Guest ert65

Проблем след смяна на процесорна паста

24 мнения в тази тема

Здравейте, имам лап топ HP G62. Реших да сменя процесорната паста и реших да си купя Arctic Silver 5 и я смених. Изчистих го защото много ми загряваше и не се търпеше. След смяната обаче се получи проблем. Ако реша да вляза в BIOS компютъра прегрява и се изключва. Ако пусна игра също прегрява и се изключва. Интересното е че температурата на процесора е ниска, но въпреки това се изключва.

540add7c5ddf07f5.png

Само че на картинката се вижда, че май видео картата прегрява. А сложих еднакво количество процесорна паста, тънък слой както си трябва и на процесора и на видео картата. В магазина ми казаха че за да започне да работи както трябва термопастата трябвало да се изчака 50-70 часа. Вярно ли е това и ако не се оправи какво трябва да направя понеже компютъра ми не е в гаранция и започнах да се притенсявам доста.

3fd68a2449b0124b.png

Щом са ти казали да се изчака значи трябва.Махаш пастата която си вече си сложил и я подменяш с нов слой и изчакваш 70 часа

Глупости ми се струват туй за часовете за термо пастата.На много лаптопи съм сменял паста и на настолни компове но такова нещо няма.Или ти пада веднага температурата или проблема е някъде другаде.На някой чипсети на дъната на лаптопите има термо подложка с различна дебелина, защото с термо пастата няма да уплатни (разтоянието между радиатова и кристала е прекалено голямо).Така че ако на мястото на чипсета си имал термо подложка, и след като си сложил термо паста на негово място, сега радиатора може да няма контакт с пастата и следователно няма охлаждане.

Глупости ми се струват туй за часовете за термо пастата.На много лаптопи съм сменял паста и на настолни компове но такова нещо няма.Или ти пада веднага температурата или проблема е някъде другаде.На някой чипсети на дъната на лаптопите има термо подложка с различна дебелина, защото с термо пастата няма да уплатни (разтоянието между радиатова и кристала е прекалено голямо).Така че ако на мястото на чипсета си имал термо подложка, и след като си сложил термо паста на негово място, сега радиатора може да няма контакт с пастата и следователно няма охлаждане.

Зависи от какви химични материали е съставена пастата.Давам ти пример : тия секундните лепила поксипол например виж че трябва да се смесят 2 различни съставки докато стане само 1 цвят,т.е. докато съставките се слеят.И тук е нещо подобно

Edited by Asparuh1231

За пръв път чувам за такава термо паста ?

да не са му шибнали някое фоксипол двукомпонентно :)

Може и да има не сопря защото не знам но стандартните не се чакат изобщо

1 person likes this

И аз знам че не се чака, но след смяна на пастата температурата на видеокартата ми е много висока. Температурата на прцесора е ниска, а пък картата малко да се напъне и се изключва компютъра все едно няма охлаждане а, сложих и на нея термо паста. Относно термо подложката има такава но не е за картаата ами си стои на друг компонент, който не знам точно какъв е и няма общо даже с медната тръбичка на вентилатора. Под медната тръба (радиатора) има три последователно наредени компонента на които се слага паста, първия е видеокартата, втория не съм много сигурен за какво, а третия е процесора. Когато го отварях за първи път имаше паста и на трите, която аз изчистих и замених с тази новата, но видео картата взе да грее и не мога да си обясня защо така

Уточни модела и спецификациите на лаптопа. Може някой да е чувал за подобен проблем специално за този модел.

Модела и спецификациите съм ги дал горе в първия пост на screen и много се надявам някой да знае как се оправя. Смених два вида термопасти, като втората (тази за която написах) беше най-скъпата в магазина защото си мислех че този проблем е от първата ама май май не се оказа това проблема

Опс, извинявай! Пак не съм гледал като хората...

Освен случайно да не си сложил малко повече от пастата на GPU-то? Пробвай да изтъниш още малко слоя, който си нанесъл върху него. Може би изисква по-малко термопаста от процесора.

Изключително некомпетентно изказване - "изчакай еди колко си време,за да почне да ти работи пастата...".Бягай от този"майстор"надалече!!!Ако синка е зацепен за проца равномерно,с тънък слой паста,няма какво да изчакваш-палиш и всичко е о.к.Пастата,която си взел,е най-добрата на пазара/е,почти/.Аз ползвам от същата,основната част са сребърни частици,дейонизирани,дори и при по-дебел слой и стичане по цокъла на проца,не дава окисляване.Проблема не е в нея.Често пъти проца и чипът на видеото не стоят в една и съща равнина,изглеждат на една височина,но видеото е малко по-надолу.Това се компенсира с термо-лепенки.При теб имаше ли такива?Обърни внимание,че пристягащите винтове на проца имат номера/от 1 до 4/.Развиват се от 1 нататък и при слагане-обратно.С цел равномерно притискане в равнината на охлаждане.Имай пред вид,че проц от прегряване не може да изгори,поне не и съвременните/поне аз не съм успявал/.И без синк съм палил,тръгва 5-10 сек,казва нещо от рода"..ти луд ли си бе,нямам охлаждане.." и OFF.Не стои така въпроса с видеото обаче!!Така че виж да не си оставил хлабав винт,да няма непокрита зона с паста на видео чипът и т.н.

С тези пасти отварях лаптопа многократно и започвам доста сериозно да му амортизирам болтчетата и ме е страх да не стане така че да стигна до положение да не мога да завъртя/развъртя някое доста скоро. Всички болтчета са стегнати проверил съм ги доста пъти, а видеото и процесора са на една равнина. Даже като слагах от тази новата процесорна паста, завъртях болтчетата и после за проба махнах охлаждането за да видя дали не е останало непокрито място. Всичко е наред като слагане на процесорна паста като количество, равномерно е и точно това ме стряска. Вече втори ден се надявам да се сетя да не съм объркал нещо, но уви уж всичко е по учебник, а видеокартата пак грее. Хубавото е че и тя като прегрее се изключва ама аз гледам да не му давам много зор и не знам какво решение ще намеря на проблема. Наистина виждам колко е добра тази паста като съдя как процесорната температура ми спадна доста и държи около 45 градуса, което е направо невероятно за AMD процесор в тези жеги.

С тези пасти отварях лаптопа многократно и започвам доста сериозно да му амортизирам болтчетата и ме е страх да не стане така че да стигна до положение да не мога да завъртя/развъртя някое доста скоро. Всички болтчета са стегнати проверил съм ги доста пъти, а видеото и процесора са на една равнина. Даже като слагах от тази новата процесорна паста, завъртях болтчетата и после за проба махнах охлаждането за да видя дали не е останало непокрито място. Всичко е наред като слагане на процесорна паста като количество, равномерно е и точно това ме стряска. Вече втори ден се надявам да се сетя да не съм объркал нещо, но уви уж всичко е по учебник, а видеокартата пак грее. Хубавото е че и тя като прегрее се изключва ама аз гледам да не му давам много зор и не знам какво решение ще намеря на проблема. Наистина виждам колко е добра тази паста като съдя как процесорната температура ми спадна доста и държи около 45 градуса, което е направо невероятно за AMD процесор в тези жеги.

Да не би датчика да ти се е прецакал и да ти отчита грешно и за това да се рестартва

Това не е лоша идея само че аз си нямам и на представа как мога да проверя безопасно дали е така и не знам къде се намира този датчик, а възможно ли е да не отчита правилно въпреки че температурата си се покачва само когато натоварвам видеокартата. Може и да си прав защото ми се изключва и когато съм в BIOS например а тогава не мисля че изисква нещо кой знае колко от видео картата че да я нотвари ама не знам. Аз в крайна сметка се престраших и пробвах още два три пъти с различно количество паста на трите компонента ама резулата е един и същ и махнах болтчетата и долните капаци с готовност евентуално за ремонт. Нямам възможност и много време, а и компютъра ми трябва (за радост само за офис работа) и ако не се оправи докато си свърша работата най-вероятно ще го нося на ремонт и се надявам да попадна на добър специалист

Мдаа,неприятно.Като ти гледам шота на темп.не ми изглежда чак толкова висока темп.на видеото,но щом се изключва...Направи един тест на рама/с мемтест/и на харда/с хард диск сентинел/,но избери версии без графична среда/под дос/.Използвай Хиренс,версия 6,тя работи прецизно,просто за инфо...а колкото до датчика,най-верни показания за истинските темп.дава под биос,но щом се изключва под биос...

Моето мнение е че на видео картата не се слага термо паста а термолепенка

Най вероятно там е причината с термопастата самия охладител не прилепя добре за чипа, и за това прегрява за секунди.

Edited by valio_w

В това има логика, но до колкото знам термолепенката няма тази термопроводимост на термопастата, а всички знаем темепратурите, при които работят ati и amd колко са високи. Страх ме е да прбвам за да не я изгоря затова мисля да се обърна към сервиз те да пробват защото аз се уомрих много.

Абе щом фабрично е имал термо подложка значи е имало защо.То има различни видове термо подложки с различна дебелина и различна проводимост на топлината.Въпроса е каква дебелина трябва да сложиш и с каква проводимост ще е.

виж оригинално да не е било с лепенка ...

ако си сложил на нейно място термо паста е нормално...

я пробвай да сложиш повечко, технически не е правилно но ще си сигурен че си обрал всичкия въздух между

охлаждането и чиповете

Вече разбрах какъв е проблема. Наистина не се слага термо паста ами е било Thermal Pad, който като махах охлаждането се разрони различно сега се сетих и понеже бяха доста спечени заедно с процесорната паста имаха един и същ цвят и аз си мислех че са едно и също нещо, но не. Сега съм закърпил положението с доста процесорна паста колкото да не се изключва че ми трябва и като свърша работа му предстои нов живот :D Благодаря на всички за помощта

А случайно някой да знае как да избера подходящ Thermal Pad. Каква топлопроводимост ми е нужна? Лап топа както казах е HP g62-a05sq модел ако може някой де помогне ще съм му много благодарен. Модела на видео картата се вижда горе в първия пост.

Здравей

Радвам се че успях да ти помогна значи термолепенки има при камеа

http://www.laptopremont.com/

Свържи се с тях и попитай

Поздрави

On 28.06.2012 г.,, Guest ert65 said:

Здравейте, имам лап топ HP G62. Реших да сменя процесорната паста и реших да си купя Arctic Silver 5 и я смених. Изчистих го защото много ми загряваше и не се търпеше. След смяната обаче се получи проблем. Ако реша да вляза в BIOS компютъра прегрява и се изключва. Ако пусна игра също прегрява и се изключва. Интересното е че температурата на процесора е ниска, но въпреки това се изключва.

540add7c5ddf07f5.png

Само че на картинката се вижда, че май видео картата прегрява. А сложих еднакво количество процесорна паста, тънък слой както си трябва и на процесора и на видео картата. В магазина ми казаха че за да започне да работи както трябва термопастата трябвало да се изчака 50-70 часа. Вярно ли е това и ако не се оправи какво трябва да направя понеже компютъра ми не е в гаранция и започнах да се притенсявам доста.

3fd68a2449b0124b.png

лично мнение :

вземи си паста MX4 мажи и не слушай консултантите които ти я продават за него всичко е добро-трябва да ти го продаде

лично аз слагам само такава и няма издънки даже на презапоени видеокарти

Много актуално бе,Пламбо!?! Вдигаш тема на около 3 години!!! и даваш съвет,който е в темата от 3 години!То ясно че си нов,ама.....

Гост
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Отговори на тази тема...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...