Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Rohin

Мнение за Samsung NP300E5Z-S01BG

23 posts in this topic

Здравейте, искам да направя един подарък за празниците и съм с бюджет до 1000лв. Та съм се спрял на този модел на Samsung - http://www.laptop.bg/laptops-samsung-NP300E5Z_-samsung_np300e5zs01bg_NP300E5Z_S01BG и бих се радвал да чуя вашите мнения относно избора ми. Благодаря предварително.

Добри са, още не съм видял някой да се оплаче от тях. Ако си го харесал взимай спокойно...

Процесорът е от последно поколение, Sandy Bridge, има 4GB 1033x RAM.

Видео картата не е от най-висок клас, но ако не възнамерявате да играете тежки игри, няма да има проблеми :)

Гаранцията е 2 години emoticon-0148-yes.gif

1 съвет ако още четеш темата, калибрирай си батерията прези BIOS-а като махнеш опцията за 80% зареждане временно, иначе не отчита като хората оставащия заряд (ако първия път батерията се зареди до 80% се появяват тези проблеми, не знам как си го направил ти). Оттам нататък със здраве.

1 съвет ако още четеш темата, калибрирай си батерията прези BIOS-а като махнеш опцията за 80% зареждане временно, иначе не отчита като хората оставащия заряд (ако първия път батерията се зареди до 80% се появяват тези проблеми, не знам как си го направил ти). Оттам нататък със здраве.

Към този съм се насочил и аз, ако някой има впечатления как е батерията в сравнение с V5Z плз да каже, според познати V5Z предлагал най-дълъг живот на батерия в тоя 900-1000лв. клас :-)

Не бих ти препоръчал този Samsung.Има доста оплаквания от display-а,относно яркостта и това,че натоварвал очите за много малко време.

Контраста е като на всеки друг лаптоп в тоя клас - матриците дето слагат за БГ продуктите са еднакви според бюджета - в тоя клас реалния контраст е около 200-250:1 след настройка - като го сравниш с 80 000:1 на добър монитор и ти става лошо. Това че натоварва очите изобщо не е вярно дори за гланцовите им модели, да не говоим за такъв с матирано покритие. Че лаптопа не е най-качествения на пазара обаче, не бих отрекъл. HP 4530s и ThinkPad E520 са добри бизнес модели, но са и по-скъпи за същата спецификация.

Може и да си прав,просто като потърсиш проблеми с този лаптоп в нета,почти всичките оплаквания са относно display-a.

Едит: Щом бюджета ти е 1000 лв,това е идеално за теб,даже ти дават и чанта: http://laptop.bg/laptops-hp-ProBook_4530s-hp_probook_4530s_A1G04ES

Edited by Strike

Може и да си прав,просто като потърсиш проблеми с този лаптоп в нета,почти всичките оплаквания са относно display-a.

Едит: Щом бюджета ти е 1000 лв,това е идеално за теб,даже ти дават и чанта: http://laptop.bg/lap...k_4530s_A1G04ES

Благодаря за мнението, има ли линк към тези оплаквания, на мен ми се стори само че ъглите на гледане са слаби, но това е бял кахър.

HP-то е добро заради алуминия и чиповете, но тая марка ми е супер нелюбима, батерията ще държи по-малко, а и допълнително за гаранция ще се плаща :) Верно ли е че Самсунга имал wireless HDMI?

Самият лаптоп е добър като цяло. Това с натоварването на очите го има, защото LED подсветката на конкретния модел има ниска честота на трептене, която може да бъде възприета от по-чувствителните очи (каквито са моите). Т.е все едно гледате стар CRT монитор. Това е недомислица от Самсунг, тъй като другите производители са се усетили и имат значително по-висока честота на LED подсветките или пък проблемът се наблюдава при най-тъмен екран. Ъглите на видимост са лоши, но не по-лоши от средностатистическия лаптоп в този клас. Контрастът е нисък, тъй като черното е буквално сиво, затова цветовете изглеждат размити. Говорителчетата са със сравнително слаб звук. С дисплея и говорителите се изчерпват негативите. Лаптопът е тих, с добра производителност, добър дизайн (по-малък корпус при запазена 15.4 инчов екран), сравнително лек и с издържлива батерия (5-6 часа). Не грее. Моят съвет е - ако имаш чувствителни очи - да погледнеш друг лаптоп, а ако не си много претенциозен - да се позамислиш за този модел.

Самият лаптоп е добър като цяло. Това с натоварването на очите го има, защото LED подсветката на конкретния модел има ниска честота на трептене, която може да бъде възприета от по-чувствителните очи (каквито са моите). Т.е все едно гледате стар CRT монитор. Това е недомислица от Самсунг, тъй като другите производители са се усетили и имат значително по-висока честота на LED подсветките или пък проблемът се наблюдава при най-тъмен екран. Ъглите на видимост са лоши, но не по-лоши от средностатистическия лаптоп в този клас. Контрастът е нисък, тъй като черното е буквално сиво, затова цветовете изглеждат размити. Говорителчетата са със сравнително слаб звук. С дисплея и говорителите се изчерпват негативите. Лаптопът е тих, с добра производителност, добър дизайн (по-малък корпус при запазена 15.4 инчов екран), сравнително лек и с издържлива батерия (5-6 часа). Не грее. Моят съвет е - ако имаш чувствителни очи - да погледнеш друг лаптоп, а ако не си много претенциозен - да се позамислиш за този модел.

Хм, да, имаш право - http://forum.notebookreview.com/samsung/644713-np300-15-6-led-antiglare-display-strains-my-eyes.html - даже не знаех че LCD може да има различни refresh rate. На CRT мониторите забелязвах всяко трептене под 72Hz, тъй че тук сигурно ще е изморително, ще го разгледам по-продължително време. И без това Digitimes днес пуснаха че Sandy Bridge машинките се очаква да паднат с 20-ина % края на март заради новите Ivy Bridge машини... http://www.digitimes.com/news/a20120222PD213.html

В тоя бюджет лаптопите работят на 60 MHz - и моя Samsung е на толкова...съвсем нормално е. Проблема не съм го забелязъл докато си играех със 3 серии както в БГ, така и в UK. Вероятно е проблемна бройка, иначе щеше да има повече от 1 оплакващ се от проблема и определено и аз щях да го забележа :) Все едно, ако не ти е спешно изчакай Ivy да се появят, в момента цените са най-високите от доста време насам, не е добър момент да се купува освен ако не ти е спешно.

Това, което ти се показва при properties на графичния адаптер, не е това, за което говорим. На всички лаптопи, като дадеш properties, се показват тези 60 Hz. Tъй като активираните LCD пиксели не светват/загасват между отделните фреймове, те не водят до появата на трептене, независимо колко Hz са зададени. Говорим за самата LED подсветка, при която ,за да се създаде илюзия за затъмняване, LED светят on/off...Ако честотата е много ниска - както е при този модел, при по-чувствителните очи се създава напрежение, аналогично при работа с CRT с нисък refresh rate. Най-елементарен тест е размахването на пръсти или химикалка пред дисплея...ако виждате очертанията на пръстите си или предметя ясно, докато го размахвате, това значава, че LED подсветката има честота, която може да бъде уловена от вашето око. Ако виждате предмета замазан, това означава, че честотата е достатъчно висока и мозъкът не я възприема.

Това, което ти се показва при properties на графичния адаптер, не е това, за което говорим. На всички лаптопи, като дадеш properties, се показват тези 60 Hz. Tъй като активираните LCD пиксели не светват/загасват между отделните фреймове, те не водят до появата на трептене, независимо колко Hz са зададени. Говорим за самата LED подсветка, при която ,за да се създаде илюзия за затъмняване, LED светят on/off...Ако честотата е много ниска - както е при този модел, при по-чувствителните очи се създава напрежение, аналогично при работа с CRT с нисък refresh rate. Най-елементарен тест е размахването на пръсти или химикалка пред дисплея...ако виждате очертанията на пръстите си или предметя ясно, докато го размахвате, това значава, че LED подсветката има честота, която може да бъде уловена от вашето око. Ако виждате предмета замазан, това означава, че честотата е достатъчно висока и мозъкът не я възприема.

това е така ,ето тук още малко информация http://en.wikipedia.org/wiki/Refresh_rate

Edited by Asparuh1231

Бе това ясно, не падам от марс. Хубаво обяснение иначе. И все пак не съм забелязал такова нещо, а в нета намирам оплакване от 1 човек. Ако има и други може да е проблем с модела, но може да е проблем с подсветката на конкретния лаптоп. Лесно може да се провери - отива се в магазина и се гледа за конкретната болежка.

Е минал съм в технополис, всички NP300e5z имаха този феномен :)

Странно, нямам идея как съм го подминал след като си играх с brightness-a на 2 различни лаптопа на различни места...и още по-странно, RV-то на сестра ми няма този проблем макар, че дизайна е на 95% същия (освен безела и гланца вместо матовката има още няколко малко разлики)... V5Z има ли го същия проблем? Тука в англия в момента има V5A и E5A, може да се разходя утре да погледна дали ще видя подобен проблем.

Edited by Caco

Проблемът се вижда когато осветеността не е на макс, защото тогава LED не трепти.

Според мен Самсунг си продават "боклуците" и повредените партиди в държави като България, защото на запад никой няма да им ги купи, а и там потребителите имат право на връщане на стоката до 2 седмици без дори да назовават причина. Примерно за 300е5c из западните форуми и тестови институции му пишат добра оценка за дисплея, а из източноевропейските все се оплакват. А говорим за един и същи модел, напр. 300Е5C-А02BG и 300Е5C-А02DE или US и т.н. Окончанието BG би трябвало да определя само надписването на клавиатурата, но не и различни дисплеи. И аз като го видях в Techno***** ми направи много лошо впечатление картината.

Дано да греша, но имам усещането, че ни мислят за балъци...

Здравей, още ли го ползваш и дали още работи добре лаптопа?

Проблемът е в лошо филтрираното ШИМ управление на подсветката, а не в опресняването. ;)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0