Sign in to follow this  
Followers 0
cyriliano

Относно реболването и има ли смисъл от него

28 posts in this topic

Абе донякъде е така, но не съвсем. По точки:

1. Друго, непипано дъно нямаш гаранция, че и то няма да ти се прецака, примерно 2 дни след като си го купил.

2. Не всички опити. Много по-запознатите от мен също могат да кажат, примерно, АТИ чиповете държат повече на ребол, отколкото Nvidia (особено по-старите Нвидиа чипове). Когато ти се прецака чипа, докато лаптопа е в гаранция, кой мислиш го прави?

3. Когато се внимава, няма да има неприятни последствия. Когато платката е загрята равномерно и няма някакви резки промени в температурата, няма да има и неприятни последствия. В заводите, където се правят платките, също се 'пекат' определено време при определена температура.

4. Много си прав тук, стига да се уцели правилния продавач, който няма да ти продаде премаркирани ментета или стари чипове за нови.

1 person likes this

Не трябва да се подценява и добрата диагностика - когато самият чип е дефектирал, ребоулингът е безмислен, резултатът е временен и същият такъв би се получил само с нагряване. От тук тръгват митовете колко ненадежден е ребоулингът и как някои чипове "държат" повече на ребоулинг.

Когато проблемът е наистина САМО в спойките и чипът е абсолютно здрав, няма никаква логика ребоулингът да е по-ненадежден от подмяната на чипа с нов, освен, че старият чип вече е работил и при свалянето е бил подложен на едно нагряване повече.

Разбира се, подмяната на чипа с нов е силно препоръчителна, ако сме сигурни в произхода на последния и клиентът е съгласен с оскъпяването, той е този, който трябва да решава, след като бъде запознат с рисковете и перспективите.

Не съм съгласен, че интервенциите по BGA чиповете подлагат на кой знае какви рискове дънната платка - рискът е малък и при положение, че платката вече е с проблем, е напълно оправдан :thumbsup:

Браво колега, описал си процеса доста добре.Това със сплавите на Розе ил Вууд е интересно поне звучи добре за пред нищо неразбиращ потребител.Иначе нещата са горе долу така имам само няколко забележки температурата на топене на безоловния тинол не е 187 градуса и ако е така с късането на спойките то би трябвало статистиката да е еднаква при интелски и атлонски лаптопи би ли споделил дали е така.

Иначе хората са похарчили милиони за да изследват процесите и бих казал че има няколко вида профили не само един напишете в google ersa ir profiling и ще видите профили на една от истинските станции руснаците от доста време си правят станции за запояване така че е достатъчно просто да се копират профилите и да си направите сносна станция.Иначе би било добре в темата за ремонти на лаптопи да се пише за ремонта на лаптопи да се обсъждат типовите дефекти както и начините за отстраняване.Можете да погледнете един истински форум за ремонт на лаптопи notebook1.ru . Радвам се ако съм бил полезен на някой не искам да се заяждам просто ми беше интересно дали някой ще сподели опита си.

Така е колега за руснаците.Аз си направих станция с помощта на едни много свестни момчета от един форум.Пичовете никва завист че искам информация от тях.Дадоха ми схема купих си детайлите от китайците ,изчетох куп статии на различни езици и накрая машината стана факт.Като им пратих снимки и се изкефиха много. ,защото проекта наистина си го бива.Сега правя настройките на PID контролерите, въвеждам си профили в software който управлява машинката и тия дни мисля да направя некоя и друга проба ако остана свободен.