dancho57

Ремонт видео карти на лаптопи с Infrared BGA Rework station-Пазарджик

44 posts in this topic

оффтопик:

Имам същия "дзвер" IR6000 чиповете се смъкват при 225 градуса(безоловен) и 185 ако са били реболвани с оловни топчета.Температура на долния нагревател 165 градуса, на платката 95-100 градуса .Температурата 225 градуса съм я мерил със сонда на кристала на чипа,на топчетата може да е няколко градуса по малко ,но чипа се разпоява отлично .При по висока температура "смъртността е висока" :P Не знам как при 260 градуса оживяват чиповете.....при тази температура обикновено се надуват или пускат топченца калай из под кристала.... Сори за офтопика

На всички всезнайковци по темата температури, профили и т.н. ще кажа няколко думи.

АCHI IR6000 е много добра машина за своя ценови клас, но с някои малки забележки:

1. Щатната термодвойка не е линейна, след 160о C дава грешка от порядъка на -20%.

2. Същата тази термодвойка не е предназначена за контактно мерене на температурата. От там идва и една погрешност от около 15%.

3. И още нещо, ама много важно, разбирачите да вземат да попрочетат за физичните свойства на фотомаските на платките. Щотот си има и тук тънкана, ама китаеца като направи платката, кърти местата за температурен контрол, щото ганьо да духа супата.

4. Повечето термодвойки на пазара в Б-г са с неясен произход и не са за толкова прецизни измервания, т.е. с контролера на IR6000 не може да се постигнат заветните 0.5% точност.

И така, по-добре да се заложи на качествена термодвойка от типа Pt100, за контактно мерене на температура. Истинска е, линейна на 100% в интервала до 600о C.

Те това е де, и не се юркайте на повече от 493,15 келвина, нема смисъл, покат се чиповете.

Ameng,на 217 ще вдигнеш чипа заедно с контактните площадки.Щото там му е солидуса.Ликвидуса му е на 219-220.Това за най-разпространеният Sn96.5/Ag3/Cu0.5.И се препоръчват 3-5 градуса над ликвидуса,да ти е мирна главата.

На част от платките произведени от Фокскон,стои тинол,който е по-високотемпературен.Приблизително 235-240 ликвидус,в този порядък.Чул си явно нещо,не си разбрал,влизат ти малко сонита и т.н.Както и да е.

Термодвойката на 6000 си е баш контактна,нещо си се объркал.Просто е боклучава,както и PID-а,монтиран в тази кошница,така и неговият софтуер.

Би ли предоставил конкретна информация за "физичните с-ва на фотомаските",някакви документи,където да се прочете информацията,свързана с процеса,който ни интересува.Щото ми се струва,че тук направо се изстреля в космоса,от зор да покажеш колко ужасно безобразно много знаеш.Термодвойката и пид-а ги боли кур@ за фотомаската,казвам ти го просто информативно.Няма специфични точки за температурен контрол,които някой долен гаден китаец да кърти.Те са само в твоята глава.При промишлен монтаж се използват безконтактни датчици,по обясними причини.При ремонтна дейност препоръката е термодвойката да се закрепва плътно до чипа,или под него,има и такива.

пт100 е прилична термодвойка,но е много инертна.Да не говорим,че при промяна на термодвойката с различна от тази,предвидена от производителя,е желателно да се калибрира пид-а,че може да стане беля.

Защо вместо да бачкаш и да правиш пари,се напъваш да доказваш в интернет колко много знаеш.Не ти се получава.

Edited by nbrepairs

@nbrepairs

Ама аз си бачкам бе, ама в последно време идват много смазани машини и става трудно с частите. А и като им подлеят колофон става мазало и карамел.

За меренето на температурата, пробвай с безконтактен термометър и с щатната сонда на IR6000 и тогава приказвай. Тук ще видиш какви проблеми създава маската. А и до всеки чип китаеца все пак е оставил точно определено място за температурен контрол при ремонт - става за контактно мерене, а и за безконтактно.

За мерене температури на платката, потърси Hannstar например, какво дават за техните платки, как и къде да се мери.

За инертността на процеса, ами и Pt100 си е достатъчно бърза, стига да е съобразена по размери разбира се.

И нищо лично към никой. През сервиза са ми минали много машини, някои "правени" от колеги от форума. Нема да Ви кажа кои са, че не е честно спрямо тях. Не са ми конкуренция. Да си му мислят клиентите.

Айде, лека нощ.

Невиждам защо се мачите да спорите с музикант 57 -ми набор как и какво той човека си е експерт :acute: се едно да спориш с грамофона

А и мисля че снимките от парвият пост сами по себеси говорят достатачно

Приятелю,аз не споря с никого както виждаш от целия пост,и не искам да спря.

Просто съм си дал реклама тук,а пък вие го обърнахте на панаир.

Никого не карам насила да ми носи лаптопи за ремонт,и освен това за да бъда по точен

откакто съм отворил сервиза вече 6 месеца имам върнати само 3 лаптопа след нагряване

и то 1 след след 1 месец и 2 след 3 месеца.А ребалнати нямам върнати нито един.

Да вярно е че бях музикант и то цели 17 години извън БГ, даже мога и да ти посвиря някой път но това е друга тема на разговор,сега съм тук и се занимавам с ремонт на лаптопи и съм доволен от себе си.

Оставете ме на мира да си върша работата а и вие си вършете вашата,за всеки има въздух под небето.

Ако толкова ти пречат снимките мога да ги махна не е проблем,с тях и без тях достатъчно работа си имам.

Ако можеш да дадеш съвети относно ремонтите на драго сърце ги приемам,но не и с тънки подигравки

дали съм музикант или набор 57,това е без значение.

Пожелавам на всички които имат инфраред станций да имат много успешни ремонти,а на тези които нямат да си купят и спрете да се заяждате с мен защото не ви прави чест.

Поздрави!

Edited by dancho57

Данчо, именно затова коментираме, щото музикантите ремонтират компютри, че и запояват, лекарите карат таксита, таксиджиите (бакшишите) отключват GSM-и, ами сбъркана работа от всякъде.

Абсолютно си прав Ameng,тук в Бг всичко е нагоре с краката.Който разбира и който не разбира всеки грее и пои.

Моята професия е електроника,но преди години от немайкъде станах музикант и тръгнах по европа

да изкарвам парички (леко и приятно) като не съм спирал да се занимавам с електроника.

Но сега виждам переспектива в ремонта на лаптопи и затова се върнах пак към електрониката.

Може би бях поизостанал малко в тази свера но мисля че наваксах загубеното вече.

А помежду другото чипа който съм сложил на снимката съм го свалил от дъно което беше нагрявано

незнайно с какво и от кого и оплескано с колофон,като не предполагах че ще има такъв отрицателен ефект

и ще е трън в очите на колегите ако мога така да ги нарека(колеги само по драсканици).

Но както и да е минало бешало както казват.

С удоволствие бих помогнал на всеки с каквото мога и ако мога,но никога не бих се подиграл със

знанието и незнанието на колегите от форума .

Казвам това ,за да не си мислят някои млади момченца че съм само един прост музикант.

Edited by dancho57

Браво момчета.

Тука се вижда много ясно, кой работи здраво и кой само филосовствува цитирайки документи и точности

от които няма никакъв смисъл, особено когато се касае за практика и чиста наука (теория) които много често се разминават даже до 100%.

Аз съм Инженер Физик по образование, който няма и час практика в своята област (атомна и ядрена физика), който е много добре запознат с измервания и допустими грешки .

Уродливата система в БГ ни докара до това положение да не можем да оползотворяваме потенциала си там за където е бил моделиран.

Това не значи че не можем да бъдем добри и в други области.

Истината е една

- Здраво бачкане.

Иначе всичко друго остава в сверата на кафеените еуфории и чесане на езици.

А ние Българите това го умеем мнооо добре в БГ.

Edited by kaa

Занимателно четиво от ALTERA.

Надявам се че ще бъде полезно и интересно за колегите "копащи" в тази област.

an353.pdf

Здравейте,

някой може ли да ми предложи качествено отремонтиране на BGA във Варна или такъв, който да работи с куриери? Само да уточня, че GPU вече веднъж е реболван. Става въпрос за HP Pavilion dv2000/2700 с nVidia 8600GS.

Очаквам предложения с цена!

Поздрави

Edited by avus

Привет, чипа е реболван или грят?

Иначе - batgoshobs в Бургас и pipkata в Търново...

Здравейте,

чипа е професионално реболван в Торин компютри - София. Имах 30 дни гаранция, изкара 7-8 месеца и пак същата ЧЕРГА.

Някакви ориентировъчни цени?

Поздрави

Здравейте,

чипа е професионално реболван в Торин компютри - София. Имах 30 дни гаранция, изкара 7-8 месеца и пак същата ЧЕРГА.

Някакви ориентировъчни цени?

Поздрави

Pipkata

batgosho - Ремонт на лаптопи - БУРГАС! (включително дънни платки)

С ребол надежден ремонт на прегрял чип няма как да стане.

Единственият възможен вариант за качествен ремонт е чрез замяна с нов чип.

Разполагаме с голямо разнообразие от нови чипове на Nvidia и ATI.

Пиши ми на лични за подробности .

аз на приятели и познати пека дъната във фурната на печка раховец, по-рано на 15 минути сега като изгоря единия реотан за повечко минути, отгоре има три котлона само малкия работи да си правя пържени яйца, правя го от 3 години и нямам ни един върнат

Edited by halibali

Ми да, даже и малко зехтин може да им слагаш и лимони, да стават по-качествени.

То затова сервизите са пълни с препечени дъна...

off topic: (то всичко което е написано тук е офф топик но...)

Напишете в Google : bga rework .На първо място излиза рекламата на съфорумника данчо57.

Ха сега,кой печели?Искали сте да му извадите очите а сте му изписали веждите.

On 28.03.2012 г. at 11:18 PM, nbrepairs said:

Ameng,на 217 ще вдигнеш чипа заедно с контактните площадки.Щото там му е солидуса.Ликвидуса му е на 219-220.Това за най-разпространеният Sn96.5/Ag3/Cu0.5.И се препоръчват 3-5 градуса над ликвидуса,да ти е мирна главата.

На част от платките произведени от Фокскон,стои тинол,който е по-високотемпературен.Приблизително 235-240 ликвидус,в този порядък.Чул си явно нещо,не си разбрал,влизат ти малко сонита и т.н.Както и да е.

Термодвойката на 6000 си е баш контактна,нещо си се объркал.Просто е боклучава,както и PID-а,монтиран в тази кошница,така и неговият софтуер.

Би ли предоставил конкретна информация за "физичните с-ва на фотомаските",някакви документи,където да се прочете информацията,свързана с процеса,който ни интересува.Щото ми се струва,че тук направо се изстреля в космоса,от зор да покажеш колко ужасно безобразно много знаеш.Термодвойката и пид-а ги боли кур@ за фотомаската,казвам ти го просто информативно.Няма специфични точки за температурен контрол,които някой долен гаден китаец да кърти.Те са само в твоята глава.При промишлен монтаж се използват безконтактни датчици,по обясними причини.При ремонтна дейност препоръката е термодвойката да се закрепва плътно до чипа,или под него,има и такива.

пт100 е прилична термодвойка,но е много инертна.Да не говорим,че при промяна на термодвойката с различна от тази,предвидена от производителя,е желателно да се калибрира пид-а,че може да стане беля.

Защо вместо да бачкаш и да правиш пари,се напъваш да доказваш в интернет колко много знаеш.Не ти се получава.

Извинявайте че се намесвам след толкова дълго време от създаване на темата но сега я прочетох .PID контролера си е доста читав .Не съм съгласен че е боклучав.Просто самата машина не е направена като хората.С тия керамики (китайски) няма как да достигнеш прецизна температура та ако ще и на скъпия PID да му сложат.С немските нещата стоят по малко по различен начин.Материала на нагревателя трябва така да е подбран че да излъчва в определен диапазон на инфрачервения спектър.В противен случай си купувате една печка с обикновени реотани за и около 1000 лева.Разработчиците на този тип машини са осъзнали този факт и от преди няколко години произвеждат станции с горещ въздух.Там температурата се контролира по прецизно то керамиките .Отделен е въпроса че при станциите с керамики има две зони .Долната затопля дъното до около 160 -170 гр.което намалява шанса на дъното да оцелее след една такава интервенция.Препечения чип е друга бира.Аз преди да си купя моята станция изчетох доста форуми(чужди) .Мнения за и против горещия въздух и накрая се убедих че с горещия въздух е сто пъти по добре от колкото с керамика.Особено ако станцията е с три зони на погряване.При този метод се увеличава шанса на дъното да живее след подмяна на графичния чип.Не се товари температурно толкова колкото при двете зони.Има и още подробности по профилите на станциите с три зони но не е тука мястото да ги напиша.Аз лично си купих HONTON HT-392 и смея да кажа че  дъно рядко се скапва при смяна на чип.Трябва е малтретирано от някой малоумник с духалка за да се скапе.

IMG_7021.JPG

IMG_7020.JPG

Edited by aisikterix