Joro

Полезни съвети преди да започнете работа с вашият нов лаптоп

38 posts in this topic

Полезни съвети преди да започнете работа

• Първото зареждане на батерията е препоръчително да е 12 часа, за да се удължи живота на батерията Ви.
  • Погледнете дали е необходима регистрация на новият продукт. Така регистрирате продукта за международна гаранция.

Може да допълвате тези съвети с ваши мнения.

След инсталиране на драйверите, които идват с лаптопа, не е зле да проверите пълния списък с драйвери за вашия модел в интернет и да добавите липсващите или обновите сложените.

Тук ще дам и един съвет за след като започнете работата с лаптопа ви.

На година е хубаво да носите лаптопа ви на преглед в сервиз, особено ако ви грее. Нормално е, както всеки настолен компютър вентилаторите и отворите да са се напрашили и да ви загрява повече от преди.

дайте съвет за поддръжка на дисплея?

Дисплея е добре да се почиства с микрофибърна кърпа и предназначен за целта почистващ разтвор.

Клавиатурата веднъж на няколко месеца може да я почиствате с въздушен спрей.

Зависи какъв лаптоп е. В зависимост от лаптопа може да се влезне с F8, F9, del и др.

здравейте,ползвам лап топ DELL 1537 и съм мн доволен от него.искам просто да попитам когато съм пуснал лап топа и е на зарядно като е махната батерията,имам навика като искам да се преместя в другата стая да затвотя просто лап топа докато заспи(след около 1 мин) и после слагам батерията(още заспал)след което махам зарядното и го отварям вече с поставена батерия(иначе трябва да го спирам пак мн време отнема:) ).възможно ли е да стане някакав проблем,примерно да не ми отчита батерията правилно... мерси предварително P.S.:поръчах си от вас чанта http://laptop.bg/#/details/BAGS/1001/158 уникална е по добре е на живо отколкото на картинката B)

Здравейте,

Не, няма да има проблем. Може да я слагате още, докато е в контакта лаптопа. Препоръчително е обаче лаптопа да е изключен от контакта, когато махате и слагате батерия. За целта вместо да чакате 1 минута, то хибернирайте лаптопа (Hibernate), вместо да го изключвате, махнете кабела, след което сложете батерията и го преместете.

Поздрави,

Joro

Един съвет и от мен, ако използвате лаптопа често във вас свързан към контакта, махайте батерията и работете само на зарядно.

Освен това следете хард диска ви за грешки и го дефрагментирайте, когато е нужно.

Edited by EmZvr

Един съвет и от мен, ако използвате лаптопа често във вас свързан към контакта, махайте батерията и работете само на зарядно.

Освен това следете хард диска ви за грешки и го дефрагментирайте, когато е нужно.

Това не мисля, че е много добър съвет.Дефраг разбира се, но при един токов удар лаптопа без батерия можеш и да се простиш с него ;) а една батерия можеш да си намериш за 40, 50 Лв. + Това повечето производители съветват при ползване на лаптопа, често свързан към мрежата да не се маха натерията а да се разрежда на 2 седмици един път до дупка, докато изключи компютъра.

1 person likes this

При токов удар и при включено зарядно,батерията едва ли ще те спаси,по-скоро ще ти се запази това което правиш,ако спре тока.А човека който споменава за махане на батерията ползва такава като тази за която питам в ТАЗИ тема и за 40-50лв. трудно ще намери,да не казвам че изобщо няма да намери.

Edited by Gero

Здравейте ,

Виждам , че тук дискутирате тема, която ме интересува, но за жалост не получих много информация, затова ще задам няколко конкретни въпроса, на които ще съм много благодарен, ако получа отговор.

1. Разбрах, че е добре дисплеят да се почиства с микрофибърна кърпа и почистващ разтвор. Може ли да ми бъдат препоръчани конкретни продукти. Мога ли да използам мъкрофибърна кърба за очила за да почиствам дисплея ?

2. Освен с въздушен спрей / ще съм благодарен ако някой сподели конкретна марка, от която е доволен / с какво друго мога да поддържам клавиатурата и останалите външни части на лаптопа ?

3. Относно батерията . Разпитвам и получавам противоречиви отговори - според някои е по-добре да вадя батерията, когато включвам лаптопа към контакта , защото по този начин чувствително съкращавам нейният живот. Други са на мнение, че е по-добре батерията да не се отделят от лаптопа, въобще. Според тях това почти не се отразява на издържливостта на батерията, а и блогадарение на нея може да си спестя доста неприятности при евентуален токов удар. Някой може ли да ми каже коя, поне според него е по-правилната теза ;

4. Чух нещо, което ми се стори малко нереално, но все пак искам да попитам хора, които разбират повече от мен . Има ли самото зарядно на лаптопа превантивна функция спрямо токови удари. Тоест действали като стабилизатор и може ли да спаси машината при евентуален токов удар ?

Предварително благодаря и лек ден.

Edited by Rain

Може ли някой да отговори на въпросите на колегата! :unsure:

Здравейте ,

Виждам , че тук дискутирате тема, която ме интересува, но за жалост не получих много информация, затова ще задам няколко конкретни въпроса, на които ще съм много благодарен, ако получа отговор.

1. Разбрах, че е добре дисплеят да се почиства с микрофибърна кърпа и почистващ разтвор. Може ли да ми бъдат препоръчани конкретни продукти. Мога ли да използам мъкрофибърна кърба за очила за да почиствам дисплея ?

2. Освен с въздушен спрей / ще съм благодарен ако някой сподели конкретна марка, от която е доволен / с какво друго мога да поддържам клавиатурата и останалите външни части на лаптопа ?

3. Относно батерията . Разпитвам и получавам противоречиви отговори - според някои е по-добре да вадя батерията, когато включвам лаптопа към контакта , защото по този начин чувствително съкращавам нейният живот. Други са на мнение, че е по-добре батерията да не се отделят от лаптопа, въобще. Според тях това почти не се отразява на издържливостта на батерията, а и блогадарение на нея може да си спестя доста неприятности при евентуален токов удар. Някой може ли да ми каже коя, поне според него е по-правилната теза ;

4. чух нещо, което ми се стори малко нереално, но все пак искам да попитам хора, които разбират повече от мен . Има ли самото зарядно на лаптопа превантивна функция спрямо токови удари. Тоест действали като стабилизатор и може ли да спаси машината при евентуален токов удар ?

Предварително благодаря и лек ден.

За предпазване от токов удар си купи "Разклонител предпазващ от токов удар", само да не е китайски. Има качествени български и цената им е около 20-на лева. Относно батерията- аз лично след доста четене из нета си направих извода, че най удачно е батерията да си стои в лаптопа и поне веднъж месечно да се разрежда напълно. Вече повече от година и половина откакто го имам последния си компютър, батерията не е загубила практически нищо от капацитета си, поне аз не виждам някакво намаляване на издръжливостта и. Така или иначе / и в хладилник да я държиш (има и такива съвети)/ батериите стареят и затова по добре е да се ползват по функционалност, нали не мислиш че е по добре батерията в хладилника а лаптопа закачен на UPS :))))))) .

Дисплея е добре да се почиства с микрофибърна кърпа и предназначен за целта почистващ разтвор.

Клавиатурата веднъж на няколко месеца може да я почиствате с въздушен спрей.

Здравейте, можете ли да ми кажете откъде да си закупя тези почистващи елементи на най-добра цена в Пловдив? Моят лаптоп определено има нужда от почистване на клавиатурата. Много благодаря.

Edited by aneliaivanova86

Ако искате батерията да си остане в лаптопа тогава е добре да помислите за охлаждаща поставка (cooling pad), защото именно топлината убива литиево-йонните батерии.

Edited by Joro

знаете ли защо новият лаптоп които си купих би трябвало и в характеристиката на кутията пише че е 4ГБ рам е като цъкнах на пропъртийс ми излиза че е 2гб рам. Знаете ли защо е така? благодаря предварително

незнам но силно се надявам да не е е защото са те измамили.

za6to kato izvadq bateriqta na laptopa laptopa gasne sled 5 min pri uslovie che sum go vkluchila v mrejata ???

Здравейте,

имам 2 лаптопа - Dell Inspiron 1520 и Dell Latitude D630. Дисплеите ги почиствам с навлажнена с вода мека кърпа, не използвам препарати. Лаптопите се ползват на батерия редовно и въпреки че вече са на над 3 години, батериите държат по над 3 часа (батериите не са сменяни - оригиналните са си). Според мен няма абсолютно никакъв смисъл да се сваля батерията. При много лаптопи едно от крачетата е на самата батерия - като се махне батерията лаптопа ляга ниско и се влошава охлаждането. Охлаждащи подложки не съм ползвал, тъй като лаптопите ми са с добро охлаждане, почистени и не греят, но имам един колега с Acer (не помня модела) - често се шегуваме че когато е включен лаптопа може да си спира парното.

1.Винаги да се използва антивирусна защото веднъж да хванеш вирус и почват да се развъждат.

Примерни програми:

http://www.avast.com/

http://www.eset.bg/

http://free.avg.com/

http://windows.microsoft.com/mse

http://www.kaspersky...CFYYXzQod2B9VRQ

2.Пълен и постоянен ъпдейт на програмите които се намират в компютъра както и на драйверите.Ако се затруднявате с разбирането на това какъв е хардуера който е инсталиран на лаптопа ползвайте тази програма:http://www.aida64.com/.За ъпдейт на драйвери ползвайте това:http://www.driver-so...m/download.html или това: http://drp.su/.

3.Дефрагментация на диска на няколко месеца.Дефрагментацията е процес който позволява файловете да се подредят на такова място на харда че четящите глави да изминават минимално резстояние за прочит.Дефрагментация се препоръчва поне веднъж на няколко месеца.В windows има дефрагментираща програма за xp се влиза от start->all progrmas->accessories->System tools->disk defragmenter.За Vista и 7 е подобно.Тук тази програма върши същата работа:http://www.iobit.com...martdefrag.html.

4.Винаги да се оставят около 10% празно пространство на харддиска защото той се ползва от ОС като виртуална памет и при задръстване на харда се получава забавяне на системата и др,

5.Да се ползва системи против токов удар.

6.Батерията да се зареди докрай за да издържи повече време при ползване и да се избягва "ефекта памет на батерията".За по-новите лаптопи с литиево-йонна батерия няма опастност но за старите модели е добре да се прави това по-горе.Паметта на батерията е това което кара лаптопа да се изключи преди да стигне заряда до 0% и спира зареждането при достигане на 100%.

7.Лаптопа да кара на батерия поне веднъж да 2-3 седмици и да се оставя да се изключи от само себе си.Това помага батерията да удължи живота си.

8.Да не се достигат критични температури.При различни модели лаптопи може да е различно

Tjmax температура 100 °C (212 °F)
Edited by Asparuh1231

''Да се ползват системи против токов удар''

Кажи какви по-конкретно имаш предвид колега?

''Да се ползват системи против токов удар''

Кажи какви по-конкретно имаш предвид колега?

Аз използвам ето това. http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=bg&scy=bg&ctn=SPN4044B/10

Ние ползваме и препоръчваме тези, защото са преносими и където и да отидете с вашия лаптоп, ще го защитите.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...