ръкопляскам...

Иначе съм с A-DATA S510 60GB което е на година вече и като го взимах беше един от най-евтините възможни прилични дискове.

Използвам го за системен диск + някои програми и фотошоп, в момента е зает около половината.

Харесва ми, че при зареждането на няколко неща не е мудно и самия компютър се усеща по-пъргав като цяло. Скорости на големи файлове са хубави, но не са ми толкова важни(HDD е 150mb/s, SSD 450mb/s), при работа с малки файлове разликата е няколко десетки пъти и от там идва голямата разлика. Последно очаквания живот според една програма му беше до 2020...

Някак си не ми се нрави SandForce базираните, a от тези с SF2280 контролер, като изключим фирмуера S510 e не лош вариант за бюджетно решение .

Edited by GeorgeN

Здравейте, обмислям да си купувам нов лаптоп и ми се иска към него [ако не сега веднага, но след време] да му добавя един SSD хардиск, към основния HDD...

Казано иначе лаптопът трябва да има място за два харддиска.

Та питането ми може да се стори малко лаишко, но как такива лаптопи [с опция за два HDD едновременно в шасито] се обозначават в спецификациите на лаптопите [никъде не пише примерно "опция за два HDD"]...

Ето например в laptop.bg единствения ориентир при търсенето е опцията "SSD", която донякъде ме насочва... Значи ли че когато тикчето на тази опция в сърча е маркирано, търсачката ми показва всички модели с опция за два HDD или просто ми показва само и единствено моделите, които се продават с интегрирани в тях SSD дискове?

15.6 инчовите лаптопи нямат пригодено място за втори 2.5 инчов драйв за съхранение на данни. Някои лаптопи имат mSATA слот, за mSATA SSD. Това което laptop.bg предлагат е, чрез специална шиничка се слага втори 2.5 инчов драйв на мястото на DVD-то.

Ясно :)

В такъв случай, някой може ли да препоръча лаптоп в ценовия диапазон 1300-1500 лв с mSATA слот? ? ?

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...