gecatax

Ревю на Lenovo IdeaPad Y570

5 posts in this topic

Здравейте,

днес ще ви запозная с един мултимедиен лаптоп на който станах притежател съвсем наскоро, но съм много доволен за краткото време в което го ползвам.Това е Lenovo IdeaPad Y570.

Моето ревю ще бъде в няколко основни точки който ще разгледаме:

*Първо впечатление и външен вид

*Хардуерни възможности

* Софтуерни възможности

* Хардуерни/софтуерни тестове

* Предимства и недостатъци на модела

Първо впечатление и външен вид:

Първото нещо което ми направи впечатление беше добре опакования лаптоп в кутията.Лаптопа идва в стилно черно калъфче, другите компоненти на комплекта са добре разпределени и отделени.За книжките който идват с лаптопа бях приятно изненадан че всички са на български език, досега не съм си купувал стока на която всички книжки да са само на български език.Много приятно за моето око беше и това че по кутията,книжките,диска с драйвери и лаптопа има тези оранжеви елементи, който не са много и не се натрапват, а само допълват сиво-черния стилен дизайн на машината.Външният стил на машината е насочен малко към по-младата възрастова група, но в същото време и към бизнес клиентите(с своя прикрит стил)

При отваряне на калъфа с който идва лаптопа ще забележите красивия капак с надпис Lenovo.

576189.jpg

576184.jpg

576185.jpg

Отваряйки пък него ще забележим стилната клавиатура, и прикритата бизнес нишка в модела.Покритието около клавиатурата е алуминиево с издържан тъмно сив цвят.Клавиатурата е голяма и много лесна за използване, това което ми хареса май-много е големия Enter това ми беше един трън при покупката на лаптоп, имах една клавиатура с издължен Enter така и не се научих за една година и два месеца да го използвам правилно без да бъркам с Shift.Голям плюс е и наличието на цифрова клавиатура.Всичко дори и в клавиатурата показва за кой хора е ориентиран модела, студенти който много пишат както и бизнес клиенти които прекарват много време пред своите лаптопи.

576243.jpg

576245.jpg

В десния долен ъгъл на машината пише Ideapad което е серията на лаптопа.

Това което ме е дразнило в всички лаптопи е гадните лепенки по него като intel,nvidia… за щастие тука са само две.

http://picbg.net/u/2...7080/576193.jpg

В горния ляв ъгъл на лаптопа се разполагат две копчета и три светлинни индикатора.

Едното копче е за технологията на Lenovo one key индикаторите са за работата на хард диска,дали е включена цифровата клавиатура и последното е за Capslk.

http://picbg.net/u/2...7080/576200.jpg

В другия край на корпуса са разположени 5 сензорни бутона, с който се борави много лесно.Те са за спиране на звука,усилване, намаляне, леко отделени от тези 3 бутона са другите 2.Единия от тях е за режимите на екрана, а другия е за работата на охлаждането.

http://picbg.net/u/2...7080/576204.jpg

Предната част е заделена за няколко важни индикаторни светодиода, намиращи се точно под тракпада. На брой са четири и обозначават активността на тъчпада (може да се изключва с натискането на Fn+F6), активността на системата (ако компютъра е включен и работи тя свети в бяло, а ако е в Sleep режим – мига), статуса на батерията и активността на Wi-Fi модула за безжичен Интрнет.Тук забелязах един дефект, когато е тъмно и Wi-Fi не работи лампата за батерията осветява и мястото за Wi-Fi и може да се обърка че е пуснат.

За дизайна на машината толкова сега нека поговорим за малко хардуер.

Дисплей:

Екранът на Lenovo IdeaPad Y560 е с диагонал от 15.6 инча и разделителна способност от 1366 х 768 пиксела. Повърхността му е гланцова , а подсветката му е лед.На екрана има разположена 2мегапиксела камера, а от двете страни на камерата има микрофони.

Тонколоните няма да коментирам, с надписа JBL на тях просто, за мен удоволствието е голямо не само от това че качеството е голямо но и че системата ми в къщи е пак на JBL.

Технически характеристики

Процесор:

Intel Core i7-2630QM (2.00/2.90GHz, 6 MB Cache)

Оперативна памет:

8GB (1x 4096MB + 1х 4096МВ) – 1333 Mhz

Твърд диск:

750GB SATA (5400 rpm)

Видеокарта:

NVIDIA GeForce GT 555M с 1GB GDDR5 собствена памет

Дисплей:

15.6-инчов дисплей с High-Definition резолюция от 1366 x 768 пиксела и LED светодиодна подсветка (гланцов)

Оптично устройство:

Двуслойно DVD/CD записващо устройство

Комуникация:

10/100/1000 Ethernet controller, WirelessLAN 802.11b/g/n/, Bluetooth 2.1+EDR

Допълнително:

1x USB 2.0/eSATA порт, 2x USB 3.0 портa, 1x USB 2.0 порт, HDMI, жакове за микрофон и слушалки, вградена HD уеб камера, 6 в 1 слот за мултимедиени карти, JBL тонколонки, Kensington заключваща система

Батерия:

6-клетъчна батерия

Дебелина на корпуса:

35.56 милиметра

Тегло:

2741 грама (с 6-клетъчната батерия)

Тегло на зарядното устройство:

501 грама

Батерия:

1 - Батерията в power save при зададени минимално бързодействие на процесора 0%,максимално 10% и яркост на дисплея 10% + ползване на Skype,Mozilla Firefox,възпроизвеждане на клипове от youtube изкара 7часа и 23мин.(+/- 2-3мин.)

2 - Само на Power save при зададено максимално бързодействие на процесора 100% и същото ползване като на т.1 изкара 5часа и 57мин.(+/- 2-3мин.)

3 - Всичко на макс + 555м и TestDrive Unlimited 2 1час и 39мин.(+/- 2-3мин)

За скороста на диска ми се иска да кажа нещо но все още нямам впечатление, при трансфер на данни от настолния чрез Sata-->USB Adaptor скороста на трансфер беше от 45-60мб./сек. което ме изненада прекалено много тъй като харда на настолния е Samsung HD640LJ който не ее много бърз.

* Софтуерни възможности:

Лаптопа при мен дойде с FreeDOS, но може опционално да се поръча с Windows.Инсталацията на Windows при мен отне около 25 мин.На диска с драйвърите, всеки драйвър е в папка, а всяка папка е номерирана кой след кой трябва да се инсталира.Пробемен е само този за изключване на тракпада, но с дърпане на най-новия от сайта на Lenovo http://consumersuppo...ds/drivers.html няма ядове.

* Хардуерни/софтуерни тестове

Първо искам да кажа че съм направил тестове който не са в препърачаните, но явно или Windows-a който съм сложил е проблемен или самия фал който съм изтеглил и някой от тестовете не ми тръгнаха поради ред причини.

Ще започна с един много познат тест 3dmark 03:

576236.jpg

Както се вижда от програмата CoreTemp веднага след теста температурата беше 69* на снимката е 61 тъй като е 30-40сек. след стопа на програмата.

Следва CINEBENCH 10

Single CPU - 4431

Multi CPU - 16 634

OpenGL - 5909

576238.jpg

На всички 3 теста имах и по-високи резултати и по-ниски, тези са осреднени(тоест от няколко снимки избрах тази)

Следва един необичаен тест 7zip.Архива е този на 3dMark 03.

576237.jpg

Следва теста на Windows, незнам защо но така и неможах да го накарам да направи теста с 555м и затова теста е с вградената Intel HD3000 serie.

576241.jpg

Следва тест на паметта Everest:

576242.png

Последния тест беше на TestDrive Unlimited 2 който си вървеше много добре на макимални настройки.

Температурите на машината са:

в покой с леки натоварвания 35-45*

с игра и яко натоварване 71*максимум ми вдигна, процесора го държах 1 час на Prime95 и не вдигна повече от 71*.

* Предимства и недостатъци на модела:

1.Предимства:

цена хардуер - няма по-добро на пазара

JBL-Тонколонки

наличие на цифрова клавиатура

голям Enter

2.Недостатъци

клавиатурата малко се огъва в областта на Delete

и не към модела, а по-скоро към фирмите, няма количества.

Това е от мен, аз съм доволен от инвестицията си, от това колко коректни се оказаха Laptop.bg и любезни по телефона, занапред пак бих се доверил на тях.

Някой от снимките са с линкове, заради форума, нещо не ми позволява да кача повече от тези снимки

Добавям тест на Superpi 1M и 2M---> http://picbg.net/u/2...7080/576269.jpg

Утре на свежа глава ще добавя още тестове на машината и снимки, а съвсем скоро и тестове с mSATA Intel.

Още един тест : http://picbg.net/u/2...7080/577955.jpg теста е на свръх енерго спестяване.

Edited by gecatax
1 person likes this

Хаха, хареса ми последния коментар към фирмите. :)

Ще предам ревюто за преглед от колегите.

Поздрави!

Днес ми се появи един проблем, копчетата за вентилатора и режимите на екрана не работят, промяната на яркоста става но не изписва.Копчето до това за изключване също работеше сега не.Копчето за камерата Fn+Esc работеше и сега работи но не ми изписва в долния десен ъгъл дали работи или не.

Днес ще търся проблема, в друг форум се писа за подобен проблем ще търсим отговора.

Поздрави!

Това след инсталиране на някой update-и на windows-а ли стана, защото на моя всичко си работи перфектно, но пък още не съм качил SP1 на 7-цата например. С преинсталиране на софтуера на Леново не се ли оправят нещата, тъй като звучи като софтуерен проблем?

Това след инсталиране на някой update-и на windows-а ли стана, защото на моя всичко си работи перфектно, но пък още не съм качил SP1 на 7-цата например. С преинсталиране на софтуера на Леново не се ли оправят нещата, тъй като звучи като софтуерен проблем?

Имам сложен SP1 който маи е проблемен, иначе проблема бе решен с включване на лаптопа на захранване без батерия, и добавяне на батерията след като зареди windows проблема е в Windows, а е оригинален.

Поздрави!

1 person likes this