evanaja

Защо повечето преносими компютри на DELL са с FREE DOS

11 posts in this topic

Здравейте!

Искам да си купя преносим компютър и имам няколко въпроса.

Първо да кажа, че много харесвам марките HP и DELL. Но след като разгледах вашият сайт и форума везните наклоняват към DELL. Искам да разбера и вашето професионално мнение кой от двата - HP или DELL?

След като разгледах предлаганите от вас модели на DELL забелязах, че повечето модели / особено тези, които харесах / са с операционна система FREE DOS. Да си призная нищо не знам за тази операционна система - какво представлява? Защо не се предлагат с XP или VISTA ?

И още нещо - знаете ли коя фирма е официален вносител на DELL и къде в Пловдив мога да ги видя на живо т.е. ако знаете фирмата дали тя има офис в гр. Пловдив?

Благодаря ви предварително!

Здравейте,

Субективен е въпросът HP или Dell. И двете марки са качествени, да не кажа двете най-добри марки. HP са номер 1 по продажби обаче в цял свят. Докато Dell в момента изостават на 3-то място.

Free Dos не е операционна система, повечето Dell-ове са без инсталирана операционна система, така цената на лаптопа е и с около 100 лв. по-ниска. Може да си закупите отделно операционна система XP или Vista.

Доста са "официалните вносители на Dell", но знам да имат офиси само в София.

Поздрави,

Joro

Joro, бихте ли ми казали какво е free dos, ако не е ос?

Доста късничко се включвам в дискусията... но никак не може да се каже че не е актуална!

Направо ми стана много (весело) като прочетох компетентня кратък и бая точен отговор. На компетентните (органи в сайта)

Фри-Дос че не е операцйона система ..а били отговорил какво е тогава ?

Я вземи да четеш и да търсиш в нета що е (ОС) и от коя система е започнала компютърната индустрия

за масово потребление. Едно че ставаш смешен другото е че може и да подведеш и други хора които искат да знаят нещичко и те > и се осланят на може би ..току виж -на много грамотни хора толкова твърдо наясно с компютрите!

Майтап у залата..... ето сега ше копирам от :wikipedia Що е дос...И ДА МЪЛЧИШ КОГАТО НЕ ЗНАЕШ НЕЩО!!!

ЗАЩОТО СИ ТОЛКОВА СМЕШЕН И ЖАЛЪК ! ДЪРВЕН ФИЛОСОФ!!!!ЧЕТИ И СЕ ОГРАМОТЯВАЙ!

Тази статия е за семейството операционни системи за IBM PC и съвместими компютри; за по-общото понятие вижте дискова операционна система. За близката по име операционна система за System/360 вижте DOS/360. За други значения на DOS вижте DOS (пояснение).

DOS най-често се свързва с фамилия от подобни операционни системи, доминиращи на пазара на IBM PC съвместими компютри между 1981 и 1995 (или до около 2000 година, ако Windows версия 95, 98, и Me се включат) : PC-DOS, MS-DOS, FreeDOS, DR-DOS, Novell-DOS, OpenDOS, PTS-DOS, ROM-DOS и др. Те са еднопотребителски, еднозадачни системи, като MS-DOS от Microsoft беше най-разпространена. Тези операционни системи се изпълняваха на IBM PC съвместими компютри, използващи Intel x86 процесори или съвместими от други производители. MS-DOS е все още често срещана и беше основа за много ОС на "Майкрософт" (като се започне от Windows 1.0 до Windows Me). MS-DOS беше изоставен като основа на по-новите операционни системи.

Напълно съм съгласен за поправката. Ще съм благодарен и на един урок по DOS и какво може да правим с нея сега.

Цитирането на уикипедия е едно от най-големите недоразумания, но да не се впускам в обяснения. Факт е, че дос е операционна система без графичен интерфейс, което за обикновенните потребители не върши никаква работа. за това Жоро най-вероятно е писал, че не е ОС защото и да е там едва ли някой би я използвал или поне повечето хора не са виждали ОС с командни редове. Няма нужда да се заяждате за безсмислени неща...

1 person likes this

Като добавим и факта, че поста е от 20.12.2008 година, става още по-абсурдно. :)

С "FREE DOS" се означава липсата на лицензирана операционна система. Буквалният превод на български език не е свързан с действителното състояние.

Редакция: DOS е ВСЯКА операционна система, която поддържа постоянна памет (дискове и външни записващи устройства).

Edited by gguest

Аз пък си мислех, че Free DOS е безплатен порт на MS-DOS... А MS-DOS всъщност имаше графичен интерфейс който се казваше... Windows...

Все пак хората питат въпроси тук и чакат компетенти отговори. До преди няколко години съм виждал компютри, примерно в банки, които ползваха все още софтуер писан за MS-DOS... За да има хора които продължават да работят и то без пари над Free DOS, явно не е нещо което "не върши никаква работа"...

Ето един сайт, който може да ви бъде полезен за FreeDOS или ДОС, като цяло.

ДОС е абревиатура от Дискова Операционна Система, което отговаря на въпроса операционна система ли е?

ДОС продължава да се използва и днес, основно за диагностика и сервиз, но нищо не ви пречи да:

- програмирате на C/C++, Pascal, Assembler и дори Perl.

- да играете на класически игри

- да използвате Интернет

- да гледате филми и т.н.

Много фирми използват или развиват счетоводен софтуер, складов софтуер и др. вид софтуер за ДОС.

ДОС продължава да се изпозлва и днес във военните сили на САЩ! Може би случайно ;)

On 6.08.2014 г. at 0:47 AM, ivalylo said:

Аз пък си мислех, че Free DOS е безплатен порт на MS-DOS... А MS-DOS всъщност имаше графичен интерфейс който се казваше... Windows...

Все пак хората питат въпроси тук и чакат компетенти отговори. До преди няколко години съм виждал компютри, примерно в банки, които ползваха все още софтуер писан за MS-DOS... За да има хора които продължават да работят и то без пари над Free DOS, явно не е нещо което "не върши никаква работа"...

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...