Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Иван Йорданов

Проблем с звука на Acer Aspire 7738G

7 posts in this topic

Здравейте, имам странен проблем с лаптопа ми. Изведнъж звука спря не е от драйверите а от вградените колконки, като сложа външни има звук, но на второто слагане на ваншни колконки звука намяла драстично и има ужасен брум. Най-интресното за мен е, че вътре във входа за слушалки свети червен диод... За първи път се сблъсквам с подобно нещо, а са ми минали доста настолни и мобилни компютри през ръцете, най-малкото, че това ми е професия. Лаптопа все още е гаранционен, но съм се сблъсквал и с гаранционни сервизи в България и съм доста разочерован от резултатите им.... Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем моля да сподели. Със сигурност ще се ходи на сервиз, но ще стоя до тях доакто го отварят :).

Това е голяма излагация да казваш че ти е професия и че са минали десетки машини през ръцете ти а да не знаеш че много голяма част от съвременните лаптопи и настолни конфигурации разполагат с т.нар. S/PDIF или SPDIF.

Що е то-

SPDIF - Sony/Phillips Digital Interface

Това е стандарт позволяващ преноса на цифров многоканален(5.1\7.1) звук.Познати са два типа за пренос коаксиален и оптичен.В конкретния случай гнездото за слушалки или аналоговия аудио изход е комбинирано с цифров оптичен изход SPDIF и затова виждаш да свети червен светодиод в гнездото.На този модел лаптоп имаш и многоканален звук през HDMI порта като там се ползва коаксиалния тип.

Конкретно по въпроса за проблема-

най-вероятно щом свети червения светодиод без да за забележиш си задал по подразбиране да се ползва цифровият изход и затова нямаш звук от вградените говорители.Можеш да върнеш настройката по подразбиране да се ползват говорителите от контролен панел на Realtek или от таскбара иконата на аудиото-десен бутон-устройства за възпроизвеждане-говорители-направи по подразбиране.

В случай че това не помогне възможно е да има и хардуерен проблем.За целта ползвай гаранционния сервиз.

Дано съм бил полезен.

Edited by Gero

Здрасти,

Благодаря за отговора, макар че не е това начина да го започнеш. Да професия ми е, но не съм хардуерист а софтуерен инженер и дългогодишен разработчик на софтуер... Като казах, че са ми минали много машини през ръцете е в годините когато съм бил администратор и ИТ мениджър на голяма Австрийска компания... това в отговор на професията!

Изненадан съм за червената светлина Да защото за първи път виждам и Да запознат съм с SPDIF... но признавам, че не знам за червения диод. Естествено преди да се опитам да задам въпрос във форума съм:

1. Направил преглед на настройките на звукувата карта и да по дефолтни настройки е аналоговия изход и няма звук ....

2. Прочел Service_manual.pdf за съответния модел и нищо не съм прочел по въпроса за 'червенатая светлина...'

3. Разрових се подробно по форуми и отново нищо не съм намерил

Нямам доверие на сервизите по много причини и всичките са от личен опит!!!

Немога да им го остава за повече от ден два защото имам крайни срокове на проектите си, а след разговора ми с един от официалните сервизи в София хората си предадоха голяма важност, макар че са умрели от глад за клиенти...(друга тема)

Немога да им го остава с хард дисковете, защото съм подписал договори за конфиденциалност за проектите над които работя, съответно трябва да си взема и двата хард диска.Не искам да обяснявам защо просто не си прехварля файловете на друг хард диск сложно е за обяснение и не е тук мястото... Та ако им го дам без хард дискове ще кажат, че съм нарушил гаранционите условия... Затова попитах тук...

И разбирасе БЛАГОДАРЯ за отговора :)

Поздрави!

Извинявай ако съм те засегнал но ти сам пишеш че през ръцете ти са минали много модели компютри,затова сметнах че имаш по-високи хардуерни познания.

Относно сервизите не навсякъде са палачори има и свестни.Щом по дифолт си на аналог и свети диода 100% имаш дефектирал куплунг.Не ми се рови в документацията но виж щом я имаш дали е на отделна платка аудио борда или е на дънната.Ако е на отделна е възможно да обясниш проблема да ти поръчат и като пристигне да я подменят за 30-40 минути.Няма ли официален сервиз в твоето населено място че чак в София?

Не съм се засегнал :) явно не правилно съм се изразил в старта на поста :), както и да е не е нужно да обсъждаме професионален опит :)

Ами аз съм от София :) затова си говоря за Софийските сервизчета :). Два са сервизите, в понеделник ще говоря и с втория надявам се на разбиране от тяхна страна.

Дали е възможно повредата да е направил малкия ми син, който щом му се отдаде възможнос вкарва и изкарва жака на външните колкони или да не го обвинявам детето напразно :) имам предвид да е накасило нещо.

Благодаря много за отговорите. Със сигурност не съм се засегнал :)

Сега ще проверя документацията за звуковата карта как седят нещатата.

Поздрави на морето :)

Най-вероятно малкия пакостник е направил белята.Има и други оплаквания от повреден аудио изход при интензивна груба употреба.Дано само както споменах е на отделна платка защото в противен случай може да откажат подмяна на цялото дъно под предтекст че е имало неправилна употреба.

Здравейте.Ванка за огромно съжаление мога да кажа ,че имам същия проблем като твоя :( свети ми червен диот във входа за слушалите и нз какво става и как да го реша ... с две думи добре че имам HDMI кабел иначе нямаше да имам звук . Били ми дал съвет как мога да го отсраня този иначе доста чудноват и въпреки това трошащ ми нервите проблем :help:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0