Sign in to follow this  
Followers 0
aftre

Кои видео карти са външни, и кои вградени?

34 posts in this topic

Можете ли да ми кажете кои модели видео карти могат да се сменят и кои са вградени?

Здравейте,

Всички видео карти на Intel са само вградени, все още.

На сайта ни може да ги видите описани по следният начин:

Intel Media Graphics Accelerator 950 UMA 224MB

Intel GMA X3100 вградена

IntelИ’Â® Integrated GMA X3100

Graphics Media Accelerator (GMA) X3100 with up to 358 MB

(Integrated = вградена) Това е една и съща видео карта, описана по няколко различни начина.

Също така някои видео карти на ATI, също са вградени:

ATI Radeon Xpress 1150 with 256MB HyperMemory

Но повечето видео карти са външни.

nVidia има 1 или 2 вътрешни видео карти, които се предлагат в магазина като 630, всички останали са външни.

nVidia 8400 GeForce

nVidia 8600 GeForce

nVidia 9600 GeForce

...все външни видео карти.

Поздрави,

Joro

благодаря за информацията!!

Имам и още един въпрос:Могат ли да се сменят тези карти които не са вградени с по-добри?

В зависимост от модела лаптоп и дали е съвместим с желаната от вас нова видео карта.

За съжаление обаче това обновление няма да е евтино.

За пример вижте тази тема - viewtopic.php?f=2&t=219, където смяната процесора струваше почти колкото самият лаптоп.

Поздрави,

Joro

Здравейте,

бих искал да разбера дали ще мога да сменя видео картата на лаптопа ми. Тя е :

ATI Radeon X1270 Up to 256 mb of HyperMemory?

Ще мога ли да я сменя?

Видео картата е вградена на дъното, няма как да смените целият чипсет.

Добър ден , искам да попитам тази видео карта вградена ли е "NVIDIA GeForce 430GT 1GB" ? Мерси предварително :)

Здравейте!

Това 1GB в описанието предполага, че означава "собствена памет", която я нарежда в жаргонното "външна карта". Все пак трябва да имаме предвид, че когат става дума за лаптоп, чипът на всяка карта е споен за дънната. Няма значение дали говорим за "външно" или "вътрешно" видео. Поне аз не знам да има изключения от това правило поне в модели. Следователно ремонтът изисква разпояване на чипа и запояване на нов, което реално струва доста, а и е необходима изключителна прецизност от страна на техника, за да може той да гарантира, че работата на лаптопа ще е безпроблемна при монтирането на нова такава.

Освен това е важно "новата" карта да е съвместима със системата и да може да пасва идеално на мястото на отстранения чип. Все пак ако има специалисти техници тук, може би те ще дадат по-точна информация.

С това искам да кажа, че видеокартите се разлчават предимно по вида памет, който използват - собствена или споделена, както и по това, че поставените на отделен чип графични карти имат свой собствен графичен процесор, но това не означава по дефиниция, че тези карти са "външни" или "вътрешни" и че подмяната им е възможна :)

Дано съм бил полезен :)

Поздрави, Георги!

Георги мерси много за помощта . Исках само да се консултирам относно видео картите , защото сега смятам да си взимам нов компютър и искам видеото да не ми е вградено , защото сам чувал че при вградено видео не мога да източа всичко от определена игра . Ако може ще ми кажеш ли нещо относно този компютър - http://desktop.pc.zo...n_x_treme_5443/ . Спрял съм се на него в момента и искам да ми кажеш дали ще мога да си играя игри и те да ми вървят перфектно, без никакви така наречени "Lagove"

Моля за малко пояснение по темата.

Не разбрах какво е "външна" карта - според моето техническо разбиране, това е видеочип запоен на дъното, но вън от процесора. "Вътрешна" карта е видео вградено в процесора, а "дискретна" видеокарта е видеоплатка с GPU която може спокойно да се сменя от MXM слота (е с изключения разбира се).

По дефиниция външна и вътрешна видекарта (GPU) не се заменя, или поне не лесно. Дискретните обаче могат, според вида проектирано охлаждане и мястото в корпуса.

Александър, за съжаление ние сме специализирали работата си в продажба на мобилни компютри, а и като цяло този форум е ориентиран към тях. За съжаление не можем да дадем съвет, който да претендираме, че е максимално обективен и надежден. Затова ще с евъздържа от коментар по върпоса с настолния компютър.

Това с "дискретната" карта ми е малко трудно да го разбера. Повечето от производителите използват наименованието discrete, за да отбележат, че картата им е точно от типа "външна", т.е. намира се на отделен чип и използваща отделна памет, както и собствен процесор. Но не знам discrete да означава задължително възможна подмяна. Както не веднъж отбелязахме, подмяната на видеото на лаптоп е винаги много скъп и много често неефективен процес. Не отричаме възможността такава подмяна да се извърши, както и с процесор. Това обаче ние избягваме да препоръчваме на наши потребители, защото не искаме да бъдем обвинявани в недобросъвестни съвети. Всеки предприема това на свой риск. А и има друга особеност. Аз лично поне не знам някъде да има официални канали, по които да се поръчват видеочипове с цел подмяна. Дори самите сервизи на марките лаптопи предпочитат да подменят цялата дънна платка на лаптопа, вместо видеокартата. Това означава, че и намирането на подобни чипове не е особено лесно. Това е и една от причините ремонтите да бъдат скъпи.

Поздрави, Георги!

Всички външни видео карти имат собствена памет, която трябва да е упомената. Може да е 256мб, 512мб, 1-2гб и т.н.. видите ли такава памет, то значи това е външна видео карта, но това не значи че не е запоена - може и да е запоена. Викат и външна защото има собствена памет, докато "вътрешната" ползва системната - тоест ползва вътрешна памет така да се каже(и от там вътрешна), а външната ползва външната си собствена памет. Може да имате външна и вградена видео карта(две карти) и двете да са несменяеми, това че имате външна видео карта по принцип не означава, че тя задължително може да се смени. Това важи най-вече за лаптопите.

Edited by altec

Да, добре е да поясним, че тука говорим за преносими компютри, а не за настолни. За настолните вече казах няколко думи по-горе.

:)

А как може да се разбере кои модели са с "дискретна" видеокарта ане а не с "външна"? Понеже тва с външната видеокарта е малко тъпо измислено. Ако ти се повреди нещо на дъното и се наложи да се сменя, трябва да се оръсиш доста повече заради запоеното видео към него. А пък старата работеща карта трябва да я хвърлиш барабар с разваленото дъно понеже е "залепена" за него. И това значи че не можеш да си ъпгрейдваш видеото, както при MXM картите.

Edited by enigma

Тук се слага истинска външна карта, минус на video dock е цената и ограничението да се ползва само на външен монитор (lcd TV), работи перфектно, може да се ползва и по- евтин вариант, но е малко по - не естетически на външен вид, иначе и двете превръщат дори и стар лаптоп в актуална game машина.

http://www.villageinstruments.com/tiki-index.php?page=ViDock

http://forum.notebookreview.com/gaming-software-graphics-cards/418851-diy-egpu-experiences.html

Тук се слага истинска външна карта, минус на video dock е цената и ограничението да се ползва само на външен монитор (lcd TV), работи перфектно, може да се ползва и по- евтин вариант, но е малко по - не естетически на външен вид, иначе и двете превръщат дори и стар лаптоп в актуална game машина.

http://www.villagein...php?page=ViDock

http://forum.noteboo...xperiences.html

Тези карти трябва да се определят като периферия. Определено не са най-портативните, но вършат работа.

Смяната на "външно" видео е доста ограничена задача. До колкото знам повечето са запоени, а не са на слотове. Дори да са на слотове, производителя трябва да е пуснал друга ревизия на същият лаптоп с по-добра външна карта за да има шанс да се смени. Но не е гарантирано, че чипсета на дъното ще я разпознае. Та за смяна на видеокарта на лаптоп според мен е безсмислено да се мисли. Най-добрият вариант е горепосочената периферия. Която според мен е лоша инвестиция. :)

Колеги аз ли полудях...

Има и видео карти на лаптопи които са на слот вътре...

И те се прецакват като запоените на дъното но има май на ати съм виждал такава

и поръчахме друга и дойде на вид същата но имаше разлика в две букви на видео чипа и край

не тръгна а струва 100$

Една прашинка да е, пак няма да тръгне ако чипсета не я поддържа. Пробва ли с флашване на BIOS?

Тц... Ще си пробвам духалката на нея в почивните дни че нямам пинцети..

Ще си купя първо и ела да видиш :):):)

Докторе пробвай с флашване на биоса.С тия духалки може само да я съсипеш пък да е здрава.

Относно писаното за външна дискретна и вградена ще добавя следното , външната е отделна на слот а всичко останло е запоено на дъното може да се подмени ,но е скъпо процедурата е сходна с тази на реболването а ето как изглежда отделна видеокарта http://www.insidemyl...ns-16.jpg това е от лаптоп HP Compaq 8510p видеокартата е ATI HD2600 256mb DDR3

Здравейте и аз имам един въпрос може ли да се ползва външна видео карта, но не като тази която е вътре в лаптопа а Извън него има ли такава с USB да речем да се забрани старата и да ползва новата лаптопа?

System Manufacturer: Acer

System Model: Aspire 5736Z

BIOS: InsydeH2O Version V1.06

Processor: Pentium® Dual-Core CPU T4500 @ 2.30GHz (2 CPUs), ~2.3GHz

Memory: 4096MB RAM

Available OS Memory: 4026MB RAM

Card name: Mobile Intel® 4 Series Express Chipset Family (Microsoft Corporation - WDDM 1.1)

Manufacturer: Intel Corporation

Chip type: Mobile Intel® 4 Series Express Chipset Family

DAC type: Internal

Device Type: Full Device

Device Key: Enum\PCI\VEN_8086&DEV_2A42&SUBSYS_048A1025&REV_07

Display Memory: 1695 MB

Dedicated Memory: 64 MB

Shared Memory: 1631 MB

Лаптоп-а ми е Asus P50IJ..а видео картата е Integrated Intel® GMA 4500MHD, мога ли да я сменя с някоя(ако може да ми дадеш пример за някоя) която става за игри например като League Of Legends..процесора на компа е Intel® Pentium® Dual-Core T4300 2.1 GHz и има ли значение за игрите и ако да..може ли да се смени(пример ако може)
Извинете предварително ако допускам грешки и ако задавам глупави въпроси но не разбирам от компютри :))

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0