Sign in to follow this  
Followers 0
crss

Lenovo IdeaPad Y570

1 post in this topic

Здравейте, пускам и аз своето ревю за наскоро нашумелия Lenovo IdeaPad Y570.

Това са техническите характеристики на модела, който имам аз и който ще разгледам в ревюто:

Серия:

Ideapad Y570

Процесор:

Intel Core i7-2630QM (2.00/2.90GHz 6 MB Cache)

Оперативна памет:

8GB ( 1x4096MB + 1x4096MB) DDR3 1333mhz

Видео карта:

NVIDIA GeForce GT 555M 1GB GDDR5

Хард диск:

750 GB SATA 5400rpm

Дисплей:

15.6-инчов (39.62 cm) HD (1366x768) Гланцов дисплей

Оптично устройство:

Двуслойна DVD записвачка

Свързаност:

10/100/1000 Ethernet LAN, 802.11 b/g/n стандарти, bluetooth

Интерфейси:

- 2xUSB 3.0

- 1xUSB 2.0

- 1xUSB/eSATA комбиниран

- 2-мегапикселова уеб камера

- вграден микрофон

- HDMI

- изход за слушалки и тонколони

- вход за микрофон

- вход за мрежови кабел

- 5 в 1 четец за карти памет

- JBL колонки

Батерия:

6-клетъчна батерия

Тегло:

2.7кг.

Да започнем с основното описание. При доставката си лаптопът дойде в красивото Lenovo кашонче, вътре беше окомплектован подобаващо и стилно.

Снимка

При изваждането му от калъфа размерите и теглото бяха в рамките на един нормален 15.6 инчов лаптоп, на дебелина е почти колкото старият ми лаптоп (ASUS F3U от 2008 година, споменавам модела защото може да го ползвам и по-надолу като база за сравнение). Зарядното за лаптопа е доста голямо, но не особено тежко за размера си. На снимката зарядните са както следва: за HP, за ASUS и за Lenovo-то. Снимка Първо впечатление от лаптопа ми направи стилният капак. Снимка Черен, с финно изрисувани ромбоидни точици с различен размер, които формират една разчупена решетка върху капака, който иначе е напълно гладък. Снимка Върху него стои и логото на компанията - надпис Lenovo достатъчно голям и красив.

Снимка Дисплеят е окантен от оранжева линия по краищата. Нещо което на някой хора би се сторило грозно, но според мен е направено изцяло в рамките на стилното и дизайнерите са спрели много преди кича. При поглед отдолу забелязваме, че дори и дупките за въздуха на долният капак са се срещнали с дизайнерите.Снимка

В лявата страна на лаптопа стоят VGA, и HDMI портове за свързване на външен монитор, радиатора от който излиза горещият въздух, LAN порт, USB+eSATA комбиниран порт, USB 2.0 порт и входовете за микрофон и слушалки. Снимка

От другата страна имаме два високо скоростни USB 3.0 порта, DVD устройството, вход за захранването и Kensington lock система за заключване. Снимка

В задната част на корпуса няма нищо освен батерията, а в предната виждаме 4 светещи мека бяла светлина лампички, съответно за вкл./изкл. на тъч пад-а, за захранването, батерията (светлината става червена когато батерията има малко оставащо време за работа) и безжичните връзки. Снимка След тях е и 5 в 1 слотът за карти памет. А след тях метално плъзгащо копче за включване на технологията Optimus, която регулира кога да се ползва външната видео карта за по-голяма производителност и кога вградената в процесора за пестене на енергия. Снимка Когато Optimus е включена свети бяла светлина. След него е пластмасовият плъзгащ бутон за включване и изключване на Wifi и Bluetooth модулите.

След отварянето на капака останах приятно изненадан. Вътрешната част на корпуса около клавиатурата е от алуминий с не прекалено светъл сив цвят, който при различно осветление има различни отенъци и може да ви се стори дори лилавеещ. Снимка В горната част в двата противоположни края седят двата говорителя на JBL, всеки по 2 вата, които възпроизведоха превъзходен звук. До левият говорител е бутона за вклюване, който погледнат от близо се забелязва, че е изграден от малки дупчици, през които минава светлината и отдалеч се вижда като едно цяло. Дори да не разбрахте нищо от обеснението ми на снимките ще се види по ясно. Снимка До него е one key recovery бутона, с който с едно натискане може да направите резервно копие на информацията си. Лично аз не го смятам за необходимо и не го ползвам засега. Поглеждаме надясно и виждаме три светещи лампички които отразяват състоянието на CapsLock, NumLock клавишите и натовареността на хард диска. След тях от другата страна на корпуса до другият JBL говорител са 5-те сензорни бутона, които както предните светят ненатрапчиво, скрити в корпуса почти незабележимо. Снимка От ляво надясно са: Mute на звука, намаляне и увелияаване на звука, One Key оптимизация на картината, регулиране на вентилатора, като след инсталиране на драйвъра тук се появяват интересни опции за стандартен, супер тих, супер охлаждащ и почистващ от прах, режими за вентилатора. Като цяло сензорните бутони по принцип са трудни за използване, но бутоните в този модел са много добре направени, лесни и удобни за употреба. Всеки бутон е леко вдлъбнат за по-добро напипване. Почти веднага се свиква с тях и са много удобни за употреба. Ако все пак не желаете да ги ползвате, бутоните за намаляване и увеличаване на звука имат алтернатива с FN клавишните комбинации.Снимка

Отдолу стои клавиатурата, със стилни раздалечени бутони тип Island Style, наподобяващи тези на Mac-овете, но само наподобяващи. Усеща се леко потъване на места ако се натисне самата клавиатура, но това не е нищо което да ви притеснява. Клавишите спрямо старият ми лаптоп с който бях свикнал са по-малки, но достатъчно раздалечени за по-лесна работа и писане. Shift клавишите са малки, но се свиква. Delete клавишът е удобно разположен над Backspace. Бутоните за стрелките не са отделени, но имат изпъкнал контур за да се разпознават. F-клавишите и Num клавиатурата са с по-малки бутони, вероятно защото се използват по-малко, но все пак остават доста удобни и лесни за използване. В заключение макар и без подсветка клавиатурата е доста удобна.

Снимка Снимка Снимка

Под нея е тъч падът. Голям, удобен, стилен. С една плочка за ляв и десен бутон. Не особено безшумна, но за сега стабилна. Тъч падът поддържа Multi Touch и като сложите драйвърите (synaptics) има опции за скролиране ако сте докоснали с два пръста, жестове и т.н. Общо взето тъчът е перфектен, изключва се със Fn+F6 комбинацията и свети лампичка на корпуса когато е изключен. Преди да си взема лаптопа изчетох доста чуждестранни форуми специално за мнения за този модел, и някой хора са имали проблеми с тъч пада като забавяния и т.н., които са се оправили с промяна в настройките на софтуера за спестяване на енергия на Lenovo. Ако някой има този проблем мога да потърся точно решението, да се обажда.

Като цяло корпусът е изчистен и изискан. Има две лепенки в десния край под клавиатурата, една за Intel Inside Core i7, и една за видео картата nVidia.

Всичко това е завършено с надписа ideapad в долният десен ъгъл, отново приятен, стилен и ненатрапващ.

Корпуса край 15.6 инчовия дисплей е лъскав, събиращ отпечатъци, но все пак това е единственото място където може да оставите отпечатък. Над дисплея се намира 2 мегапикселовата уеб камера с много добро качество, край нея има 2 микрофона за стерео запис, а точно до нея индикаторна лампа която се активира при включване на камерата, за да не сте параноични дали ви следи някой. :) Под дисплея има надпис lenovo а в левият ъгъл Y570, пантите отвън са пластмасови (предполагам самите панти вътре са метални а това е само капаче), отварят се навън за да издадат дисплея възможно по-назад да не си увреждаме очичките. Като цяло са доста стабилни и не усещам прекалено клатене, (мога да го покажа на клип по-нататък като ще сравня с някой друг лаптоп). При отваряне и затваряне не се усеща особена хлабавост. Ограничени са на около 160-170 градуса, т.е. не се отваря до край на 180.

Дисплеят е доста качествен и ярък. 15.6 инча в съотношение 16:9 (widescreen) с резолюция 1366х768 пиксела. За някой е недостатък, че не е FullHD 1080p резолюция, за мен е напълно нормално, все пак по-голяма резолюция = повече пиксели = по качествена картина, но и повече изразходване на енергия и по-малко време на живот на батерията. А и според мен при по-голяма резолюция на този екран всичко би изглеждало прекалено малко и трябва човек да се 'кьори' за да го гледа. Това си е лично мое мнение и някой друг може би би мислил различно. Екрана е LED тип гланцов (glossy), което означава по-ярка картина, повече контраст, но и повече отражения при работа на открито от слънцето. (Не е болка за умиране) Разликата с матовите дисплеи е, че при тях картината не е толкова ярка, но се виждат по-добре при директна слънчева светлина. Ъглите на видимост са доста добри, според моя скромен опит. Вертикалните са по-малки от хоризонталните но като цяло видимостта остава добра дори и ако гледат 2ма човека в екрана.

Технически спецификации.

Процесорът в лаптопа е един от най-добрите за момента в този клас, ако не и най-добрият. Intel Core i7 2630QM, Sandy Bridge технология, 4 ядра всяко по 2.0ghz, с технологията Turbo Boost, която повишава честотата на ядрата до 2.9ghz при нужда. 8 нишковият процесор се разпознава от windows-а като процесор с 8 ядра, макар да има само 4 (само 4.. пхаха) физически ядра. Потребяваната енергия от него достига 35w с включена вградената видео карта. Като за сравнение с предишното поколение i7 процесори се използваха пак 35w, но изцяло от процесора без да се смята и видео карта. Процесорът има 6MB кеш памет от най-високо ниво L3. Общо взето този процесор в момента е върхът, който масовият потребител може да си позволи. Заради това, че е 2ро поколение (Sandy Bridge, разпознава се по 2-ката в началото на името на процесора - 2630QM) процесорът има вградена видео карта (Intel HD3000), която работи при малко натоварване и в режим за спестяване на енергия. Поддържа до DirectX 10.1 и Shader 4.1, което никак не е малко, но пък е със споделена графична памет, и за това по-тежките процеси ги оставяме в ръцете на отделнатa видео карта nVidia 555M.

Видео картата, която този модел притежава е вече споменатата nVidia 555M. Тя е с 1gb памет от типа GDDR5. Поддържа DirectX 11 и Shader 5, изградена е по 40nm технология и използва сравнително доста електроенергия, но за сметка на това е много производителна. Повечето от новите игри могат да вървят на high настройки, с приличен FPS. Технологията Optimus се грижи за това когато използвате нея за тежките програми (CAD) и игри, с всичко останало се справя и вградената видео карта. При натоварване nVidia-та достига 70-80 градуса пикови температури в стая с нормална температура без климатик. (Температурите може да видите в края на ревюто на снимките с бенчмарк тестовете по време на всеки тест, и при нормално натоварване) Резултати, които ми се струват доста добри. Има една малка подробност и по-скоро рекламен трик при тази видео карта, макар че този модел е ужасно производителен, същата видео карта с DDR3 памет, използвана например в Alienware i Dell XPS моделите е с повече процесорна мощ, компенсираща по бавната памет. Така, че въпреки, че картата е една и съща, от nVidia са решили да направят модела с GDDR5 памет, който виждаме в този лаптоп малко по-слаб откъм изчислителна мощ. Това обаче далеч не сваля производителността на видео картата и я държи в класациите след nVidia 550M, като някой казват и че този модел е овърклокнат 550M. Тази графика показва подробни технически детайли за картата с 2та вида памет.

Останалите технически компоненти са 8gb RAM памет, максимално за модела, заради 2та слота, в които са сложени две плочки по 4gb. Оперативната (RAM) памет е със скорост 1333mhz. Доста бърза и производителна. Хард дискът е 750gb. 5400 оборота в минута и се справя с лекота със всички задачи. Моделът има също така 10/100/1000 Ethernet LAN, 802.11 b/g/n стандарти за безжични мрежи, bluetooth модул и всичко необходимо. DVD записвачката е двуслойна, т.е. може да записвате върху двуслойни DVD дискове до 17.1GB информация.

Батерията е 6 клетъчна. Вероятно поради многото енергоспестяващи фактори в лаптопа издържа учудващо много, при намалена яркост на дисплея до край, като след 2рия час малко я засилих, ползване на вградената видео карта, wifi, skype, няколко интернет прозореца, музика и писане на това ревю издържа около 4ч. и половина в балансиран режим (не енерго спестяващ но не и натоварващ).

Софтуер: Лаптопа идва с DOS операционна система, има възможност да се закупи и с лицензиран Windows 7 Home Premium. При инсталирането на операционната система се погрижете тя да е 64 битова, защото 32битовата ще разпознава само до 4GB от оперативната памет. Driver-и за windows-а си изтеглих от сайта на Леново, за да са най-актуалните, защото много често в оригиналните дискове драйвърите са остарели. (Сайтът за свалянето им е: http://consumersuppo...ds/drivers.html ) С инсталирането на всички програми има и много допълнителни функционалности за лаптопа. Някой от тях са технологията на Intel за безжично свързване на съвместими монитори и телевизори. Lenovo EE Boot Optimiser която оптимизира времето за стартиране на windows-a. При моят лаптоп без да се заигравам много с оптимизирането се стартира за около 40-45сек. Самият лаптоп има възможност за добавяне на 64GB SSD хард диск, с който времето за стартиране може да падне до 10-15секунди. Лаптопът се събужда за отрицателно време. Много хора са доволни от опциите за hibernate и sleep, тяхното бързодействие и безпроблемна работа. Аз лично нямам особени наблюденя по тази тема.

Често срещаните проблеми с този лаптоп, от информацията и мненията, които съм прочел за него са сравнително малко. Доста хора, и аз включително, имат проблем със статичен шум при включване на слушалки. Звукът е много тих и почти недоловим, но с натоварване на компютъра се засилва. Този проблем се оправя като първо качите най-новите драйвъри на Realtek HD Audio Manager (от линка по-горе). След това от иконата която ви се появява в tray-а (до часовника) отваряте контролния панел. Свързвате слушалките и щракате два пъти върху зеленият бутон за Line out в дясно на панела, под ANALOG, който трябва да е активен ако сте свързали слушалките. Там ще ви се отвори едно меню в което слагате тикче на Line out, вместо Headphone и проблемът се оправя. Ако това не помага проверете дали контактите в електрическата ви мрежа са правилно занулени.

Ето и резултатите от проведените от мен бенчмарк тестове:

3dMark 03

3dMark 05

3dMark 06

3dMark 11

Windows 7 Benchmark (използва вградената видео карта)

Температури в idle режим, при минимално натоварване със скайп и интернет

Като заключителни думи искам да кажа, че този лаптоп е една от най-добрите оферти за това лято, и може би за още доста време напред. За тази цена с тези параметри и качеството на Lenovo лаптопът няма аналог с никой друг модел на пазара в момента. Като цяло останах доволен от лаптопа, както и от услугите на laptop.bg, дори се обадиха да ме предупредят че доставката ми ще се забави с 1 ден. Ако някой има въпроси относно лаптопа, иска да му направя някоя друга снимка и прочее може да пише тук, а аз ще допълвам в темата. Надявам се да съм бил полезен с избора ви на лаптоп.

Edited by crss
2 people like this